Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Aşk ve Sevgi > Nasıl aşık oluruz?

Nasıl aşık oluruz?

ask-nedir

Aşk nedir, nasıl aşık olunur? Sorusunun cevabı neredeyse insanoğlunun var oluşundan beri cevabı aranan ve farklı yorumlar yapılan bir konu olmakla birlikte bizde kendi yorumları paylaşacağız.

Aşk asırlardır sevgi ve bağlılık duygusu olarak adlandırılan karmaşık bir duygu durumudur. Aşk aşırılık durumudur. Asırlardır şarkı sözlerine, resimlere, filmlere romanlara, şiirlere konu olmuş aşk için ölünmüş, hasta olunmuş daha neler neler. Aşkın gelip geçici olduğu bazılarına göre bulunca kaybedilmeyen bir olgu. Siz ne dersiniz bilmem ama gün geçtikçe aşık oluyorsanız o kişiye bence o aşk en doğru aşktır. Aşk tutku bağlılık ve alışkanlıkların bir bütünü olmalıdır.

Aşkın biyolojik açıklaması vücut kimyasının aşık olunca tamamen değişmesinin aslında vücutta var olan hormonlar daha fazla üretilmeye ve doruk noktalara ulaşması olarak açıklanmaktadır. Aşık olan insanlar oksitoksin ve vazopressin adlı hormonlar fazla salgılanır ve bu hormonlar sayesinde aşık olduğu kişiye bağlılık duygusu artar. Dopamin ve norepinefrin denen hormonlarda kişiye karşılıklı mutluluk, heyecan, kalp çarpıntısı, hızlı nefes alıp verme, geceleri uyuyamama gibi durumlar yaratır. Bu dopamin denen hormonun aşık olduğun kişiye aşırı heyecan, el ayak terlemesi, nefesin kesilmesi gibi pek çok nahoş durum bu hormonun sebebidir. Aşıkken de yiyip içemez düşünceli olur ve iştahtan kesiliriz, ne kötü bir durumdur bu hal. Bazen düşünüp ne oluyor bana diyor olabilirsiniz. Korkmayın aşık oldunuz.

Aşkın gözü kör kulağı sağır olur. Aşkın gözünün körlüğü Leyla ve Mecnun aşkında görülüyor. Leyla aslında kara kuru bir genç kızdır. Biri Leyla’ya sen çirkin birisin Mecnun seni nasıl sevdi demiş o da sen beni Mecnun gibi görmüyorsun da ondan diye cevap vermiştir. Onların arasında ki aşk çok ilginç yemek dağıtan Leyla herkese bol kepçe yemek koyarken Mecnun’a gelince kepçeyi ters çevirmiş sormuşlar; Leyla sana neden böyle yaptı diye bana farklı davranması güzel zaten demiş herkese aynı davranırsa beni sevdiğini nasıl anlarım diye yanıtlamış. Aşk insanı doğru düşünme işinden uzaklaştırıyor; Bütün olan olumsuzlukları görmemezlikten geliyor ya da affediyor.

Aşk ne yaş, ne maddiyat, ne mezhep, nede aile kabullenmemesi tanıyor. Aşk belki her şeyin üstesinden gelemez ama bence olamayacak aşkı da zorlamak mantıksız. Aşık olmak aşırı ve elde olmayan duyguların bir bütünü fakat gelip geçer mi bilinmez aşk insanı nerde kiminle yakalarsa sadakat, tutku ve dayanılmaz bir cazibe sizi sarıp sarmalar.
Aşkın kategorileri de zaman içinde bulunmuş ve doğru aşk yakınlık, tutkulu, bağlı aşk olarak bugünlere kadar gelmiş.
Karşı taraftan hoşlanma hoşlanır ve yakınlaşma doğru aşk,
Arkadaşlıkla başlayan aşklar yakın ve hoşlanma alışkanlık,
Platonik aşk yaşanırken hiç bir temas olmadığı gibi tek taraflı ve kişinin içten içe olan adanmışlık bir duygusu vardır.
Tutkulu ve sadece cinsellik olan aşktır.

Aşkta tutku hem cinselliği, hem yoğun duyguları içeren heyecan ve çekim güçleri oldukça kuvvetli duygular içeren birlikte ilişkiyi devam ettirmek amacıyla çıkılan yolda adanmışlık ve alışkanlık oluşturan bu süreçtir. Sizi doğru aşka ve doğru insana götürecektir. Tutku cinsellikle doğru orantılıdır ve tek gecelik ya da kısa süreli ilişkilerde geçerlidir. Doğrusu herkese maskeli yüzlerle kurulan aşklar yerine doğal ve olduğu gibi kimsenin birbirini değiştirmediği Leyla ile Mecnun aşkı gibi bir aşk nasip etsin.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top