Bahar Aylarında Yağ Yaktıran Gıdalar!

Genetik Adam®
Bahar Aylarında Yağ Yaktıran Gıdalar!
Spread the love

Yaz mevsiminin, sıcak havaların, renk renk kelebeklerin, açan çiçeklerin ve daha nicesinin habercisi bahar ayları geldi. Gelen güzelliklerle beraber gizleyemediğimiz fazla kiloları hemen atabilmenin telaşı başladı hepimizde. Bahar aylarında beslenmemizi öyle bi planlayalım ki vücudumuzda yağ yakmamıza yardımcı olurken bizi en ince formumuza kavuştursun.

Tüm besin gruplarından faydalanın!

Tek bir gıda tüketerek vücudumuzda ki yağlardan kurtulamayız. Kilo verme sürecinde en önemli kriter olan yağ kalitesinden kilo kaybı için tek yönlü beslenmek doğru bir karar olmaz. Kas kütlemizin artışını sağlarken yağ kalitesinde kilo kayıpları için ekmek grubunu, süt grubunu, et grubunu, yağ grubunu, meyve ve sebze grubunu çeşitlendirerek tüketmemiz gerek. Tabi bunu yaparken tüketilen miktarlar daima vücudumuzun ihtiyacı kadar olmalı.

Ekmek grubu alternatifleri: 1 kase çorba içtiğimizde, 3 yemek kaşığı pilav veya makarna yediğimizde veya 1 orta boy haşlanmış patates yediğimizde 1 dilim ekmek yemiş oluyoruz. Gün içinde farkında olmadan tükettiğimiz öyle çok gıda var ki ekmek grubuna geçen… Ekmek tüketiminde daima sağlıklı olan tercihler yapmamız gerek. Örneğin hafif acıkmaya başladığımız ikindi vakitlerinde 1 çay bardağı kadar leblebi yediğimizde 1 dilim ekmek yemiş ve oldukça kaliteli besin ögelerini vücudumuza almış oluyoruz.

Süt grubu alternatifleri: Yetişkinlerde süt yerine yoğurt veya kefir tüketimi ayrı öneme sahip. Her ikisi de mayalandığı için barsak sağlığına katkısı büyük.

Yağ grubu alternatifleri: Yağ tüketerek yağ kalitesinden nasıl kayıp olacak diye düşünmeyin. Sağlıklı yağlardan ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı doğru miktarda tüketildiğinde kötü kolesterolün düşmesine, yağ kalitesinden kilo kaybına oldukça yardımcı.

Et grubu alternatifleri: Kırmızı et, hindi eti, balık eti, peynir veya tam protein kaynağı yumurta et grubu alternatiflerinden. Üstelik kas kütlesinin korunmasına, gün içinde uzun süre tok kalmaya yardımcı.

Sebze ve Meyve grubu alternatifleri: Mevsiminde olan taze sebze ve meyve tüketimi günlük lif alımımız açısından kritik öneme sahip. Hastalıklardan korunma sürecinde gün içinde kadınların 25 gram, erkeklerin 35 gram günlük lif alması gerek. Bu miktarlara ulaşmak içinse her gün sebze yemeği tüketmeli, sabah yeşilliklere kahvaltıda yer vermeli, öğle ve akşam yemeğinde mutlaka salata tüketmeli. Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye ise bitkisel protein kaynaklarımızdan sebze alternatifi besinler arasında.

Beslenmede tek bir kural yoktur. Daima sofranızda çeşitliliğe yer vermeye, doğru pişirme yöntemlerini kullanmaya özen gösterin. Hedeflediğiniz kiloya, en kısa sürede, yağ kalitesinde kilo kaybederek ulaşırsınız.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Güneş lekeleri nasıl geçer?
  • NİSAN 28, 2020
  • 48 görüntülenme
 
Siyah nokta temizleyici 5 doğal yöntem
  • NİSAN 28, 2020
  • 48 görüntülenme
 
Hamilelik lekeleri için bitkisel çözüm!
  • NİSAN 28, 2020
  • 50 görüntülenme
 
Leke giderici 8 etkili krem
  • NİSAN 28, 2020
  • 45 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.