Alışveriş Yapmadan Önce Mutlaka Okuyun: Koronavirüs Kıyafetlere ve Makyaj Malzemelerine Yerleşerek Bulaşabilir mi?

Genetik Adam®
Alışveriş Yapmadan Önce Mutlaka Okuyun: Koronavirüs Kıyafetlere ve Makyaj Malzemelerine Yerleşerek Bulaşabilir mi?
Spread the love

Kişisel eşyalarımızı nasıl temizleyeceğiz?

Koronavirüs salgını yüzünden pek çok etkinlik ertelendi, mağazalar kepenk indirdi.

Pek çok mağazanın geçici olarak kapatılmasının asıl sebebi yaşanacak insan yoğunluğu değil. Hem çalışanları korumak, hem de giyim ve kozmetik mağazalarındaki denenen ürünlerden bulaşma ihtimalini engellemek.

Online alışverişin yoğun olduğu bu dönemde paketleme elemanlarını ve kargo şirketi çalışanlarını riske atıp atmadığımız tartışılıyor.

Pek çok şirket kuryelerin paketleri kapıya bıraktığı bir sisteme geçti. Yurt dışından, özellikle Çin’den yapılan online alışverişler önemli ölçüde azaldı. Peki aslında bu önlemler doğru mu?

Bu noktada virüslerin bakteri ve mikroplardan farklı formlar olduğunu bilmek gerekiyor.

Virüsler sadece canlı hücreleri enfekte edebildiği için canlı olmayan ortamlarda uzun süre yaşayamaz. Hatta hücre yapıları olmadığı için canlı olup olmadıkları sürekli tartışma konusudur. Koronavirüs gibi kılıflı virüsler, diğerlerine oranla yüzeylerde daha uzun süre varlığını sürdürse de bir canlıya tutunmak zorundadır.

Yeni Koronavirüsün yüzeylerde tutunma süresi henüz belirli değil, bu yüzden okuduklarınıza inanmamalısınız.

“Havada 4 saat asılı kalıyormuş”, “plastikte 9 gün yaşıyormuş” gibi sosyal medya kaynaklı hurafelerin henüz bir doğruluğu yok. Uzmanlar araştırmalarını sürdürürken, daha önce salgına yol açmış başka virüslerin tutunma süreleri referans alınıyor. Ancak her virüsün yapısı ve dayanıklılığı farklı. Örneğin Mers salgınına yol açan MERS-CoV 30°C’de demir üzerinde 8 ila 24 saat yaşayabiliyorken, 20°C’de kırk sekiz saat kadar yaşayabiliyor. SARS-CoV 22-25°C’de plastik üzerinde beş güne kadar yaşabiliyor; MERS-CoV’un 20°C’de plastik üzerinde canlı kalma süresi ise kırk sekiz saat. Koronavirüs üstündeki araştırmalar ise henüz sonuçlanmış değil.

Kıyafetlerle ilgili de kesin bir bilgi olmasa da, yine önceki virüslere dayanarak çıkarımlar yapmak mümkün.

Örneğin gerçek deri, süet kıyafetlerde tutunmanın daha güçlü olduğu bildiriliyor. Bunlardan ve sert malzemeli giysilerden uzak durulması ve yumuşak kumaşlar tercih edilmesi öneriliyor.

Sık sık giysilerin değiştirilmesi, dışarıdan gelince mutlaka giysilerin kirliye atılması da şart.

Yıkanamayan ayakkabı, çanta gibi şeylerin alkollü ıslak mendille silinmesi yeterli. Çamaşırların 60 ila 90 derecede yıkanması söylense de bu her giysi için mümkün bir seçenek olmadığı için alkol içeren sıvı deterjanlar kullanılarak daha düşük sıcaklıkta yıkanabilir. İçiniz rahat etmiyorsa çamaşırları kuruduktan sonra yüksek sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz.

Cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerine gelince, onları hiç olmadığı kadar sahiplenmelisiniz.

Normalde de bakteriler yüzünden bu tür kişisel eşyaların paylaşılmaması gerektiği söylense de, çoğunlukla paylaşılıyor. Virüsler bakteriler gibi uzun süre bu malzemelerde bulunamasa da paylaşımı sonlandırmak gerekiyor.

Tüm kişisel malzemelerinizi kolayca sterilize edebilirsiniz.

Yıkanabilir her şeyi bol sabunlu su dolu bir kapta yıkayabilirsiniz. Törpü, cımbız, makas gibi metal gereçler için mikrodalga fırın kullanılabilir. Ya da saf alkolde bekletebilirsiniz. Makyaj malzemelerinizi alkolle sterilize edebilirsiniz. Tüm malzemeleri alkolle silebilirsiniz. Toz ürünlerin de, krem ürünlerin de direkt olarak alkollü mendillerle silinmesinin hiçbir sakıncası yok. Alkolün olmadığı durumlarda alkollü tonikler de kullanılabilir.

Bir süre kuaför ve güzellik merkezlerine gitmemeniz, gidince de kendi eşyanızı yanınızda götürmeniz önemli.

Bir süre zaten bu yerler kapalı, açıldıktan sonra mutlaka yoğunluk olacaktır. Bu yerlere giderken kendi törpünüzü, tarağınızı, havlunuzu yanınızda götürmeniz bulaş riskini bir nebze olsun azaltacaktır.

Online alışverişte paketlerden virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar düşük.

Paketlerde virüs olup size ulaşana kadar varlığını sürdürmesi gerçekten çok çok düşük bir ihtimal. Eğer paket yurt dışından geliyorsa ihtimal yok denebilecek seviyede. Kuryeden direkt bulaşma ihtimali dışında online alışveriş oldukça güvenli. Yine de paketleri açar açamaz ürünleri yıkamak veya silerek dezenfekte etmek içinizi rahatlatır.

Uzmanlar bu dönemde yine de tedbiren ikinci el alışverişe ara verilmesini istiyor.

En azından bu dönemde ikinci el alışverişten uzak durmak lazım. Kıyafet alışverişinde hemen yıkayabilirsiniz, ancak ikinci el kozmetikler normalde de bakteri bulundurma ihtimali sebebiyle tavsiye edilmiyor. Mağazalardaki deneme ürünlerinden de bir süre uzak durmalısınız.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.