Spiral kimler için uygun değildir?

Spiral kimler için uygun değildir?
Spread the love

Kadın doğum yöntemi olan spiral, rahim içine yerleştirilen T şeklinde bir plastiktir. Vajinanın girişinden takılır. Vücuda yabancı bir madde olan spiral takıldığında en korkulan yan etki enfeksiyon olmasıdır. Bu enfeksiyonların en önemli belirtisi ise kanamadır. Spiral takılan kişide kanama görülmüşse enfeksiyon oluşmuş olabileceği için dikkat edilmelidir.

 
Kadının bünyesi kabul ettiği takdirde doğum kontrol yöntemi olarak spiral iyi bir yöntemdir. Spiral adet kanamalarının miktarını biraz arttırır. Bu rahatsız edici bir durum değildir. Zaten kanaması fazla olan kadınlarda spiral nedeniyle kanamanın artması rahatsızlık yaratabilir.
 
Kimler spiral taktıramaz?
 

  • Daha önceden enfeksiyon geçirmiş yumurtalıklarında ve genital bölgede enfeksiyonu olan kişilerde spiral kullanımı uygun değildir. Tekrar enfeksiyonun alevlenmesine neden olabileceği için uzmanlar tarafından önerilmez. Bu nedenle bu kişilerde spiral kullanımı tercih edilmez.

 

  • Kadın doğum yöntemi olan spiral, bakire ve hamile olan kadınlar için uygun değildir.

 

  • Aşırı fazla kanaması olan hastalarda kullanılmaz. Çünkü hormon içerikli spiral dışındaki spiral çeşitleri kullanıldığı zaman adet kanamalarını arttırmaktadır.

 

  • Adet düzensizliği olan hastalar kullanamaz. Çünkü takılan spiraller adet kanamalarını arttırarak düzensizliğe sebep olur.

 

  • Rahim içinde miyom bulunan hastalara takılmaz.  

 

  • Pıhtılaşma ile ilgili sorunu olan hastalara spiral takılmaz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.