Nofollow Bağlantısı nedir ve Neden Kullanılmalı?

by:

Hertelden Konularseoworpress

Dofollow ve Nofollow bağlantısı hakkında bir sürü karışıklık var . Web yöneticileri, web sitelerinde giden bağlantı için hangi bağlantı özelliğinin kullanılacağını karıştırırlar.

Aslında, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusuna girdiğinizde, sürekli olarak nofollow ve Dofollow gibi kelimelerle karşılaşabilirsiniz.

SEO açısından bakıldığında, bu terimlerin farkında olmanız önemlidir, bu sayede avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Nofollow Link ve Niçin Kullanılmalı?

Ayrıca Dofollow bağlantıları hakkında size açıklık getirmeyi amaçlıyoruz.

Nofollow Bağlantısı nedir ve Neden Kullanılmalı?

link-building

Nofollow Linklerinin ortaya çıkışı

Birçok web yöneticileri ve blog yazarları, Nofollow Linkleri ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda kendilerini mahveder.

Nofollow öznitelik değeri hakkında oldukça kafa karıştırıyorlar.

2005’te Nofollow Link ortaya çıkmış olmasına rağmen, hala birçok blogcu ve web yöneticisi bu özellik değerinde, özellikle de SEO’da ( Arama Motoru Optimizasyonu ) göreceli olarak yeni olanlar için rahat değildir .

Bu nedenle, Nofollow Links’in amacını, önemini ve önemini anlamanıza yardımcı olacak Arama Motoru Optimizasyonu’nun temel ilkesini anlayalım.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Aslında, arama motorları ( Google gibi ), algoritmalarını, kullanıcılara kaliteyi, benzersiz ve alakalı bilgileri sağlamanın tek amacı ile yapılandırır.

Nofollow Bağlantısı nedir ve Neden Kullanılmalı?

arama motoru

 

Bu bağlamda, hemen hemen her web yöneticisi veya blogcu, arama sonuçlarında tercih elde etmek için web sitesi arama motorunu daha kolay hale getirmeye çalışır.

Arama motorlarından önemli ölçüde trafik aldıklarından emin olmak için SEO Teknikleri’ni benimserler.

Genellikle, arama motorları, yüksek Sayfa Sıralaması olan web sitelerine (veya web sayfalarına) öncelik verir.

(Pagerank, bir sayfanın önemini gösteren Google tarafından geliştirilen bir algoritmaydı. Artık Google, Pagerank for kelimesini arama algoritması kullanmıyor.)

Aslında, Sayfa Sıralaması (PR), arama motorları için sonuçları gösterdiğinde önemli bir husustur.

(Google, PageRank sistemini öldürdüğünde, önemli bir web sayfasının önemi yoktu. Moz , bir web sayfasının arama motorunda ne kadar iyi sıralayabileceğini tahmin edebilmek için Sayfa Yetkisi’ni sayfa değerine getirdi.)

Temel fikir, arama motoru kullanıcılarına kaliteli ve alakalı bilgiler sunmaktır.

Diğer yüksek otorite sitelerin bağlantılarını elde etmede başarılı olan web siteleri, sayfa sıralarını iyileştirme eğilimindedir ve bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) tercih edilir.

Bu, bir web sayfasına veya web sitesine gelen bağlantıların sayısının daha fazla olduğu anlamına gelir; daha yüksek arama sonuçlarında sıralamaları iyileştirme olasılığıdır.

Aslında, bir site veya web sayfası bir gelen bağlantı aldığında, genel SEO puanı bir artış olur. Arama motorları (Google gibi) bunu dikkate alır ve yüksek otorite sitelerinden bir dizi bağlantıya sahip web sayfalarını tercih eder.

Dofollow Linkler nelerdir

Web yöneticileri veya blog yazarları, arama motorlarından en fazla miktarda ücretsiz trafik kazanmak ister ve bu nedenle çok sayıda gelen bağlantı oluşturmaya çalışırlar.

