Eski ilişkinizin izlerinden nasıl kurtulursunuz?

Eski ilişkinizin izlerinden nasıl kurtulursunuz?
Spread the love

Bir ilişkinin bitişi pozitif ya da negatif birçok güçlü duyguyu beraberinde getirir. İlişki boyunca daha güçlü, huzurlu ve mutlu hissetmenizi sağlayan sevgiliniz, ilişkinin bitimiyle birden en korkunç duygulara neden olabilir. Bu durumun sebebi ise genellikle sevdiğimiz kişi karşısında duygusal olarak savunmasız kalmamız ve duygularımızı egomuzun önüne koymamızdır. Elbette, bu muhteşem bir şey. Ancak işler yolunda gittiğinde. Aksi takdirde elimizde kalan, öfke, kırgınlık ya da üzüntü olabilir.

İlişkiniz sona erdiğinde, duygularınızı anlamak ve çözmek için zamana ihtiyacınız olur. Kızgınlığınızı, utancınızı, hayal kırıklığınızı ya da pişmanlığınızı sağlıklı bir şekilde ifade edebilmeyi öğrenmeniz hemen mümkün olmaz. Tüm bu duyguları tanımlamanız ve çözmeniz tahmin ettiğinizden çok zaman da alabilir. Ancak devam edebilmek, yeniden bir ilişkiye başlayabilmek ya da tek başınıza mutlu olabilmek için bu aşamayı atlamanız gerek. Eğer bunu yok sayarsanız, hayatınıza devam etseniz bile sürekli geçmişten gelen bu izleri üstünüzde taşırsınız. Ve hem kendinize hem yeni ilişkinize zarar verirsiniz.
İşe eski ilişkinizin izlerini hayatınızdan tamamen silmenizin ve eski sevgilinizin hayaletinden kurtulmanızın yolları…


Duygusal hayaletlerinizi kabullenin

Bu geçmişinizde kalan kişiyi suçlayacağınız anlamına gelmiyor. Hatta size gerçekten duygusal zarar vermiş olmalarına da gerek yok. Belki de gayet güzel bir ayrılık süreci yaşadınız. Ama yine de sizi duygusal olarak bir şekilde etkilemiş olabilir. Ne çeşit bir davranışa maruz kalmış olursanız olun, hayatınızın kontrolünü elinize alabilmeniz için neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz ve kontrol edebilmeniz gerek. Siz duygusal hayaletinizi kontrol edemezseniz, o sizi kontrol eder. Bu konuda size kimse yardım edemez. Başka birini suçlamanız ise kendinizi kurban gibi görmenize neden olur. Ve kurban olduğunuz sürece hayatınızı kontrol edemezsiniz. Sizi etkileyenin ne olduğunu bulun ve kabullenin. Bu hayatınızın kontolünü elinize almak için ilk adım.


Olanların sorumluluğunu alın

Negatif düşüncelerden ve toksik ilişkiden kurtulmak için kendinize şans tanıyın. Hiçbir şeyin sizi daha fazla kontrol etmesine izin vermeyin. Belki eski sevgiliniz için yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsunuz, belki de gerçekten eski ilişkinizde yeterince çaba gösteremediniz. Ama bu yeni ilişkinizde de böyle olacağınız anlamına gelmiyor. Sadece sorumluluğunuzu kabul edip, hatalarınızı anlamanız gerekiyor. Karşınızdaki kişiye öfke duymaktan kurtulmak için de kendi hatalarınızı görmenizde fayda var.


Anlamaya çalışın

Ne kadar üzüldüğünüzü, kırıldığınızı ya da eski sevgilinizin size davranışlarını unutmanız zor olabilir ama bunları anlamanız mümkün. Sizi bir başkası için mi terk etti? Bu durumun elbette

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.