İlişki terapisine gitme zamanınız geldi mi?

İlişki terapisine gitme zamanınız geldi mi?
Spread the love

Bazen ilişkilerde yolunda gitmeyen şeyler olur ve bir kısır döngü yaşanır. Bir uzmanın yani çift terapistinin ilişkiyi yorumlaması, problemlerin çözülmesi için gerekli olur. Uzmanlara göre çift terapisi ilişkinizin süresi ne olursa olsun size yardımcı olabilir, hiçbir sorununuz olmadığını düşünseniz bile… İlişkinizdeki problemlerin küçük olması terapiye gitmemeniz için sebep değil aslında, önemli olan uçurumun kenarına gelmeden frene basabilmek.

Uzmanlar terapiye gelen tarafların özellikle eski defterleri açmaktan sıkıldığını ve kendilerini sürekli savunma halinde hissettiklerini söylüyor. Terapi, çiftlere partnerini ön yargısız dinleme konusunda yardımcı olarak sorunları çözebiliyor. İşte ilişki terapisi yollarının göründüğü 6 durum…


Biri aldattığında

Sadakatsizlik son derece hassas bir konu. Aldatılan kişinin nasıl davranması gerektiği ise zor bir karar. Terapi size bu süreçte yardımcı olur çünkü geçici kötü duyguları ortadan kaldırır ve umut duygusunu yerleştirir. Bu sayede taraflar olayların gelişimini daha iyimser olarak değerlendirebilir. Böyle durumlarda önce karar verilmesi gereken ilişkinin onarılmak istenip istenmediği olmalı. Terapi çiftlerin bu kararı vermesine de yardımcı olur.


Seks konusunda sorun yaşadığınızda

Ortada bir sorun yoksa genellikle seks hakkında konuşulmaz. Ama sağlam bir ilişki için seks hakkında konuşmak gerekir. Seks terapistleri çiftleri arzularından bahsetmeleri için cesaretlendirebilir. Uzmanlara göre böyle konularda terapiste gitmek, sadece sorunların ortaya çıkmasına yardımcı olmuyor aynı zamanda arzuları konusunda sorun yaşayan taraflara yalnız olmadıklarını da gösteriyor.


Para aranızda bir probleme dönüştüyse

Parayı yönetmek oldukça stresli bir iş. Borçlar, eşin finansal durumu ve beklenmedik giderleri de düşünerek iyi bir ekonomik plan yapmak tüm çiftler için ihtiyaç haline geldi. Uzmanlar herkesin bütçe yönteminin farklı olabileceğini belirtiyor. Ev bütçesine ne kadar katkı yapılacağının, kişisel giderlerin ne kadar kısıtlanacağının belirlenmesinde terapistten destek alabilirsiniz. 


Geçmişiniz birbirinden çok farklıysa

Günümüzde, farklı kültürlerden kişilerin ilişkisi normal karşılanıyor. Ancak uzmanlar farklı kültürlere sahip kişilerin hala ailelerinden onay almak için uğraştıklarını söylüyor. İlişkiler önünde bu tarz engelleri kaldırmak için bir uzmandan yardım almak en doğrusu. Çift terapisti çiftlerin birbirini anlamasına, ailelerine ve kültürlerine saygı duymasına yardımcı olur.


Ayrılmaya karar verdiğinizde

Çift terapileri yalnızca ilişkiyi kurtarmak için değil, sorunsuz ayrılık yaşamak için de gerekli. Özellikle arada çocuklar varsa uzmanlar kesinlikle çift terapisti yardımıyla ayrılmayı öneriyor. Ayrılık, herkesin mutlu olacağı yolu seçtiği bir durum haline geldiyse terapistin de yardımıyla bu süreç oldukça kolay geçirilebilir.


Önemli kararlar vermeden önce

Çiftler genelde terapiye durum kritikleşmeden gitmiyor. Oysa bazı olaylar sorun çıkacağının habercisi olabilir. Birlikte yaşamaya başlamak ve evlenmek gibi kilometre taşlarının öncesinde terapiste gitmek gelecekteki sorunları önleyebilir. Terapi sayesinde birbirinizi anlamanız kolaylaşır ve yeni duruma daha kolay ayak uydurursunuz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.