Arama motorları tarafından sayılan ve siteye bağlı sayfaların sayfa sıralamasını yükselten gelen bağlantılar, sitelerin veya web sayfalarının SERP’lerdeki sıralamalarını iyileştirmelerine yardımcı olarak, İzleyen Bağlantılar veya Dofollow bağlantıları olarak bilinir .

Dolayısıyla, doğal ve katkısız formunda, giden bağlantı, sitelere bağlı sitelerin sayfa sıralamasını artırmaya ve SERP’lerdeki sıralamasını artırmaya yardımcı olan bir Follow / Dofollow Bağlantısı olarak kabul edilir.

Başka bir siteye işaret eden ve bağlantı suyunu aktaran ve böylece Sayfa Sıralamasını artıran bağlantılar, Follow / Dofollow bağlantıları olarak adlandırılır.

Bir sayfanın sahip olduğu daha fazla dofollow, daha yüksek bir şekilde çevrimiçi olarak sıralanır.

Sonuç olarak, birçok web yöneticileri ve blog yazarları, web siteleri veya blogları için çok fazla Takip / Takip Etme İsteğine sahip olmak istemişlerdir.

Bir siteye yapılan dofollow bağlantıları, arama motorlarının bunları takip etmesine ve bir web sitesine ulaşmasına ve böylece bağlantı suyu ve bir backlink vermesine olanak tanır . Bir Dofollow bağlantısıyla, hem arama motorları hem de insanlar sizi takip edebilir.

İşte bir Dofollow bağlantısı örneği:

<a href=”https://www.genetikadam.com”> Genetik adam </a>

Aslında, bir bağlantı yapmak için bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Varsayılan olarak, tüm köprüler Dofollow’dir.

Backlinklerin Önemi

Her zaman, Google gibi arama motorları, arama sonuçları sayfalarının (SERP’ler) en üstünde hangi sayfaların en iyi olduğunu bulmak için algoritmalarını yapılandırır. Diğer sitelerden gelen ve bir sayfaya işaret eden bağlantıların sayısını not etmeye eğilimlidirler.

Nofollow Bağlantısı nedir ve Neden Kullanılmalı?

Bağlantı Kurma

Arama motorlarının bir sayfaya işaret eden bağlantıların sayısını not aldığını göstermek için bir örnek verelim.

Diyelim ki farklı sitelerde benzer konu üzerinde iki mesaj var. Her iki yazı da faydalı bilgiler içeren yüksek kalitede.

Ancak, bu yazılardan biri diğer sitelere işaret eden yüzlerce doğal bağlantıya sahipken, diğer gönderinin sadece bir veya iki tanesi vardır.

Böyle bir senaryoda, arama motoru, diğer sitelere işaret eden daha doğal bağlantılara sahip olan gönderiyi tercih edecektir.

Bu yüzden, gönderi arama motoru sonuçları sayfasında daha iyi bir sıralama elde edecek. Arama motorları, bir çok insanın yazıyı sevdiği ve bu yüzden yeterince bağlantı kazandığını not eder.

Neden Nofollow Linkler Kullanılır?

Bununla birlikte, bu, kendini ilan eden ve sözde SEO uzmanlarının arama motorlarını kandırdığı ve sayfaların sayfa sıralamasını yapay olarak artırdığı etik olmayan uygulamalara yol açmıştı.

Sitelerin sıralamasını yükseltmek için bağlantı kurma için  SEO Teknikleri kullandılar .

Bu, arama motorunun kaliteli sonuçlar verme konusundaki itibarını ciddi şekilde etkileyen sağlıksız bir uygulamadır. Aniden, SEO bağlantı binasına eşdeğer olarak ele alındı. Herkesin bağlantı kurmanın, PR’leri iyileştirmeye ve SERP’lerdeki sıralamaya yol açtığı fikri var. Spam yapma yoğun olarak kullanıldı ve blog yorumları bile kullanıldı.

Son kullanıcılar herkesten daha fazla acı çekti. Ancak, arama motorları ve etik web siteleri de ciddi bir darbe aldı. Bu, bloglarda gerçek bir tartışma olasılığını yok ediyordu.

