Wikipedia’nın kurucusundan Türkiye paylaşımı!

Wikipedia’nın kurucusundan Türkiye paylaşımı!
Spread the love

29 Nisan 2017 tarihinden bu yana ülkemizde erişime engelli olan Wikipedia için müjdeli haberi dün sizlerle paylaşmıştık. Oldukça uzun bir yargı sürecinin ardından konu geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Mahkemenin birinci bölümünde Wikimedia Vakfı tarafından yapılan bireysel başvurunun genel kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldü. Dün toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurul’u sevindirici bir karara imza attı.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales’den Türkiye paylaşımı

6’ya karşı 10 oy ile Wikipedia erişim engelinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karara verildi. Böylece erişim engelinin kaldırılacağının müjdesi verilmiş oldu.

AYM’nin kararını açıklanmasından kısa süre sonra özgür internet ansiklopedisi Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales resmi Twitter hesabında bir Türkiye paylaşımı yaptı. İstanbul Boğazı’nda çektiği bir fotoğrafı paylaşan Wales, “Tekrar hoş geldin, Türkiye” şeklinde bir açıklamaya yer verdi.

Wikipedia neden erişime engellendi?

Yukarıda belirttiğimiz gibi Özgür internet ansiklopedisi için erişim engeli kararı 29 Nisan 2017’de verildi. Erişim engelinin gerekçesi ise Türkiye’yi çeşitli terör örgütü grupları ile aynı düzlemde gösteren yazıların platformda yer almasıydı.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.