Ayrılık ile baş etmek zor değil!

Ayrılık ile baş etmek zor değil!
Spread the love

Ayrılıktan hemen sonra, çevremizdeki çoğu kişi her şeyi unutup devam etmemizi tavsiye eder. Ne kadar iyi niyetli ve yapıcı bir tavsiye de olsa, pek işe yaradığı söylenemez. Bazen ayrılık acısını yaşayıp hissettiğimiz acıdan kurtulmak, ayrılık kararını vermekten bile daha zor olabilir. Çevremizdekiler ise aynı durumu daha önce yaşamış olsalar bile bize yardımcı olamazlar. Bu yüzden en doğrusu, ayrılığın zor günlerini atlatmak için ilişki terapistlerini dinlemek. İşte, uzmanların ağzından ayrılık acısını atlatmanın yolları…

İlişkinizin yasını tutun

Herkes ilişkiden sonraki yas sürecini kısa tutmanız gerektiğini söyleyebilir, bunu ciddiye almayın. Biten ilişkinin ardından yas tutmak, üzüntünüzü, hayal kırıklığınızı, acınızı yaşamak sizden bir şey eksiltmez ya da güçsüz olduğunuz anlamına gelmez. Tam aksine hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmeniz için yaşamanız gereken bir süreç bu. Duygularınızı olduğu gibi yaşamak yerine, yok sayarsanız, tam hayatınıza devam etmeye başladığınız anda bu duygularla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bir şeyi atlatabilmek için ilk olarak o duyguyu sonlandırıncaya kadar yaşamanız gerekir.


Doğru desteği bulun

Özellikle ciddi ilişkiler bittiğinde çevrenizdekilerin tepkisi pek de istediğiniz gibi olmayabilir. Yanlış yaptığınızı, bu ayrılığın doğru bir karar olmadığını duymak size iyi gelmeyebilir. Bu yüzden doğru yerden destek aldığınıza emin olun. Eski partnerinizin tüm kötü yönlerini sıralayacak bir arkadaşınızdan, her kararınızda arkanızda duracak ailenizden ya da gerek görüyorsanız bir uzmandan destek almanız sizin için en iyisi. Ayrılık sürecinde yanınızdaki insanların sizi yargılamasına değil anlamasına ihtiyacınız var. Bunun tersini yapanlarla bir süre görüşmemeniz doğru olabilir.

İhtimalleri aklınızdan çıkarın

İlişkiniz boyunca yaptığınız yanlışları düşünüp, senaryolar kurmak yerine kendinize biraz anlayış gösterin ve doğrularınıza odaklanın. “Eğer o gün öyle davranmasam belki de ayrılmazdık”, “O cümleyi kurmasam bu duruma gelmezdik” gibi düşünceleri aklınızdan çıkarın. Öyle davrandınız, o cümleyi kurdunuz çünkü o an için yapılması gereken buydu. Aynı zamanda birçok doğru şeyi de yaptınız ki, ilişkiniz bugüne kadar sürdü. Yaptığınız tüm hataları, bir sonraki ilişkiniz için birer ders olarak görmeye çalışın.


Öfkenizi boşaltın

İlişkiler bittiğinde geriye iyi duygular bırakmaz. Özellikle de aldatılma gibi kötü bir sebeple ayrıldıysanız ve istediğiniz gibi bir yüzleşme yaşayamadıysanız, içinizdeki öfke sizi rahat bırakmaz. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey negatif duygularınızdan yazarak kurtulmak. Acınızı, kızgınlığınızı, kırgınlığınızı, hayal kırıklığınızı bir kağıda dökün. Eski sevgilinize mektup yazıyormuş gibi düşünün ve içinizi boşaltın. Sonunda da onu affetiğinizi ve artık ondan vazgeçtiğinizi yazın. Daha iyi hissetmenizi sağlayacaksa daha sonra mektubu yok edebilirsiniz.


Etrafınızı değiştirin

Evinizde, odanızda eski partnerinizi hatırlatacak birçok eşya olabilir. Eğer unutmaya gerçekten kararlıysanız, bunların hepsinden kurtulmanız gerekiyor. İsterseniz hepsini kutulayıp bir yere kaldırın, isterseniz çöpe atın ama bir şekilde kurtulun. Ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ufak tefek değişiklikler de yapmayı ihmal etmeyin. Mümkünse yatak odanızın dekorasyonunu değiştirin. Tamamını yapamıyorsanız, en azından yeni çarşaflar alın, yatağınızı yastıklarla doldurun, birkaç ufak tefek fotoğrafla odanızı renklendirin. Ayrılık döneminde özellikle gecelerin çok zor geçtiği düşünülürse, yatacağınız yeri güzelleştirmek ve yatak odanızı yeni bir aşka hazırlamak size iyi gelebilir.


Durmanız gereken yeri fark edin

Günlerce yataktan çıkmadan, dondurma eşliğinde

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.