endokrinoloji nedir?

endokrinoloji nedir?
Spread the love

Endokrinoloji biyoloji ve tıp alanında endokrin sistemle ilgilenen bir alandır. Endokrin sistemde yer alan organlar arasında hipofiz, tiroid, adrenal, yumurtalık, testis ve pankreas bulunur. Bu bezler kan içine hormon salgılar. Endokrin sistemin hormonları çeşitli işlevler yerine getirir ve bazı hormonların hangi organın hedeflendiğine bağlı olarak farklı etkileri olabilir. Organlar bir dizi farklı hormon tarafından hedeflenebilir.

Endokrinopati veya endokrinoz, endokrin sistem hastalıkları için kullanılan terimlerdir. Bununla birlikte, bu koşullara genellikle hormon dengesizlikleri denir. Endokrinoloji, bu sistemin hastalıklarının teşhis ve tedavisini içerebilir. Tanı genellikle çeşitli semptomlar için değerlendirmeyi kapsar ve klinik kimya ve biyokimya hakkında bilgi gerektirir. Tanısal görüntüleme dahil olmak üzere birçok laboratuvar testi de kullanılır. Bu hastalıkları yönetmek genellikle uzun süreli tedavi gerektirir ve hastanın bir bütün olarak tedavi edilmesini ve hücresel veya moleküler düzeyde değişikliklerin gözlemlenmesini içerebilir.

Endokrinolojinin diğer endişeleri, çoğalma, büyüme ve farklılaşma gibi gelişimsel olayların entegrasyonunu içerir. Farklılaşma süreçleri histogenez ve organogenezi içerebilir. Endokrinoloji ayrıca metabolizma, solunum, atılım, hareket, üreme ve duyusal algı dahil olmak üzere vücudun birçok sisteminin koordinasyonunu gerektirir. Bu sistemler kimyasal veya hücresel düzeyde incelenebilir ve vücuttaki çeşitli organların kimyasal ipuçlarına ve salgılarına dayanarak gözlenir.

Hastalıklar, tedaviler

Endokrin hastalıkları, hormon seviyeleri çok yüksek veya çok düşük olduğunda veya vücut hormonlara olması gerektiği gibi tepki vermediğinde ortaya çıkar.

ABD’de en yaygın endokrin hastalığı diyabettir. Bununla birlikte, endokrinoloji içinde tedavi edilen diğer durumlar arasında osteoporoz, menopoz, obezite, kısa boy, tiroid hastalığı, hipertansiyon ve infertilite bulunur.

Tedaviler tipik olarak vücudun ürettiği hormon miktarını ve hormon eksikliği durumunda hormon takviyelerinin kullanımını içerir.

Endokrinolog olmak

Tıp fakültesinden sonra, bir klinisyenin endokrinolog olabilmesi için, hormon hastalıklarıyla ilgili özel talimatların yanı sıra, çocuk hastalıkları veya doğum ve jinekoloji alanlarında staj ve ikamet yıllarca gereklidir.

Birçok profesyonel organizasyon, büyük ölçüde alan vücudun bir dizi sistemini ve işlevini kapsadığı için endokrinolojiye adanmıştır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
  • NİSAN 28, 2020
  • 59 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
  • NİSAN 28, 2020
  • 63 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
  • NİSAN 28, 2020
  • 65 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
  • NİSAN 28, 2020
  • 58 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.