Hızla Büyüyen Kahve Kültürü / Faydaları – Zararları / Günlük Tüketim Miktarları

Hızla Büyüyen Kahve Kültürü / Faydaları – Zararları / Günlük Tüketim Miktarları
Spread the love

Kahve geçmişten bu yana Türkiye’de günlük hayatın ve kültürün vazgeçilmezlerinden. Yemeklerden sonra, sabah işe giderken hemen her saatte tüketiliyor.

Geçmişte kahve ile bağımızı Türk kahvesi ile sınırlı tutarken özellikle son yıllarda yeni kahve türlerine de ilgi gösteriyoruz. Kimisi ‘Esas tadını almak için sade içmek gerekir’ diyor. Daha genç yaş grubunda ise kişisel zevklere bağlı olarak aromalı kahvelere yönelim oluyor.

Tropik ülkelerde yetişen kahve ağaçlarının tohumlarından yetişen kahvenin yarısından fazlası Brezilya’da üretiliyor. Yetiştirildiği bölgenin özelliğine göre değişik türde kahveler vardır. Kahve tohumları önce kavrulur. Kavurma esnasında kahve tohumundaki su kaybolur, kahveye tadını veren aromatik esanslar, tanen, kafein oluşur. Bununla birlikte

Kahvenin kendisi kalori içermez diyebiliriz ancak içine giren süt, şeker, krema ile birlikte enerji değerleri yükselir.

Kahvedeki kafein; kas sinirlerini uyarıcı, mide salgısını uyarıcı ve metabolik hızı artırıcı etki yapar.

Kahve yoğun potasyum içeriği ile diyarede de yardımcı olur.

Fazla tüketimde;

✔Kafein, kan basıncında ani yükselmelere sebep olmaktadır. Bazı bireylerde düzensiz kalp atışları, kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.
✔Kemik kaybı: Aşırı kafein alımının idrarla kalsiyum atımını arttırdığı bildirilmiştir. Bireylerde osteoporosis riskini artırıcı etki yapabilir. Bu kaybı dengeleyebilmek için fazla kahve tüketen bireyler, kalsiyumdan zengin besinlerden bol miktarda tüketmeye çalışmalıdır.
✔Kafein, diüretik etkiye sahiptir. İdrar hacmini ve çıkışını artırır. Diüretik etki kafeinin miktarına bağlıdır. Kafein alımı arttıkça, sıvı atım miktarı da artmaktadır.
✔Uyku düzensizliğine sebep olabilir. Uyarıcı etkisi ile uykuya dalmayı zorlaştırır veya uyku kalitesini etkileyebilir. Duygu durumunda gerginlik ve agresifliğe sebep olabilir.
✔Yapılan birçok çalışmada, günde 300 mg dan daha fazla kafein alımının gebe kalmayı geciktirdiği bulunmuştur. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor.

Kafein miktarı kahve çeşidine, miktarına ve kafeinli olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 1 fincan türk kahvesinde 80mg, 200 ml granül kahve için 90 mg, kafeinsiz kahve için 3-5 mg, cappuccino için 120-150 mg, 60 ml espresso kahve (sade) 100 mg kafein içerir.
Kahve tüketiminizi günlük 2 fincanla sınırlı tutmanız sağlığınız için olumlu olacaktır. Kafeinsiz kahve tüketiyorsanız bu ölçü biraz daha arttırılabilir. Çayda da kafein olduğunu unutmayalım gün içerisinde çay tüketimi de oluyorsa miktarlara dikkat etmekte yarar var.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
  • NİSAN 28, 2020
  • 59 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
  • NİSAN 28, 2020
  • 62 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
  • NİSAN 28, 2020
  • 64 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
  • NİSAN 28, 2020
  • 58 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.