Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > seo > SEO dostu bir blog için 10 ipucu

SEO dostu bir blog için 10 ipucu

SEO İCİN 10 İPUCU
10 ipucu 300x157 - SEO dostu bir blog  için 10 ipucu
SEO İCİN 10 İPUCU

Tüm yazılarda olduğu gibi, blog yazılarını yazmak da beceri gerektiriyor. Okuyucunuzu ilgilendirmek için, parçanızın yapısı hakkında düşünmeli ve çekici makaleler yazmalısınız. Başlıklar, alt başlıklar ve açık paragraflar sağlayarak okuyucularınızın bir gönderinin temel kavramını kavramasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer insanlar bir makaleyi anlar ve severlerse, tweet’le paylaşmak ve bağlantı kurmak gibi çok daha fazla eğimlidirler – ve bu sizin sıralamalarınızı artıracaktır. Dolayısıyla, Google sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız yazma becerilerinizi geliştirin!

Bazıları için, SEO amaçları için yazmak ve kitlenizi çekmek ve büyülemek için yazmak, birbiriyle çelişen iki hedef gibi görünebilir. Ben tamamen katılmıyorum. Gerçekten de, okunabilir  ve  SEO dostu bir blog yayınını istiyorsanız, bulmak istediğiniz kelimeler çok önemli bir yerde olmalıdır. Ancak,  fazla anahtar kelimeler, kesinlikle yapmak istemediğiniz metninizin okunabilirliğini ciddi şekilde engeller.

Bu gönderi, hem okunabilir hem de SEO dostu olan blog yazılarının yazılmasına ilişkin ipuçları sağlar. Bu iki hedef her zaman el ele gitmeli.

İyi blog gönderileri için anahtar yazma ipuçları

Her şeyden önce, blog yayınınız iyi bir yazı parçası olmalı! Yeni bir blog yayına başladığınızda, birçok blog yazarı yazmaya başlar, başlarına gelenleri yazar. Bu, doğal yazma yetenekleri olan bazı insanlar için işe yarayabilirken, diğerleri biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Şahsen, blog yaparken bu ‘kurallarını’ her zaman izlerim.

1. Yazmadan önce düşünün!

Parçanın mesajını dikkatlice düşün. Okuyucularınıza veya hangi merkezi soruya cevap vermek istediğinize söylemek istersiniz? Makalenizin amacı nedir? Ve okurlarınızın sayfa sonunda ne yapmasını istiyorsunuz? Başlamadan önce bu soruların cevaplarını yazın.

2. Blog yayınınız için bir yapı oluşturun

Gönderinizi net bir yapı oluşturarak başlatın  . Her yazının sahip olması gerekenler:

  • Bir çeşit tanıtım (konunuzu tanıttığınız);
  • bir ana gövde (ana mesajın yazıldığı yer);
  • bir sonuç (en önemli fikirleri özetlemeli veya bir sonuç çıkarmalıdır).

Her üç bölümde de söylemek istediğiniz şeyi yazın. Artık gönderilerinizin bir özeti var. Şimdi gerçek yazı başlayabilir.

3. Paragrafları kullan

Herkes paragraf kullanıyor, ama herkes onları iyi kullanmıyor. Her yeni cümleyi yeni bir çizgide başlatmayın, çünkü hoş görünüyor. Yeni bir paragraf başlatmak için mantıklı bir sebep olmalı. Her paragrafın kendi fikri veya konusu olmalıdır. Her paragrafın ana fikrini kendinize sorun. Bu fikri sadece bir cümlede özetleyebilmelisiniz. Daha fazla cümle ihtiyacınız varsa, daha fazla paragraf kullanmanız yeterlidir.

4. Başlıkları kullan

Başlıklar tüm sayfayı yapılandırır, bu yüzden   Okunabilirlik için değil , SEO için de önemlidirler  . Başlıklar ayrıca Google’ın uzun bir gönderinin ana konularını ele almasına yardımcı olur ve bu nedenle sıralamanızda yardımcı olabilir. İnsanların makalelerinizde yollarını bulmasını istiyorsanız, kişileri yönlendirmek, sayfanızı taramasına yardımcı olmak ve makalelerinizin yapısını açıklığa kavuşturmak için alt başlıklar kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi bazı alt başlıklarda kullandığınızdan emin olun, ancak metinleri tıkanık ve doğal olmayan hale getireceğinden, bunların hepsini okumadan çıkaracağından, bunların her birinde ve her birinde kullanılmamalıdır.

