Kafein ve Egzersiz

Kafein ve Egzersiz
Spread the love

Ergojenik destek; bireyin sportif performansını arttırmak amacıyla başvurulan ögeler ve yöntemlerdir. Kafein, sosyal olarak en kabul edilebilir ergojenik destektir. Yani kafein vücudun fiziksel aktivite sırasında daha iyi performans göstermesine yardımcı olabilmektedir. Kafeinin ergogenik etkisi, bir insanın egzersiz yaparken ne kadar çaba harcadığına dair algısını değiştirmesini sağlayabilmektedir. Başka bir deyişle, kafein, egzersiz yapan bireyde enerjiyi arttırır ve birey kendisini daha fazla zorlar halde egzersizi gerçekleştirir.

KAFEİN NEDİR?

Kafein, bazı tohumlarda ve bitkilerde doğal olarak bulunan bir besindir, kafeinin en yaygın bulunduğu tohumlar ise kahve ve kakao çekirdekleridir. Tarihsel olarak, kahve ve çay, insanların kafein tüketmelerinin en yaygın yollarından biriydi, ancak üreticiler onu kimyasal olarak üretmeye ve bireylerde fiziksel ve psikolojik performans artışı için çok sayıda içecek ve yiyeceğe eklemeye başladılar. Günümüzde çoğu kişi, yorgunluğu azaltmaya ve fiziksel performansı iyileştirmeye yardımcı olabilecek enerji içeceklerini bilmektedir. Artık birçok kişi, daha fazla egzersiz yapma durumunun avantajlarından yararlanmak için ağırlıklı olarak enerji içecekleri veya jelleri kullanarak, egzersiz öncesi kafein tüketmektedir.

KAFEİN NASIL ÇALIŞMAKTADIR?

Kafein, belli alıcılara bağlanarak, vücudun stres ve travma sırasında daha fazla ürettiği bir kimyasal maddeyi bloke ederek sinir sistemi (kaslar, kalp ve diğer organlar dahil) üzerinde uyarıcı görevi görür.

Araştırmalar, kafeinin fiziksel performans üzerindeki olumlu rolünü tutarlı bir şekilde desteklemektedir, ancak kafein herkesi aynı şekilde etkilememektedir. Eşit miktarda kafein tüketiminde, koşma veya spor yapma gibi dayanıklılık etkinliklerine katılan bireyler , ağırlık kaldırma gibi direnç etkinlikleri yapanlardan daha fazla yarar görebilmektelerdir. Düzenli olarak kafein tüketmeye alışkın olmayan bireyler ise düzenli olarak kafein tüketen bireylere göre daha fazla yarar görebilmektelerdir.

NE KADAR KAFEİN TÜKETİMİ SAĞLIKLIDIR?

Amerikalılar için Diyet Kılavuzu (Dietary Guidelines for Americans) 2015-2020 verilerine göre, kahve şeklinde kafeinli içecekler içermeyi seçen yetişkinlerin günde 400 miligramdan fazla kafein tüketmemesi gerekmektedir. Bir shot espressoda yaklaşık 75 miligram kafein bulunurken, enerji içeceklerinin litreleri başına 19 ila 65 miligram kafein bulunabilmektedir.

İnsanların günlük yaşamlarında böyle bir alışkanlıkları yoksa kafeinli içecekler tüketmeye başlamaları tavsiye edilmemektedir. Doğru şekilde kullanıldığında ve önerilen miktarlarda kafein tüketiminde olumlu sonuçları olabilmektedir. Bununla birlikte, birçok kafeinli içecek  ilave şekerler de içerebileceğinden ve bu sebeple ekstra kalori kaynağı olduğundan, akıllıca seçimler yapmak oldukça önemlidir.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
  • NİSAN 28, 2020
  • 59 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
  • NİSAN 28, 2020
  • 64 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
  • NİSAN 28, 2020
  • 65 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
  • NİSAN 28, 2020
  • 58 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.