Web Sitesi Nasıl Yapılır?

by:

worpress

 • Buradasın çünkü bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek istiyorsun. Gurur duyabileceğiniz bir web sitesi yapmak için bir dizi aşama vardır: tipografinizin seçiminden renk şemasına, imge, markalaşma, site mimarisi ve çok daha fazlası. Bütün bunlar göz önüne alındığında, nereden başlayacağını bilmemiz anlaşılabilir.

  Yukarıda bahsettiğim şeyleri düşünmeye başlamanıza gerek kalmadan önce, web sitenizi hangi platformda oluşturacağınıza karar vermeniz gerekir.

  Onbeş yıl önce, ilk web sitemi nasıl oluşturacağımı öğrendim ve inanılmaz derecede ağrısızlıktan kurtuldum. Size kısa sürede aynı şeyi nasıl yapabileceğinizi göstereceğim.


  Bir web sitesi nasıl yapılacağını öğrenmek için 3 basit adım

  Web Sitesi Nasıl Yapılır?


  1. Adım: Web Sitesi Platformunuzu Seçme

  Bir web sitesi oluşturmak için ne kadar kolay olduğunu anlamaya çalışan yeni bir girişimciyseniz, şanslısınız demektir! Herkes bu ücretsiz adım adım kılavuzdan yararlanabilir.

  İlk adım, kullanmak istediğiniz platformu seçmek.

  Whoa Matt, yavaşla! Platform nedir?

  Bu harika bir başlangıç ​​noktası. Görüyorsunuz, internet hala bir bebekken, web siteleri HTML kodlaması kullanılarak sıfırdan inşa edildi. Bu şekilde bir site inşa etmeye çalışmak, deli miktarda eğitim gerektiriyordu.

  Cidden, böyle bir site inşa etmenin tek yolu, hayatınızın büyük kısmını HTML’yi Himalayalar’daki gözlerden uzak bir tapınakta harcadıysanız.

  Bugün hızlı ileri ve aniden bir web sitesi oluşturma o kadar da kötü değil. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinin (CMS) yükselmesiyle, herkes, web sitesi oluşturma dünyasına çok az veya hiç eğitim verilmeden girebilir. Tüm iyi bir rehbere ihtiyacınız var (bunun gibi).

  Peki hangi CMS platformunu seçmelisiniz?

  Top 3 CMS Platformları

  • Web Sitesi Nasıl Yapılır?WordPress – Bu, en iyi platformdur çünkü başlangıç ​​seviyesindeki araçları, gelişmiş kullanıcıların daha da derine inme yeteneği ile birleştirir. Tek yapmanız gereken, WordPress’in bir CMS kullanan tüm web sitelerinin yüzde 59’utarafından kullanıldığını görmek için bazı CMS istatistiklerine hızlıca bakmak !
  • Web Sitesi Nasıl Yapılır?Joomla – Bu platform, çevrimiçi ticarete her şeyden daha çok önem veriyor, ancak bazı kullanıcı dostu elemanlara da sahip, bu da onu en iyi CMS seçeneklerinden biri haline getiriyor. Şu anda Joomla’yı kullanarak 2,6 milyondan fazla canlı web sitesi var .

  • Web Sitesi Nasıl Yapılır?Drupal –
    Drupal’ı geçmişte kullandım ve web sitesi yapısına bir yapı verirken, herhangi bir önemli içerik oluşturmak için en azından temel bir HTML anlayışından yararlanıyor. Sadece 800.000 web sitesinin utangaçlığı kendi CMS Drupal diyoruz.

   

  En İyi İnternet Sitelerini Hangi Platformlarda Kullanıyor?

  Bir web sitesi platformu için WordPress tercih edilen seçimdir. Wix ve Squarespace aynı zamanda popüler platformlardır, çünkü sürükle-bırak geliştiricileri sunarlar ve ev sahibi olarak hareket ederler.

  Bu gibi basit platformlar sitenizi oluşturmak ve düzenlemek için eşit derecede basit yöntemler sunarken, kendinizi eğitim tekerleklerini aşarak ve platformunuzdan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

  İşte anlaşma: 

  WordPress, orta ismi olarak “seçeneklere” sahip olabilecek esnek bir platformdur. Temalar, eklentiler ve özellik açısından zengin editör arasında, WordPress yetenek setinize uyar ve sizinle birlikte büyür.

