Türkiye’nin İlk Mistik Polisiye Dizisi: Alef Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey

Genetik Adam®
Türkiye’nin İlk Mistik Polisiye Dizisi: Alef Hakkında Bilmeniz Gereken 13 Şey
Spread the love

Alef, ilk tanıtımı yayınlandığı günden beri sinema/dizi izleyicileri tarafından merakla beklenen bir yapım. Bu içerikte de Alef dizisi yayınlanmadan önce onun hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

İyi okumalar / İyi seyirler… 

1. Alef, İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor.

2. Osmanlı ve İslam Tarihi’nden izler taşıyan dizide mistik ögeler ve polisiye kurgu ön planda. Hatta Alef için mistik polisiye tarzın Türkiye’deki ilk örneği olacağı söyleniyor.

3. Alef; Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in rol aldıkları ilk dijital içerik projesi.

4. Kenan İmirzalıoğlu, İngiltere’de iyi bir eğitim aldıktan sonra ülkesine dönen ve Cinayet Büro’nun kıdemli dedektifi Settar ile birlikte çalışmaya başlayan Kemal’i canlandırıyor.

Kemal, Türkiye’ye döndüğünde ailesinden yadigar kalan bir eve yerleşiyor ve kendini en rahatsız hissettiği yere geldiğini söylüyor. Bu evde çocuğu ve eşiyle ilgili bir sırrın peşine düşüyor.

5. Ahmet Mümtaz Taylan’ın hayat verdiği Settar karakteri ise cinayet şubenin en kıdemli komiserlerinden. Onu tanıyanlar için bir Avcı.

Mesleğinin sonundayken gördüğü cesetler ne önceden gördüğü cesetlere, ne de katil önceden gördüğü katillere benziyor. Alef’te de en büyük avının peşine düşüyor.

6. Melisa Sözen’in canlandırdığı Yaşar bir İslam Tarihi doktoru.

Akademi koridorlarında tarih incelemeleri yaparken bir anda kendisini sokaklarda işlenen gizemli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışırken buluyor.

7. Yönetmen koltuğunda ise Emin Alper oturuyor. Alef, Emin Alper’in ilk dizi projesi. Daha önce Kız Kardeşler, Tepenin Ardı, Abluka gibi filmleriyle tanınıyordu.

Emin Alper aynı zamanda bir tarihçi. 

Dizinin senaristi ise Emre Kayış. Yapımcılığını ise Sarajevo Film Festivali’nde ödül alan May Productions üstleniyor.

8. Dizinin yönetmeni Emin Alper, dizi atmosferi hakkında: “’Alaturka noir’ ve ‘İslami gotik’ bir dünya geliştirdik.” diyor.

9. Dizinin ilk sahnesindeki papazı canlandıran kişi Yunan gerçek bir papaz.

10. Dizide kullanılan 60’a yakın mekanın hiçbiri olduğu gibi kullanılmadı, hepsi yeniden dekore edildi.

Ayrıca dizide 1000’den fazla figüran oyuncu kullanılıyor ve plastik makyaj ekibi 4 ay boyunca makyajlar için çalışma gerçekleştiriyor.

11. Dizinin müziklerini, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlayan Mercan Dede yapıyor.

Ayrıca Alef, Mercan Dede’nin ilk dizi müziği projesi.

12. Alef” İbrani alfabesinin ilk harfi olarak geçiyor. Sayısal değeri 1, ses değeri yok. Sesini, üzerine konan ünlü harfleri ifade eden noktalama işaretinden alıyor.

Arap alfabesindeki “Elif” harfi, Yunan alfabesindeki “alfa” harfiyle benzerlik gösterir.

13. BluTV platformu ve FX kanalında ortak olarak yayınlanacak dizinin 10 Nisan’da izleyici ile buluşması planlanıyor. Dizi toplamda 8 bölüm sürecek ve 45’er dakikadan oluşacak.

BluTV’ye üye olmak, Alef ve birçok özel yapımı izlemek için tıklayın!

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.