Vikipedi, web sayfalarını sadece kendi web sayfalarını ekleyerek, sadece prestijli bağlantı suyunu elde etmek için dağıldı.

Google 2005’te Nofollow Link Attribute’u tanıtana kadar işler dağınık görünüyordu.

Nofollow Bağlantısı Hakkında

Aslında, Nofollow hiçbir şekilde Sayfa Sıralamasını veya siteye bağlı olanın yetkisini artırmayan bir bağlantıdır. Arama Motorları , bir web sitesinin veya web sayfasının genel SEO puanını belirlemede Nofollow Linkleri saymaz .

Son fakat en az değil; Nofollow Link, bir web sitesinin veya web sayfasının SERP’lerdeki konumunu etkilemez.

Nofollow Link, arama motorlarının, PR’yi belirlemek veya SERP’lerdeki sıralamaları tespit etmek için bu bağlantıyı “saymamak” için bir uyarı işareti olarak kabul edilebilir.

Yani, temel olarak, Nofollow Link’in hiç SEO değeri yok. Nofollow Link, sitelere bağlı olan herhangi bir krediyi geçmediğinizden emin olur ve bunu açık bir şekilde arama motorlarına bildirir.

Dolayısıyla, bir Nofollow bağlantısı herhangi bir bağlantı suyunu başka bir siteye aktarmaz.

Hala tıklanabilirler, ancak arama motorları için hiçbir şeye işaret etmezler. Nofollow bağlantıları herhangi bir bağlantı suyunu geçmez ve PageRank’i artırmaya yardımcı olmaz. Nofollow bağlantıları, SERP’lerde daha yüksek sıralamaya işaret ettiği siteye yardımcı olmaz.

Sıralamaların manipülasyonunu azaltmak için Nofollow etiketi eklendi. Spam’i azaltmaya yardımcı oldu.

Daha önceki kullanıcılar sitelerine bağlantı sağlamak, yalnızca arama motoru sıralamalarını artırmak için yorumları kötüye kullanmak için ödeme yapardı.

Nofollow bağlantıları ile siteler, SERP’lerde daha üst sıralarda yer almıyor.

Nofollow HTML etiketi kullanılarak bir Nofollow Link çok kolay bir şekilde oluşturulabilir.

 

Nofollow Bağlantısı nedir ve Neden Kullanılmalı?

takip etme

Nofollow Link eylemi, aşağıda gösterilene benzer:

<a href= düzeyinde http://www.example.com/” rel= ifadnofollow”> Bağlantı Metni </a>

Nofollow Linkler Ne Zaman Kullanılır?

Bağlantıları “takip edilmeyen” olarak işaretlemek istediğiniz birçok durum vardır. Bağlantılı sayfayı güvenememeniz veya tavsiye etmemeniz veya bağlantının ‘ücretli’ olarak kabul edilmesi söz konusu olabilir. Nedeni ne olursa olsun, kesinlikle sitenizin kredibilitesine zarar vermek istemezsiniz.

Ayrıca, alakasız ve düşük kaliteli bağlantılar yayınlayan siteler, Google’ın cezasını çeker ve arama sonuçlarında sıralamalarına kötü bir şekilde zarar verir.

Aslında, Nofollow Links’in ortaya çıkması çevrimiçi dünya için çok fazla güzellik yaptı. Bloglara veya forumlara alakasız bağlantılar gönderen SEO Spam göndericilerini en aza indirdi.

Ayrıca, WordPress otomatik olarak (varsayılan olarak) tüm kullanıcı tarafından gönderilen yorum bağlantılarını ‘nofollow’ olarak yapar. Aynı, referans bölümünde nofollow link özelliğini kullanan Wikipedia için de geçerlidir.

Nofollow Links’i ne zaman kullanacağınızı merak ediyorsanız, ikileminizi çözmede size yardımcı olabilecek birkaç değerli ipucunuz var.