5. Sinyal kelimeleri kullan

Sinyal kelimeler insanların metninizle taramasına ve ana fikirleri kavramasına yardımcı olur. Örneğin, insanların ürününüzü satın almasının üç nedeni olduğunu varsayalım. Aşağıdaki gibi sinyal kelimeleri kullanmalısınız: ‘her şeyden önce’; ‘ikinci olarak’ ve ‘sonunda’. Ayrıca, ‘yine de’, ‘şüphesiz’ ve ‘gerçekten’ gibi kelimeler, okuyucularınıza açık bir işaret verir. Okuyucular, sonuç olarak ‘sonuç olarak’, ‘bu nedenle’ veya ‘bu nedenle’ gibi kelimelerin ardından bir sonuca ulaşacaklarını hemen anlayacaklar. Bu nedenle metnin sözlerini eklemek için işaret kelimeleri çok önemlidir.

6. Diğer kişilerin gönderilerinizi okumasına izin verin

Gönderinizi yayınlamadan önce, önce bir başkasının okumasını sağlayın. Gönderinizin ana kavramını anlayıp anlamadıklarını sorun ve herhangi bir yazım hatası ve dilbilgisi hatasını düzeltmeye davet edin.

7. Makalenizin uzunluğunu optimize edin

Makalelerinizin en az 300 kelime olduğundan emin olun. Google uzun makaleleri sever, ancak makaleniz çok uzunsa kullanıcıları korkutabilir. İdeal makale uzunluğu yaklaşık 700 kelimedir. Ayrıca, genel bir kural olarak: Arama terimlerinizi metninizin yaklaşık yüzde 1 ila 2’sine koymaya çalışın. Yani 300 kelimelik bir makalede, arama terimlerinizi parça boyunca 3-6 kez belirtmelisiniz.

8. Önceki içeriğe bağlantı

Mevcut yayınınızda zaten aynı konuyla ilgili içerik yazdıysanız, bu yayınları birbirine bağlamayı unutmayın. Gönderinizi güçlendirecek çünkü konuyla ilgili bir miktar yetki göstereceksiniz. Bunun yanı sıra, bağlantı yapınız Google sıralamanız için de önemlidir. Ve elbette, okuyucular da ilgili mesajları okumakla ilgilenebilirler. 

9. İçeriği düzenli olarak ekleyin

Web sitenize düzenli olarak yeni blog gönderileri eklemek Google’a sitenizin canlı olduğunu bildirir. Etkin bir web sitesi değilse, Google daha az sıklıkta taranır ve bu durum sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

10. Yoast SEO eklentimizi kullanın

Yoast SEO eklentimizdeki içerik analizi aracı,   SEO dostu blog yazılarını yazmanıza yardımcı olur. Odak anahtar kelimenizi seçerek  işe başlayın  çünkü bu, kullanıcıların söz konusu sayfayı bulmasını istediğiniz en önemli arama terimidir. Eklentimiz, anahtar kelimeyi doğru yerlerde kullanıp kullanmadığınızı görmek ve yazılarınızın diğer yönlerini ölçüp önlemediğini görmek için gönderinizi kontrol eder. En önemlileri:

  • Bir meta açıklaması eklemenizi sağlar  .
  • Metninizi analiz eder ve makalenizin okunabilirliğini değerlendiren Flesch okuma kolaylığı puanını hesaplar  .
  • Anahtar kelimenizi 5 önemli konumda kullandığını kontrol eder: makale başlığı, sayfanın başlığı, sayfanın URL’si, makalenin içeriği ve meta açıklaması.
  • Makaledeki linkleri ve görüntüleri kontrol eder.
  • Makaledeki kelime sayısını ve odak anahtar kelimesinin kullanım yoğunluğunu hesaplar.
  • Ayrıca, web sitenizdeki diğer sayfaların kendinizle rekabet etmenizi önlemek için aynı odak anahtar kelimesini kullandığını da kontrol eder.

Nispeten SEO dostu bir blog yazısı yazıyorsanız (yukarıda ele alınan konulara dayanarak) eklenti bunu yeşil bir mermiyle gösterecektir. Yeşil mermi içeren sayfalar, web sitenizdeki sayfaların sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olur.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top