Instagram yalan haber devrini bitiriyor!

Instagram yalan haber devrini bitiriyor!
Spread the love

Sosyal medya siteleri yalan haber ile savaşmak için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Instagram, yalan haberler konusunda yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Instagram yalan haber ile mücadele edecek

Sosyal medyanın en büyük sorunlarından biri de şüphesiz yalan haberlerin hızla yayılması. Bu sebepten dolayı bazı şirketler bağımsız kuruluşlar ile çalışarak yalan haber oranını azaltmaya çalışıyor.

Instagram da bu konuda çalışmalar yaptığını duyurdu. Yeni sistem ile birlikte tarafsız gözlemciler bir gönderiyi yanlış veya kısmen yanlış olarak işaretlediğinde gönderi için uyarı çıkacak. Bu sayede yalan haber, keşfet sekmesi ve etiketlerde gözükmeyecek.

Şirket yetkilileri “Fotoğraf ve video tabanlı yanlış bilgilendirme en çok sorun yaşadığımız konulardan biri. Ekibimiz bu konuda çalışmalarını artırmayı hedefliyor.” dedi. Şirket yanlış bilgilendirme ile mücadele için dünya çapında sertifikalı kontrol kuruluşları ile anlaştığını duyurdu. Toplamda 45 kontrol kuruluşu ile anlaştıklarını belirten yetkililer, çalışmalarının daha da genişleteceklerinin altını çizdi.

Kullanıcılar karşılaştıkları uyarıyı kaldırarak gönderiye erişebilecek. Ayrıca kullanıcılar gönderinin neden yanlış haber olarak işaretlendiğini de görebilecek. Tespitleri daha sağlıklı bir şekilde yapmak için görüntü eşleştirme algoritması kullanacaklarını belirten yetkililer, Facebook üzerinden aynı içeriklerin yayılmasını da önleyeceklerini açıkladı.

Yetkililer, yalan haber etiketleme özelliğinin politikacıların orijinal içeriklerinde geçerli olmadığını söyledi. Yani yanlış bilgi içeren politik gönderileri engellemeyecek.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.