Sezen Aksu gibi ‘Vazgeçtim’ demeyin

Sezen Aksu gibi ‘Vazgeçtim’ demeyin
Spread the love

İlişkinizi kurtarmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunu bilseniz yapar mıydınız? Davranışların arkasında yatan sebepleri anlamayı seven bir insanım ve ömrümün büyük bir kısmını ilişkideki sevgiyi neyin koruduğunu öğrenmek için harcadım. 43 yıldır çiftlere danışmanlık yapıyorum ve fark ettim ki ilişki sorunlarının temelinde yatan tek bir sebep var, bunu fark edip çözmeniz her şeyi değiştiriyor.

O sebep, dürtülerinize teslim olmanız ve kendinize ait şeylerden vazgeçmeniz.Öz saygınızdan başka bir insanı sorumlu hale getirdiğinizde, karşınızdaki kişiyi sizi sevmesi, kabullenmesi ve istediğinizi yapması için manipüle etmiş oluyorsunuz. Kendimizden vazgeçmekten kaynaklanan kontrolcü davranışlar büyük ilişki sorunları yaratmaya başlıyor. Vazgeçmenin türlerine ve ilişkide nasıl sorunlara yol açtığına bir göz atalım.


Duygusal vazgeçiş

Büyürken çoğumuz yalnızlık, kalp kırıklığı ve çaresizlikle tanışıyoruz. Bunlar büyük duygular ve ailemiz bize bunları aşmamızda yardımcı olmadıysa bunlardan kaçınmak için stratejiler geliştirmek zorunda kalıyoruz. Hayatın bu büyük acılarından kaçınmak için dört genel çözüme sığınıyoruz ve bunlar bizde anksiyete, depresyon, suçluluk, utanç ve kızgınlık yaratıyor ve bu tabii ki ilişki sorunlarına yol açıyor.
1- Kendimizi kabul etmek yerine yargılıyoruz. Kendimizi yargılamak anksiyete, depresyon, suçluluk, utanç ve boşluk duygusu yaratır ve bu bu duygulardan kaçmak için pek çok bağımlılığa sarılırız. Kendimizi yargılamak aynı zamanda değerli hissetmek için başkalarının onayına ihtiyaç duymamıza sebep olur bu da ilişkide sorunlara yol açabilir.

2- Duygularımızı göstermek yerine içimizde tutuyoruz. Duygularınızı nasıl yöneteceğinizi bilmediğinizde onlardan kaçmak istersiniz. Bedeninizden çok zihninize odaklanmış bir şekilde duygularınızın farkında olmadığınız bir anda buldunuz mu kendinizi? Bizler aklımızdansa kalbimiz ve ruhumuzla birbirimize bağlanırız. Duygularımızdan kaçmak için aklımızın peşinden gittiğimizde partnerimizle duygusal bağ kuramayız.

3. Bağımlılıklar geliştiriyoruz, çünkü kendimizi yargıladığımızda ve duygularımızı yok saydığımızda ortaya çıkan anksiyete, depresyon, boşluk, suçluluk ve utancı uyuşturmak istiyoruz. Alkol, uyuşturucu, yemek, TV, kumar, alışveriş, iş, seks bağımlıkları ve diğerleri ilişkide pek çok probleme yol açıyor.

4. Partnerimizi ve diğer insanları duygularımızdan sorumlu hale getiriyoruz. Duygusal olarak kendimizden vazgeçtiğimizde, bizi sevilen ve değerli hissettirmesi için birilerinin sorumlu olduğuna inanmaya başlıyoruz. Partnerinizi hiç öfke, eleştiri, direnç ya da vazgeçişle kontrol etmeye çalıştınız mı? Bu yollarla sizin kendinize vermediğiniz değeri onun size vermesini sağlamaya çalıştınız mı? O bu kontrolcü davranışa nasıl yanıt verdi? Finansal vazgeçiş
Kendi hesabınızı yapmak yerine partnerinizin finansal sorumluluğunuzu almasını istediğinizde sorunlar ortaya çıkıyor. Partneriniz bu sorumluluğu almak istiyor ve siz de bunu tamamen kabulleniyorsunuz, tamam bu bir sorun değil. Ama sorumsuzsanız, fazla harcıyorsanız ya da partnerinizin parasını nasıl kazandığını ya da yönettiğini kontrol etmeye çalışıyorsanız bu gerçek bir sorun haline gelebilir.


Fiziksel vazgeçiş

Sağlıksız beslenerek ya da egzersiz yapmayarak, kendinize fiziksel olarak bakmayı bıraktığınızda problemler kapıda. Fiziksel vazgeçişiniz sadece sağlığınızı değil ilişkinizi de kötü etkileyecektir. 


İletişimden vazgeçiş

İlişkinizde iletişimi sürdürmek yerine kayıtsız ya da dirençli hale gelmeye başladıysanız sevgi dağılmaya başlamıştır. İletişimi terk ettiğinizde ve kayıtsızlaştığınızda ilişkide kopukluğa yol açan bir güven eksikliği yaratırsınız.

Ruhsal vazgeçiş
Kendiniz yerine partnerinizi sevginin kaynağı yaptığınızda partnerinize adaletsizce büyük bir yük bindirmiş oluyorsunuz. İlişkiye yaklaşımınız sevgiyi paylaşmaktansa sevilmek olduğunda partnerinize ilgi, kabullenme, zaman veya seks için dayanmış oluyorsunuz. Kendiniz için sorumluluk almadığınızda ihtiyaçlarınız ilişki sorunlarına yol açıyor.

Kendinizden vazgeçmek yerine kendinizi sevmeyi öğrenin

Kendinizi sevmek iyi bir ilişkinin anahtarıdır. İçinizdeki sevgi ve bilgeliğe ulaşmak için ruhsal kaynaklarınıza bağlanmayı öğrendiğinizde kendinizi sevgiyle doldurmayı öğreneceksiniz.
Fedakarlık içinizde başkaları tarafından doldurulabilecek bir boşluk yaratırken kendinizi sevmek bu boşluğu doldurur. Kendinize şefkat duymak kalbinizi ve ruhunuzu sevgiyle doldurur ve böylece sürekli sevilmeye çalışmak yerine içinizdeki sevgiyi partnerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.