Dans bir spor olarak kabul edilebilir mi?

Dans bir spor olarak kabul edilebilir mi?
Spread the love

Sporları listelerken, birçok kişi danstan bahsederek kaşlarını kaldırırdı. Nedense, bu sanat formunun hokey, beyzbol ve hatta Zumba ile aynı kategoride olduğu düşünülmemektedir.

Öyleyse Zumba (Latin esintili bir dans-fitness programı) neden dansın kendisinden daha yaygın bir spor olarak kabul ediliyor? Cevabın aşağıdaki üç görüşte olduğuna inanıyorum:

1) Dans çok fazla fiziksel güç gerektirmez.
Tenis, atletizm ve cirit gibi geleneksel sporlara bakarsak, ortak iplikler fiziksel efor, disiplin ve kas kullanımı gibi görünüyor. Bu özelliklerin tümü dans için eşit derecede geçerlidir. Zahmetsiz görünse de, dans çok ter ve kararlılık gerektirir. Dans, futbol ve kayak kadar gücü ve dayanıklılığı artırır.

Bu nedenle, diğer birçok sporla aynı sağlık yararlarına sahiptir; azaltılmış stres, daha az yüksek tansiyon veya osteoporoz (kemikleri zayıflatan bir durum) riski, ancak birkaçı.

2) Dansın genel bir hedefi veya hedefi yoktur (zaman kazanmak isteyen bir koşucunun veya gol atmak isteyen bir futbolcunun aksine).
Orada olan aslında yarışmalar dans ama orada olmasalar bile, hiç önemli ki? Ayrıca, dansın amacının bir hikayeyi / duyguları iletmek ya da sadece eğlendirmek olduğuna inanıyorum.

 3) Herkes beceri oyunu değil, bir hafıza oyunu olduğu için dans edebilir.
İlk olarak, aynı şey herhangi bir spor için de söylenebilir. İkincisi, bazı insanlar doğal olarak daha zariftir ve diğerlerinden daha doğal bir ritime sahiptir. Bu nedenle, profesyonel bir dansçının beceri gerektirmediğini söylemek haksızlık olur.

Küçük yaşlardan beri elimi bale, musluk, hip hop ve çağdaş dansta denedim ve dans ederken en uygun olduğumu güvenle söyleyebilirim. Dans olmadan yavaşça bir merdiven çıkıp nefes nefese kalmaya başladım; dansla, o merdivenleri sorunsuz yürüyordum. Ve bu sadece haftada birkaç saat antrenman yapmaktan! Her şeyi düşündüğümde, kesinlikle bir spor olduğunu düşünürdüm.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.