  Ve bu, arkadaşlarımın neden insanlar WordPress’i seçtiğidir.

  Web Sitesi Nasıl Yapılır?

  En Son Seçenek: WordPress

   

  WordPress genel olarak en iyi seçimdir, ancak sadece sizi kazanmayacağınızı söyler, bu yüzden her zaman diğer CMS platformlarında önerdiğim en iyi nedenleri inceleyelim:

  1. Tamamen ÜCRETSİZ

  WordPress kullanımı bir kuruşa mal olmaz. Web sitenizi hiçbir şey ödemeden çalıştırabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ücretsiz düzen ve araçlara da erişebileceksiniz.

  2. Herşey Kullanışlıdır

  Kullanıcı dostu CMS platformları az ve çok uzak. WordPress de bu arenadaki kraldır. Kullandığı kurulum, Microsoft Word’e çok benziyor, bu yüzden bu programı kullandıysanız (kim değil?) O zaman WordPress ile evde kendinizi iyi hissedeceksiniz.

  WordPress ayrıca web sitenize her türlü işlevselliği ekleyen eklentiler olarak adlandırılan araçlar sunar. Mükemmel blog gönderilerini veya bir iş sitesini tasarlıyor olun , WordPress sizin için yapabilir.

  3. Büyük, Küçük, Meşgul veya Sessiz, Önemli değil!

  Başka bir web sitesi gibi küçükten başlayacaksınız, ancak WordPress’in, yıldızlara doğru yukarı ölçeklendikçe, attığınız her şeyi ele alabileceğinden emin olabilirsiniz. WordPress’in Facebook, eBay, CNN ve NASA gibi şirketler tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz?

  4. Mobil Cihazlar için Destek

  Web sitenizin Google’da sıralama yapma şansına sahip olmasını istiyorsanız , mobil cihazlarda harika görünen bir web sitesine sahip olmak çok önemlidir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)açısından pratik olarak bir zorunluluktur.

  Öyle ki, WordPress yeni başlayanlar için en iyi seçimdir ve çoğu durumda ileri kullanıcılar için de mükemmel bir seçenektir.

  Hadi gözden geçirelim:

  Web Sitesi Platformunu Seçme

  • İlk 3 site platformu WordPress, Joomla ve Drupal’dır.
  • WordPress en popüler, mobil uyumlu siteler için (SEO için harika)
  • Drupal deneyimli web geliştiricileri için harika, ama yeni başlayanlar için değil.
  • Joomla en iyi e-ticaret siteleri için kullanılır.

  İşte şu anda yapmanız gerekenler:

  • Henüz henüz WordPress indirme endişelenmeyin, bu aşağıdaki adımlarda gelecek 🙂
  • Web siteniz için bir platform seçin. Bence WordPress en iyisidir, ama karar size kalmış.

  2. Adım: Bir Alan Adı ve Barındırma Satın Alma

  Web sitenizi başlatmak için iki şeye ihtiyacınız olacak: bir alan adı ve barındırma . Başlatılmamış olanlar için, bu şeylerin ne olduğu hakkında hızlı bir açıklama:

  • Bir etki alanı adı sitenize gitmek için arama çubuğuna yazdığınızda web adresidir.
  • Kişisel Web Hosting Web sitenizin online koymak ve yılın her günü, günün her saati açık olarak sunulması tercih şirkettir.

  Bunları seçmek, web sitesi sahibi olarak yapacağınız en önemli karardır. Bu sürece girmeden önce, ücretsiz web sitelerinin uzun vadede akıllı olmadığını bilmelisiniz .

  Ücretsiz web siteleri ile ne demek istiyorum? Bunun gibi yerlerden bahsediyorum:

  Bu siteler size kendi aramanızı sağlayacak bir web sitesi verecektir, ancak bu sizinki değildir. Sadece sahip oldukları bir şey değil (aynı zamanda bir  blogu kapatabilme yetkisi de var), aynı zamanda onların URL’lerini şirketlerinin ünvanıyla paylaşmanızı da sağlıyorlar.

