Sizin Favoriniz Hangisi? Oyuncuların Sevgilisi Battle Royale Oyunları Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Genetik Adam®
Sizin Favoriniz Hangisi? Oyuncuların Sevgilisi Battle Royale Oyunları Neden Bu Kadar Popüler Oldu?
Spread the love

Oyuncuların sevgilisi haline gelen Battle Royale oyunlarının geçmişi çok da eskiye dayanmıyor, sadece birkaç yıl önce kitlesi, oyun ve oyuncu sayısı oldukça azdı. Ancak bir anda ne oldu ne bittiyse, oyuncu ve kazanç rekorları kıran bir kategori haline geldi. İşte Fortnite, PUBG, Apex Legends ve diğerleri ile Battle Royale oyunlarının popüler oluş hikayesi.

Battle Royale furyasının temellerini atan oyun şüphesiz H1Z1’di, ancak popülerliğini sürdürmeyi başaramadı.

H1Z1 çıktığı zaman bu kategoride önde gelen oyunlar arasındaydı, kendisine büyükçe de bir kitle yarattı, sevilen bazı Twitch yayıncıları da (DrDisRespect, Summit1g gibi) H1Z1’i yayınlarında oynuyordu. Efsane strateji/FPS oyunu Arma 2’nin oyuncuları, H1Z1 ve mantığını oldukça sevmişti. Ancak popülerliği hiç uzun sürmedi.

H1Z1’in alanda tekti ancak oyuncuların beklentilerini karşılayamıyordu, bu boşluğa PUBG yetişti ve piyasaya çıktığı andan itibaren oyuncuların gönüllerini fethetti.

PUBG ilk çıktığında onlarca optimizasyon problemi yaşadı, üstelik ücretli bir oyundu. Buna rağmen oyuncular oyunu çok sevdi, çünkü H1Z1’deki buglar, yeterli gelmeyen güncellemeler ve diğer problemleri artık gına getirmişti. Üstelik PUBG tam bir FPS oyunu hissiyatı sunan nişan özelliklerine de sahipti. Tencent Games ile anlaşarak yaptıkları PUBG Mobile de oyunun bilinirliğini oldukça arttırdı.

Fortnite ise Battle Royale oyunlarının zirve yapmasını sağladı, dünya çapında duymayan bilmeyen kalmadı!

Epic Games’in yapımcılığını üstlendiği oyun Fortnite, 2018 yılında 2.4 milyar dolar kazanç sağlayarak bir rekora imza attı. Etkin bir reklam kampanyasının yanı sıra oyunun mekanikleri ve ücretsiz oluşu da oyunseverlerce çok sevilmesini sağladı.

PUBG ve Fortnite’tan sonra tren kaçmış gibi gözüküyordu ancak EA Games, Apex Legends ile rekabeti yeniden hareketlendirdi.

Güçlü bir oyun şirketi olan EA, ilk piyasaya çıktığı günden itibaren Apex Legends’ı duyurdu, kaldı ki yine her platformda ücretsiz olarak çıkan oyun, oyuncuların beğenisi kazandı ve kısa sürede devasa bir kitleye ulaştı. Battle Royale konseptini çok daha dinamik ve eğlenceli hale getirmişti Apex Legends.

Call of Duty bu yarıştan geri kalır mı? Tabi ki hayır, Black Ops 4 ile yarışa katıldı.

Yüksek fiyatı nedeniyle ülkemizde çok geniş bir kitleye ulaşamadı ancak oyun Call of Duty’nin kalitesi ve oynanışı ile klasını konuşturdu ve oldukça beğenildi.

En popüler oyunlardan olan CS:GO da Danger Zone modu ile minimal bir Battle Royale oyunu sundu.

CS:GO gibi pek çok oyun firması da çeşitli Battle Royale oyunları çıkardı!

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.