Kabızlıktan Kurtulmanın 5 Etkili Yolu

Kabızlıktan Kurtulmanın 5 Etkili Yolu
Spread the love

Toplumda sıkça karşılaşılan bir durum olan kabızlık, ne yazık ki günlük yaşantımızı ve sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, beslenme ile yakından ilişkili olsa da kabızlığa neden olan bir çok etmen bulunmaktadır. Haftada 3 kere veya daha az tuvalete çıkılması veya dışkılama zorluğu, kabızlık (konstipasyon) olarak tanımlanmaktadır. Hareketsiz yaşam, stres, ilaç kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, kabızlığın sebepleri olabilir. Peki bu durumla nasıl başa çıkacağız ?

1)Sıvı tüketimini artırın

Vücudunuzdaki suyun %10’unu kaybettiğinizde kabızlık başlar. Su içmek için susama ihtiyacını beklemeyip günlük olarak en az 2-2,5 litre su tüketin. Çay ve kahve tüketimi suyun yerini tutmamakla birlikte, su ihtiyacını artırmaktadır. Bağırsak hareketleri açısından su, en elzem faktörlerden biridir. 

2) Diyet posasını artırın

Bitkisel besinlerin sindirilmeden atılan kompleks karbonhidrat yapıdaki bileşenine posa denir. Günlük posa ihtiyacımız 25-30 gram kadardır. Kurubaklagiller, tahıllar, sebze ve meyveler, lif yani posa kaynağıdırlar. Lif kaybı olmaması açısından meyvelerin suyunu değil direk meyvenin kendisinin kabuklu olarak tüketilmesini öneriyoruz. Muz, elma, ayva ,makarna, pirinç, patates gibi besinlerden ve kafeinli içeceklerden, kabızlık döneminde uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek yerine tam taneli, tahıllı ekmekler, pirinç yerine bulgur tüketmek gibi tercihler de posayı artırmanızı sağlayacaktır.Gün içerisinde öğünlerinizde zeytinyağlı salatalara ve sebze yemeklerine yer verin.

3) Probiyotik desteğe başvurun

Çeşitli nedenlerde bağırsak floranız bozulmuş olabilir.İlaç kullanımlarında özellikle antibiyotiklerle birlikte probiyotik kullanımı önerilmektedir. Bağırsak sağlığını koruyabilmek için faydalı bakteriler dediğimiz ‘probiyotikler’ e ihtiyacımız vardır. Ev yoğurdu, kefir, tarhana, ev turşusu gibi besinler probiyotiktir. Fakat tedavi amaçlı düşünüldüğünde probiyotiği dışarıdan takviye olarak kullanmamız gerekir. Bu konuda da bir hekim, diyetisyen veya eczacınızdan destek alabilirsiniz. 

4)Spor yapın 

Bağırsak hareketlerini artırabilmek için günlük 30-45 dakikanızı bir fiziksel aktiviteye ayırmanız iyi gelecektir. Yürüyüş, bisiklet, fitness gibi egzersizler sağlığımız için de gerekli olup, kabızlığı yenebilmenin en önemli kuralıdır. Spor yapın ve metabolizmayı aktif tutun !

5)Stresi azaltın

Stres ve psikolojik durumlar,günümüzde bağırsak sağlığıyla yakından ilişkili bulunuyor.Toplumda özellikle mutsuz, depresif veya stresli bir hayatı olan kişilerde  kabızlık problemi olduğu görülüyor. Artık ikinci beynimiz olarak kabul edilen bağırsaklarımız duygu durumundan etkileniyor. O nedenle yaşadığınız problemleri çözmeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz, kabızlıkla baş etmenin bir diğer yöntemi diyebiliriz.

Kabızlık için kür tarifi

 • 1 adet kuru incir

 • 1 adet kuru erik

 • 1 adet kuru kayısı

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

 • 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Tüm malzemeler doğranıp 1 çay bardağı suda haşlanır. Üzerine zeytinyağı ve ketentohumu ilave edilir. Karışım ikiye bölünüp sabahları aç karnına 1 bardak ılık su ile tüketilir

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
 • NİSAN 28, 2020
 • 41 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
 • NİSAN 28, 2020
 • 40 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
 • NİSAN 28, 2020
 • 41 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
 • NİSAN 28, 2020
 • 35 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.