  Kendini Barındırılan Web Siteleri

  • Tamamen size ait
  • Para kazan ve para kazan
  • Süper hızlı yükler
  • 7/24 Destek
  • Komple tasarım özelleştirme

  Ücretsiz Web Siteleri

  • Sizin değil (sağlayıcı tarafından sahip olunan)
  • Her an (haber verilmeksizin) alınabilir
  • Sağlayıcı, kendi reklamlarını sitenize yerleştirir
  • Para kazanamaz

  “peki hocam  Peki, hangi sunucuda  barındırma yapıyorsunuz? ”

  İstediğin için çok sevindim sevgili okuyucu.

  Özel barındırma seçimim BlueHost’tur, ancak geniş bir yelpazede barındırma seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Birkaç yıl boyunca BlueHost’la birlikteyim ve hiçbir zaman bir sorunum olmadı. Sadece bu değil, aynı zamanda müşteri hizmetleriyle de çok mutlu oldum.

  Çoğunlukla, ipleri biliyordum, ama onlarla konuşmak için aradığım her zaman, her zaman kibar ve kibardı. Aslında onları çok beğeniyorum, Onları Blast Blog’una başladığımdan beri okuyucularıma tavsiye ediyorum.

  Alan Adınızı Seçme

  Basit bir şey gibi görünebilir olsa da, alan adınız web sitenizin ayrılmaz bir parçasıdır. Kullanıcıların sitenizi kolayca bulmasını ve adını, arkadaşlarını, ailelerini ve evcil hayvanlarını anlatacak şekilde hatırlamasını istersiniz.

  Kısacası, alan adınız üç temel özelliği kapsamalıdır:

  • İşletmenizle veya web sitenizle alakalı
  • Hatırlaması kolay
  • karışık olmayan

   

  Bir işletme sahibi iseniz, en iyi yaklaşım, alanı işletmenizin adı haline getirmektir. Aynı şey blogunuzun adı için de geçerli, hatta kendi isminiz de işe yarayacak.

  İnternette iki benzer alan bulunamayacağından, ilk fikrin işe yaramazsa, sizin suçunuz olmadığını unutmayın. Ayrıca alan adınızın uzantısını da (.com, .net, .org) seçersiniz. .com sürümü alınırsa, bunun yerine .net’i deneyebilirsiniz.

  Domain ve Hosting Satın Alın

  Unutmayın  Ücretsiz web siteleri sınırlı deneyimi sunan ve uzun vadeli büyüme ve başarı için değerli değildir. WordPress.com ücretsiz bir sitedir ve WordPress.org  farklı barındırma seçenekleriyle kendi kendini barındıran CMS platformudur .

  Bir sonraki adıma geçmeden önce yapman gerekenler:

  • İşletmenizi veya web sitenizi yansıtan alan adınız için birkaç fikir edinmek için biraz zaman ayırın.
  • Hostinginizi  her hangi bir hostin firmasının üzerinden kurun

   

  Adım 3: WordPress’i Ayarlama

  WordPress’i yüklemek kolay olabilir ya da gerçekten çok zor olabilir. Bu, WordPress’i ve uzantı olarak Web Hosting Hub’ı her zaman tavsiye etmemin bir başka nedenidir. WordPress’i yükleyebileceğiniz iki yol şunlardır:

  • Tek Tıkla Kurulum ( kurulumu  kolay)
  • Manuel Kurulum (Aşırı karmaşık)

  Çoğu zaman, iyi bir barındırma sağlayıcısının en iyi işareti, WordPress, Joomla veya Drupal gibi bir CMS yüklemek için tek tıklatma seçeneğinin varlığıdır.

WordPress’i kurduktan sonra, şunun gibi görünen panoya giriş yapabilirsiniz:

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Buraya ulaşmak için, URL’nizi en sonunda WordPress yönetici etiketiyle yazın. Bunun gibi görünecek:

www.yourdomain.com/wp-admin

Buraya giriş yapıp yukarıda gördüğünüz panoyu göreceksiniz. Gördüğünüz gibi, seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Web sitenizin temasını seçerek başlayalım.

Tema Nasıl Seçilir?

Temel WordPress teması iyi ve güzel, ama çevirmeyi 11’e çevirmek üzereyiz. WordPress, sitenize ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir görünüm vermek için çok sayıda tasarım şablonu sunar. En iyi kısım? Bu tasarımların kurulumu son derece kolaydır.

