Hazımsızlık Problemine Dikkat!

Hazımsızlık Problemine Dikkat!
Spread the love

Oruç tutan çoğu kişinin en büyük problemi haline gelir yediği gıdaları sindirememek. Uzun zaman boyunca besin tüketimi olmadığı için sindirim sistemi dinlenme halinde olur. İftar vaktiyle birlikte farkında olmadan fazla kaçan porsiyonlar geceyi zorlu hale getirir.

Yemeğinizi yavaş yavaş yiyin!

Sindirim probleminden ziyade, açlık-tokluk duygusunu hissedebilmek açısından yavaş yemek yemek çok önemli. Yavaş yemek yiyen kişiler yediği her lokmanın farkında olarak besin tüketimi yapar, yemekte durması gereken noktayı bilir. Böylece dinlenen sindirim sistemine de ani yük bindirmemiş olur.

Porsiyon miktarına dikkat!

İftar saatine 5 dakika kala sofrada bulunan her şeyi yiyebilecek güçte hissederiz. Yavaş içilen 2 kepçe çorba sonrası ‘’ Ne kadar çabuk doydum’’ cümlesine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Oysa yemeğini hızlı tüketen kişilerde porsiyonlar daima kaçar. Kişiye 1 tabak ana yemek yetecekken 2. tabağına da yönelir. Eğer ki yavaş yemeyi alışkanlık haline getiremeyen, miktarları abartan biriyseniz tabağınıza yemeğinizi daima az az alın, yemekte küçük tabaklar tercih edin.

Tatlı için 1-2 saat bekleyin!

Yemek sonrası hemen tatlı yiyerek yükselen kan şekerinizin daha da artmasına sebep olursunuz.  Şerbetli, ağır tatlılar tüketirseniz ciddi sindirim problemi yaşarsınız. Orucunuzu açtıktan yaklaşık 1.5-2 saat sonra tatlınızı tercih edin. Mevsim meyveleri, sütlü tatlılar, dondurma önceliğiniz olsun. Güllaç tercih ederseniz 1 dilimi geçmeden taze meyveli ve cevizli/fıstıklı şekilde tüketmeye çalışın.

Aşırı sıvı tüketerek uyku pozisyonuna geçmeyin!

İftar sonrası bol bol su, çay, kahve derken bir anda çok ani sıvı tüketimi olur. Çay ve kahveyi toplamda 3 fincanı geçmeyecek şekilde, suyu ise zaman aralıklarıyla tüketin. Çay tercihinizi rezeneden yana kullanın. Böylece sindirim sisteminize destek sağlamış olursunuz. Uyumadan önce çok fazla su içerek uyku pozisyonuna geçmeyin. Başınız yüksekte kalacak şekilde uyumaya çalışın ki mide içeriğiniz ağzınıza gelmesin.

Hareket etmeye önem verin.

Kendinizi ne zaman iyi hissediyorsanız günlük hafif tempolu yürüyüşler yapın. Bazı kişiler iftar öncesi yürüyüş yapmaktan keyif alır ve açık havanın kendisine iyi geldiğini belirtir. Bazı kişiler ise tam tersi daha geç saatlerde spor yapmayı tercih eder. Hareket ederken ölçütünüz kendiniz olsun. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken nokta sporu yemekten hemen sonra yapmamak olmalı. Yaklaşık 1.5-2 saat sonra sevdiğiniz aktiviteyi yaparsanız kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
  • NİSAN 28, 2020
  • 58 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
  • NİSAN 28, 2020
  • 61 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
  • NİSAN 28, 2020
  • 59 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
  • NİSAN 28, 2020
  • 56 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.