Boşanmanın en önemli sebebi küçük görme!

Boşanmanın en önemli sebebi küçük görme!
Spread the love

Hiç partneriniz bir şeyler anlatırken göz devirdiniz mi ya da söylediklerini önemsiz bulduğunuzu belirten bir şeyler yaptınız mı? Bunun çok önemli olmadığını ya da kişiliğinizin bir parçası olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bu aşağılayıcı hareketler ilişkinizin sonunu getiriyor.

Araştırmacı John Gottman’ın sahibi olduğu Gottman Enstitüsü göz devirmenin, iğneleyici sözler söylemenin ve lakap takmanın bir numaralı ayrılık sebepleri olduğunu söylüyor. John Gottman 40 yıl boyunca istikrarlı


Önemli olan ne dediğiniz değil, nasıl dediğiniz

Lakap takmanız, partneriniz bir şey söylerken gülmeniz, iğneleyici sözler söylemeniz, gözlerinizi devirmeniz ve iç çekmeniz eşinizin kendisini ve söylediği şeyleri önemsemediğinizi düşünmesine yol açabiliyor. Burnunuzu havadan indirin ve partnerinizle eşit olduğunuzu kabullenin. Söylediği şeyleri ciddiye alın ve ona değer verdiğinizi hissettirin. İlişkinizde hiyerarşi oluşturmayın.


Sözlüğünüzden “neyse” kelimesini çıkarın

“Neyse” kelimesi ergenler içindir, yetişkinler için değil. “Neyse” dediğiniz zaman aslında “konuyu kapatıyorum ve seni dinlemiyorum” demiş oluyorsunuz. Bunu yaparak da karşı tarafa söyleme zorunluluğu hissettiği şeylerin sizin için değeri olmadığını hissettiriyorsunuz. Bu davranış partnerinizde çaresizlik duygusunu uyandırıyor ve beyninin sizi sevdiği insanlar kategorisinden çıkarmasına sebep oluyor.


İğneleme yaparken ölçüyü kaçırmayın

Partnerinizi utandırmayacak veya kendini tehlikede, değersiz ve sevilmeyen birisi olarak hissettirmeyen iğnelemeler o kadar da riskli olmayabilir. Zaten bir ilişkide ufak iğnelemelerin olması doğaldır ve normal şartlar altında taraflar bunu anlayışla karşılar. İğneleme yaparken ölçülü olmaya, onun hassas olduğu konulara dokunmamaya ve sürekli olarak yapmamaya dikkat etmelisiniz.


Kin tutmayın

Eğer bir şey sizi rahatsız ediyorsa bunu hemen içinizde büyütmeyin. Bir süre bekleyip gözlem yaptığınızda sizi rahatsız eden durumun sandığınız gibi olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumu tartışacağınız zaman ise çözüm odaklı olun. Tartışma esnasında eşinizin kişiliğine yönelik hakaretler etmek ya da konuyla ilgisi olmayan davranışları hakkında olumsuz konuşmak sizi çözümden uzaklaştırır ve çatışmaya sürükler. Birkaç tahtakurusu yüzünden tüm evi yakmak istemezsiniz.


Beden diline dikkat!

Sizin bilinçli olarak yapmadığınızı düşündüğünüz jest ve mimikler partnerinizi aşağıladığınızın bir göstergesi olabilir. Sürekli beden dilinizle partnerinizi ve onun düşüncelerini önemsemediğinizi anlatmanız ilişkinizin temelini sarsmaya başladığınızı gösterir. Kendinizi nasıl ifade ettiğinizi düşünmeye çalışın ve kendinizi ifade ederken ortaya koyduğunuz kötü davranışları fark ettiğiniz anda onlardan kurtulmaya çalışın.

Kaynak:

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.