Öncelikle, Nofollow Link Attribute’u kullanmalısınız:

Ücretli Bağlantılar – Reklam bağlantıları, Ortak bağlantılar veya bir ödemenin yapıldığı her türlü bağlantı Ücretli Bağlantı olarak adlandırılır ve Nofollow olarak işaretlenmelidir. Aslında satın alma ve satış bağlantıları, Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleri’ne verdiğine aykırıdır.

Aslında, Google, bağlantıların ödeme olasılığı olan “nofollow” olmasını bekler. Ayrıca, arama motorları, arama sonuçlarını manipüle etmek amacıyla ücretli linkleri tanıtmaya devam eden web sitelerini indirir. Yani, Nofollow Link Attribute’u Ücretli Bağlantılarla kullanmalısınız.

Yorumlar – Spam göndericileri uzak tutabilir ve kullanıcı tarafından gönderilen bağlantılarda veya Yorumlar bölümünde Nofollow Link Attribute kullanarak alakasız veya tehlikeli sitelerinizden kredi almasını engelleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, düzenli olarak çevrimiçi tartışmaya katılan ve bir blog oluşturma topluluğu oluşturmaya katkıda bulunan blog yorumcunuzun bazıları için nofollow özniteliğini devre dışı bırakmak kendi kararınıza bağlıdır.

Forumlar – Forumlar, spam göndericiler ve SEO uzmanları tarafından sadece bağlantı kurma ve SEO amaçlı olarak yalnızca istismar edilen başka bir alandır. Dofollow bağlantılarını devre dışı bırakabilir ve kullanıcıların bağlantı gönderdiği forumlarda Nofollow Links’i kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, forumlarınıza gerçek katılımı teşvik eder ve ayrıca Google gibi arama motorlarının gözünde saygınlığınızı artırırsınız.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik – Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin sitenizde herhangi bir denetime tabi tutulmadan yayınlanmasına izin verdiğinizde, NoFollow Links kullanıldığından emin olmanız gerekir.

Aslında sitenin güvenilirliğini onaylayamazsınız ve bu nedenle içerikle bağlantılı bağlantıları ‘nofollow’ olarak yapmalısınız. Bu şekilde, arama motorlarının ellerinde güvenli bir şekilde oynarsınız ve sitenizin güvenilirliğinin korunmasını sağlarsınız.

Düşük Kalite veya Güvenilmeyen İçerik – Web siteniz, arama motorları tarafından, düşük kaliteli veya alakasız sitelere bağlandığınızı tespit ederse cezalandırılabilir. Ayrıca, eğer link değişim şemasının bir parçası ise. Bu nedenle, bağlantı alışverişini reddedin ve onaylamak istemediğiniz sitelere nofollow link özelliğini ekleyin.

Diğer – FeedBurner RSS Feed’e bağlanırken Nofollow Links’i ve ayrıca sayfa sıralaması gerektirmeyen dahili sayfalar için de kullanabilirsiniz.

Ayrıca, widget eklediğinizde veya diğer sitelerden infographics kullandığınızda ve bunları onaylarken görünmek istemiyorsanız nofollow özelliğini de kullanabilirsiniz.

Son sözler

Bununla birlikte, Nofollow Links’in değersiz olduğu anlamına gelmez. Nofollow Links, nihayetinde potansiyel satış ve satışlara dönüşebilecek büyük miktarda yönlendirme trafiği için değerli bir kaynak olabilir.

Yani, sadece SEO puanınızı geliştirmek ve arama sonuçlarında tercih kazanmak için bir bağlantı kurma çılgınlığı körü körüne gitmemelisiniz .

Odağınız, kullanıcılarınıza kaliteli içerik, ürün veya hizmet sağlayarak marka değerinizi oluşturmalıdır. Nofollow Links’in akıllıca kullanılması, sitenizin güvenilirliğini ve marka değerini büyük bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, nofollow linklerini ne zaman ve nasıl kullanacağınızı bilerek, web sitenizde veya blogunuzda arama motoru cezalarından kaçınabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir