Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları!

Makro çekimlerden oluşan duvar kağıtları!
Spread the love

Sizler telefonunuz için duvar kağıdı beğenirken, biz de makro çekim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İşte makro çekimlerden oluşan birbirinden güzel duvar kağıtları;

Objelere yaklaşmak

Doğadaki objelere mümkün olduğunca yavaş, yere yakın ve arka kısımlarından yaklaşmaya çalışılmalıdır. Ayrıca objelere gözümüz vizörde bulunarak yaklaşmaya çalışmak hızlı çekim yapmak için avantaj sağlayacaktır. Çünkü objelerin yanında makineyi kaldırmanız çoğu zaman hayvanları ürkütmenize neden olacaktır.

Çekim Zamanı

Konu fotoğraf çekmek ise, özellikle de makro çekimler için doğada en uygun zaman dilimi, sabah çok erken (saat 5-6 gibi) vakitlerdir. Bu saatlerde doğadaki canlılar uyku durumunda bulunurlar ve bu nedenle de fotoğraflamaya çok uygun olurlar. Bilmelisiniz ki bu saatlerde doğadaki objelerimizin üzerinde çiğ ve beraberinde yeni doğan gün ışığının harika tonu bulunmaktadır.

Diyafram ve enstantane değerleri

Özellikle de doğada karşılaşma ihtimalimiz olan canlıları, örneğin bir kelebek ya da böceği tam anlamıyla net çekmek isteriz. Bunu ise yüksek diyafram değeri ile sağlayabiliriz. Doğada fotoğraf çekerken objelerin büyüklüğünede bağlı olarak F/8 yada F/11 gibi diyafram değerleri kullanmakta büyük fayda vardır. Bu değerler ile objemizi tam olarak net çekme şansı yakalayabiliriz. Elde çekimlerde 1/200 , 1/125 gibi enstanene değerleri ile net fotoğraflar çekmeniz daha kolay olacaktır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.