WordPress söz konusu olduğunda, günün kelimesi kolaydır. Kontrol panelinize gidin ve sol taraftaki Görünüm düğmesine bakın . Bunu tıklayın ve Temalar’ı tıklayın Devam edin ve ekranın üst kısmındaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

Görmeniz gerekenler:

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Şimdi şeker dükkanında bir çocuk gibi seçeneklere göz atabilirsiniz. Karşılaşacağınız ücretsiz ve premium seçenekler var. Bir temaya yatırım yapmak isterseniz, bazı harika seçenekler var.

Yeni başlıyorsanız, henüz hiçbir şey harcama konusunda endişelenmeyin. Bol miktarda ücretsiz seçenek bulacaksınız. Tarama yaparken, harika bir WordPress temasının özelliklerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun :

Büyük Bir Tema Unsurları

 • Her şeyi açık hale getiren kullanıcı dostu bir seçenek. Sitenizde gezinmek, ziyaretçiler için hızlı ve kolay olmalıdır.
 • Çok hoş bir tasarıma sahip olan ancak gözünüzün rengini aşırı derecede yıpratmayan göz alıcı tasarım. Temiz ve basit bir şey arayın.
 • Mobil duyarlı, bu kısmı yeterince vurgulayamıyorum. Sitenizin mobil cihazlarda harika görünmesi gerekiyor. Unutmayın, Google’ın kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir aracı var . Yanıt vermeyen bir site, sıralamalarınız ve kullanıcı deneyiminiz için katildir.
 • Sitenizi yavaşlatan çok fazla kodlama veya kötü yazılı kod bulunmadığından emin olun.
 • Arka uçta kullanımı kolay olmalı ve SEO için optimize edilmelidir. Ayrıca, temanın düzenli olarak güncellendiğinden ve sürdürüldüğünden emin olun.

Temayı sizin için bulduktan sonra, yükleme düğmesini tıklayın ve ardından bir sonraki sayfada etkinleştirmeyi de tıklattığınızdan emin olun . Hatırlamak için önemli bir şey:

Temaların Değiştirilmesi Mesajlarınızın veya içeriğinizin hiçbirini SİLMEZ!

Temaları değiştirmeniz gerekirse, kaybolan bir şey için endişelenmeyin. Artık web sitenize bir göz seçtiniz, bunun için içerik oluşturmaya devam edelim mi?

Yeni Sayfalar Nasıl Eklenir?

Yeni sayfalar oluşturma sürecini incelemeden önce, yayınlar ve sayfalar arasındaki farkı temizleyelim .

 • Mesajlar dinamiktir ( bir blog başlatıyorsanız bu en iyi seçimdir )
 • Sayfalar, bir şirketin web sitesinde bulduğunuz gibi statiktir. “Hakkımızda” sayfanız mükemmel bir örnektir.

Tamam, böylece ilk sayfanıza başlamak için hazır olduğunuzda. Sadece tıklayın Sayfaları -> Yeni Ekle kontrol panelinizin sol tarafında. Bir sonraki ekran, Microsoft Word’ü kullananlara çok tanıdık gelecektir.

Burada metninizi, resimlerinizi ve oluşturduğunuz sayfanın tüm öğelerini ekleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Yayınla düğmesini tıklayın. Sitenizin gezinme çubuğunda bu sayfaların düğmelerini istiyorsanız, bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

Gezinme Çubuğunuza Sayfa Ekleme

Katılımlar -> Menüler bölümüne gidin. Eklemek istediğiniz sayfanın onay kutusunu ve ardından MenüyeEkle’yi tıklayın .

Statik Bir Ana Sayfa Yaratmak

Bir web sitesi kurduğumuzdan, ana sayfanızın statik ve değişmez olmasını istersiniz. Bu adımı alamazsanız, yayınlarınız her oluşturduğunuzda burada görünür.

