Çocuğunuzun Yıllar Sonra Bile Keyifle Anlatacağı Bir Doğum Günü Geçirmesini İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler

Genetik Adam®
Çocuğunuzun Yıllar Sonra Bile Keyifle Anlatacağı Bir Doğum Günü Geçirmesini İstiyorsanız Yapmanız Gerekenler
Spread the love

Hayatımızın tam orta yerine yerleştikten sonra en değerli varlıklarımız haline gelen çocuklarımızın doğum günlerini elbette hepimiz çok önemsiyoruz. İlk yaşından itibaren mekan seçiminden süslemelerine, temadan hediyeliklere kadar pek çok konuda özeniyoruz. Bugün sizler için doğum günü partisi düzenlemeye karar verdikten hemen sonra dikkat etmeniz gereken noktaları derledik. İyi ki doğmuş miniğiniz!

1. Bütçenizi belirleyin ve buna uygun olarak hazırlıklara başlayın.

Mekan seçimi, yiyecekler, içecekler, hediye olarak verilecek objeler, davetiyeler, süslemeler, günün yıldızı pasta ve diğerleri… Hayal gücü sınırsız ama sonuçta sizin de bir bütçeniz var. Öncelikle kendinize bir alt ve üst sınır belirleyin, bu rakamı doğru bir şekilde yönlendirebilmek adına internette araştırmalar yapın, hatta organizasyon şirketleriyle görüşün.

2. Bebeğinize/çocuğunuza en uygun temayı seçin.

Yaş ve cinsiyetin önem kazandığı tema seçiminde tabii ki bebeğinizin/çocuğunuzun sevdiği masallar, çizgi film kahramanları, kitaplar, oyuncaklar ve renklerden ilham alabilirsiniz. Özellikle ikinci yaş günüyle birlikte tercihlerinin oluştuğunu, sizi yönlendirebileceğini hesaba kattığımızda çocuğunuz pek çok şey için size ipucu verecektir.

3. Mekanı belirleyin.

Özellikle küçük yaştakiler için ev partisi daha sağlıklı görünebilir; uykusu, uyanması, bir şeyler yemesi ya da bildiği ortamda daha huzurlu olabilmesi adına tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz. Ancak siz daha büyük bir parti planlıyor ya da sonrasında evin toparlanmasıyla uğraşmayı istemiyorsanız mekanları gözden geçirebilirsiniz. Oyun alanı olan kafeleri tercihlerinize eklemeyi unutmayın!

4. Davetli listesi hazırlayın ve hem büyükleri kırmamaya hem de çocuğunuzun isteklerini yerine getirmeye dikkat edin.

Her ne kadar “Bir doğum günü canım, ne olabilir ki?” diye düşünseniz de her zaman o kadar kolay olmayabilir. İlk iki yaş doğum günlerinde genellikle akrabalar ve arkadaşlar bulunduğu için kendi tercihlerinizle yönlendirebilirsiniz ancak sonrasında çocuğunuzun arkadaşları devreye girecek. Bu da partinin organizasyonunda miniğinizin sizi ele geçireceği anlamına gelir.  Hem kendi çevrenizi hem de çocuğunuzun çılgın arkadaşlarını organize edebilmek için mutlaka davetli listesi hazırlayın.

5. Parti için herkese yönelik bir sofra tasarlayın, herkesin tercih edebileceği türden yiyecekler ve içecekleri listenize ekleyin.

Kullanacağınız masa örtüsünden partinin yıldızı olacak pastaya kadar en zor kısım sofrayı belirlemek… Davetli listeniz size bu konuda yol gösterebilir. Sağlıklı tariflerin yanı sıra herkesin kolay bir şekilde tüketeceği yiyecekleri, çocuklara uygun renkli tatları, tüm davetlilere hitap edecek içecekleri seçmeye dikkat edebilirsiniz.

6. Davetlilerinize vereceğiniz hediyeleri belirleyin.

Her ne kadar söylemesi tuhaf olsa da doğum günlerinde son zamanların en ilgi çeken unsuru hediyelikler… Evet, yanlış duymadınız. Davet ettiğiniz insanlar sizi bu özel gününüzde yalnız bırakmamak ve sevincinizi paylaşmak için geldiklerinden onları tatlı, küçük bir hediyeyle şımartabilirsiniz. Doğum gününün teması size bu konuda yol gösterebileceği gibi çocuğunuzun fotoğrafının olduğu bir magnet, minik çerçeveler, çikolata kavanozları, lavanta keseleri ya da sabunları tercih edebilirsiniz. Partiye katılan minikler içinse uygun oyuncakları gözden geçirmeyi ihmal etmeyin!

7. Organizasyonu renklendirmek adına palyaço çağırın ya da animasyon gösterisi düzenleyin.

Davetlilerinizin yaş ortalamasını göz önünde bulundurarak eğlenceli aktiviteler yapmayı ihmal etmeyin. Balonlarla çocukları eğlendirecek bir palyaço, animasyonlarıyla herkesi bir araya getirebilecek bir ekip ya da sihirbazlık gösterisi partinizi renklendirebilir.

8. Partide bebeğiniz/çocuğunuz ile en güzel anları paylaşmak istiyorsanız bütçenizde fotoğrafçı için yer açın.

Gereksiz bir masraf gibi görünse de partide sürekli fotoğraf çekmek yerine fotoğrafçıyla bu açığı kapatabilirsiniz. Hem bu özel günde eşsiz fotoğraflarınız olur hem de herkesle doya doya vakit geçirebilirsiniz.

9. Bebeğinize/çocuğunuza temaya uygun kıyafet seçerken kendinizi unutmayın.

Siz de ebeveynliğinizin yaşını kutluyorsunuz sonuçta. Bu nedenle kendinize kıyafet seçerken özen gösterin, hem konuklarınıza hem de bebeğinize/çocuğunuza yıllar sonra bile hatırlanacak bir anı bırakın.

10. En önemlisi ve sonucusu, abartıdan kaçının.

Tabii ki bu gün çok özel ve muhteşem geçmesini istiyorsunuz ama organizasyonu yaparken abartıdan kaçının ve tercihlerinizi sadelikten yapmayı unutmayın.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.