Sağlıklı Kilo Vermenin Temel Kurallarına Dönüş

Sağlıklı Kilo Vermenin Temel Kurallarına Dönüş
Spread the love

Kilo vermek ile ilgili yüzlerce yöntem olsa dahi devam etmek çoğu zaman zorlayıcıdır. Uzun mesafe için sağlıklı bir kiloyu korumanın anahtarı dengeyle ilgilidir.

İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar

 • HER BESİN GRUBUNDAN SAĞLIKLI SEÇİMLER YAPIN

Vücudunuzun gün boyunca ona enerji ve mikro besin ögeleri sağlaması için doğru besinlere ihtiyacı vardır. İhtiyacınız olanı almanın en iyi yolu çeşitli besin gruplarından içeriği zengin besinler almaktır.

Tabağınızı oluştururken veya bir sonraki seyahatinizde beslenme planınızı oluştururken şunları göz önünde bulundurun;

Meyve ve sebzeler hem düşük kalorili hem de vitamin, mineral ve fitobesin içeriği bakımından oldukça zengin gruplardır.

Tam tahıllar daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacak diyet lif içermektedir. Beyaz ekmekleri ve makarnaları tam tahıllı versiyonları ile değiştirin. Tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı, karabuğday, kepekli makarna alternatiflerini tüketme alışkanlığı edinin.

Az yağlı süt, yoğurt ve peynir vücuda protein, kalsiyum ve D vitamini sağlamaktadır.

Et, kümes hayvanları deniz ürünleri, kurubaklagiller, mercimek ve soya içeren besinler protein kaynaklarıdır. Kasları onarmaya ve kas yapımına yardımcı olmaktadır. Doymuş yağları sınırlamak için kızartılmış şekli yerine ızgara veya fırınlama yöntemini tercih edin.

 • BESLENME PROGRAMINIZI BESİN İÇERİĞİ ZENGİN OLACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİN

Porsiyon kontrolünü sağlamak, küçük porsiyonlarda beslenmek işe yarar bir yöntem olarak görülmektedir ancak porsiyonunuzun hangi besin gruplarını içerdikleri oldukça ayrıştırıcı bir noktadır.

İlave şeker ve katkı maddeleri içeren, doymuş yağ içeriği yüksek besin küçük porsiyonlarda olsa dahi oldukça fazla kalori kazanımına sebep olabilmektedir.

Canınız tatlı çektiğinde önce meyve tüketimini deneyin. Meyveler hem doğal şeker kaynaklarıdır hem de şeker içeriğinin yanısıra antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif içerirler.

Canınız atıştırmalık bir şeyler istediğinde fındık, badem, ceviz veya tam tahıl krakerleri veya avakado deneyin. Doymamış yağlar iyi kolesterolünüzü arttırmayı sağlamaya yardımcı olabilir. Yalnız, porsiyon kontrolüne dikkat etmekte yarar var.

Tüm bu denemelere rağmen hala canınız tatlı mı çekiyor? Denetlemenin anahtar olduğunu unutmayın ve küçük bir porsiyon tatlı tüketimi yapın.

 • DENGELİ BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE

Yeme düzeniniz enerji dengelemenizi sağlayan bir etkendir, diğer etken ise fiziksel aktivitenizdir.

Sağlıklı bir denge bulmak, gününüze fiziksel aktiviteyi uydurmak demektir. Genel sağlık için, her gün 30 dakika orta şiddetli aktiviteyi hedefleyin. Kilo vermek için, günde 60 ila 90 dakika boyunca fiziksel olarak aktif olmanız veya daha yoğun aktivitelere katılmanız gerekebilir. Öğle tatilinde 15 veya 20 dakikalık bir yürüyüş yapmayı veya hedefinize ulaşmak için özel bir aktivite programı uygulamayı deneyin.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
 • NİSAN 28, 2020
 • 58 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
 • NİSAN 28, 2020
 • 62 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
 • NİSAN 28, 2020
 • 62 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
 • NİSAN 28, 2020
 • 58 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.