Mayıs ayı web sitesi sahipleri için bloglarının ayrı olmasını ve anlık olarak tartışılmasını istiyorlar. Bir giriş sayfası oluşturmak için şu adımları izleyin:

Statik Bir Ana Sayfa Oluşturmak

 • Ayarlar -> Okuma’ya git
 • İstediğiniz sayfayı seçin (Ön Sayfa, ana sayfanızdır ve Mesaj Sayfası, web siteniz için ayrıysa)

Mesaj ve Kategoriler Ekleme

Çoğu web sitesinde de onlara bağlı bir blog olacaktır. İken blog yazısı fikirler geliyor yanıltıcı olabilir, bunları bir kez bu mesajları işlemek için web sitenizi kurmak gerekir.

Mesajlar, sayfa seçeneğinin bulunduğu kontrol panelinin sol tarafında bulunabilir. Blog yayınlarınız, konunuza göre farklı kategoriler halinde düzenlenebilir veya isterseniz “blog” adlı bir kategori oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak için, kontrol panelindeki Mesajlar -> Kategoriler’i tıklayın . Kategori veya kategorilerinizi oluşturduktan sonra, yapmanız gereken tek şey yazı yazmayı bitirdiğinizde kategoriler bölümündeki uygun kutuyu işaretlemektir.

Şuna benziyor:

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Tekrar toplanalım, burada üçüncü adımdan gelen paketler: 

WordPress’i yükleme

 • Büyük barındırma sağlayıcıları tek tıklamayla kurulum sunar
 • Kurulum, hosting kontrol paneliniz üzerinden yapılabilir.
 • Yüklendikten sonra, giriş yapmak için www.yourdomain.com/wp-admin adresine gidin.
 • Bir blog (dinamik) veya bir web sitesi için sayfalar (statik) için mesajlar oluşturun
 • Görünüşe -> menülere giderek gezinme çubuğunuza sayfa ekleyin .
 • Ön sayfaya (ana sayfa) gerek duyduğunuzda statik değere ayarlamak için ayarlara gidin .
 • Yayınları -> kategorilere giderek kategoriler halinde düzenleyin .

[BONUS] 4. Adım:  Final Dokunuşları

Bu noktada, siteniz çalışıyor ve çalışıyor, ancak bir gün arayabilmemiz için dikkat etmemiz gereken birkaç şey daha var. Endişelenme, bunlar uzun sürmez.

Başlık ve Etiketiniz

Bu öğeler, sitenizin sayfalarının sonuçlarda gösterilmesi durumunda, kullanıcıların arama motorlarında gördüklerini ifade eder. Bunları değiştirmek için Ayarlar -> Genel’e gidin. Sayfa şöyle olmalı:

Başlık, kullanıcıların arama sonuçlarında gördüğü ilk şey.

Yorumlar devre dışı bırakılıyor

Sitenize bağlı olarak, kullanıcıların sayfalara veya yayınlara yorum yapmasını istemeyebilirsiniz. Bu sizin tercihinizse, Tıklama Ayarlar -> Tartışma -> “Yorumlara İzin Ver” seçeneğinin işaretini kaldırın.
Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Eklentileri Yükleme

Bu, web sitenizin epik lansmanına giden yolda son durağımız. WordPress, sitenizde çok çeşitli görevleri gerçekleştiren eklentiler olarak adlandırılan çok sayıda programa sahiptir. Temalar gibi, bunların bazıları ücretsizdir ve bazıları ödenir.

En iyi WordPress eklentileri sitenizin özelliklerini genişletecek ve size heyecan verici yeni özellikler kazandıracak. İşte Plugins’ın yapabileceği şeylerden sadece birkaçı:

 • Her gönderide SEO çalışmalarınızı takip edin
 • Sayfaları önbelleğe alarak web sitenizi hızlandırın
 • Sosyal medya çalışmalarınızı ele alın ve yayınları planlayın
 • Anketler, sosyal paylaşım düğmeleri ve diğer katılım öğeleri ekleyin

 

WordPress’e Eklentileri Yükleme

 • Eklentilere Git -> Yeni Ekle ve tüm WordPress ‘50.000+ Eklenti üzerinden arama yapabileceksiniz!
 • İstediğinizi bulduğunuzda Yükle’yi tıklayın .
 • Tavsiye edilen bir kelime, her eklenti eşit değildir. Ayrıca, çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatır. Kuruluma başlamadan önce araştırmanızı yapın. hadi bakalım kolay gelsin 🙂

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir