Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Hertelden Konular > Kedi ve Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Kedi ve Köpek Tüyleri Nasıl Temizlenir?

hayvanlar

Bir kediniz veya köpeğiniz varsa, her yerde evcil hayvan tüyleri almaya alışmışsınızdır – zemine, kıyafetlere, buzdolabına ve yatağınıza. Her tüylü hayvanın hayatında bunun geri dönüşü olmayan, mevsimsel bir olay olduğu için evcil hayvanınıza kızamayınız. Ama neden sorabilirsin, neden kediler ve köpekler saçlarını kaybediyorlar?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle evcil hayvanınızın kürkünün özelliklerini açıklıyoruz. Kediler ve köpekler 3 saç tipine sahiptir:

Birincil kıllar – Kıllar kalın ve kabadır, buna kürk deriz.
İkincil kıllar – Bu astar kıllarıdır, yumuşak ve kabarıktırlar, ısıyı depolamak ve nemi itmek için kullanılırlar.
Dokunsal kıllar – Bu evcil hayvanınızın bıyıklarını ifade eder. Ayrıca zamanla akarlar.
Saç dökülmesi, en yaygın olanı ile farklı faktörlerden kaynaklanabilir:

Cins – Cinsinize bağlı olarak, kediniz veya köpeğinizin her biri kendine özgü bakım gereksinimlerine sahip, tek kaplamalı, çift kaplamalı veya hatta tüysüz olabilir.
Mevsimlerin değişimi – Genellikle daha kalın kürklü evcil hayvanlar, kış sonu ve bahar aylarında yılda bir veya iki kez saçarlar. Evinizin her tarafında sıcak ceketlerini kaybediyorlar ve sıcak aylara hazırlanıyorlar.
Çevre – Eğer evcil hayvanınız çoğu zaman evin dışında yaşıyorsa, daha fazla dökülecektir. İçeride yaşıyorsa – daha az. Bu, habitatının sıcaklık ve nem farkından kaynaklanmaktadır.
Biyolojik nedenler – Kürk dökülmesine ve dökülmesine neden olabilecek birçok hastalık vardır. Bir başka iyi açıklama da evcil hayvanınızın hamile olup olmadığıdır. İnsanlara benzer şekilde, küçük çocuklarının doğumundan sonra çok fazla saç kaybedeceklerdir.
Saçsız kalmak için evinize daha iyi bakmanız ve uygun şekilde temizlemeniz gerekir. Bu şekilde kıllar kanepenin altına yığılmaz ve oturma odasını temizlemek için yarım gününü boşa harcamazsınız. Aşağıdaki kolay adımlar, evcil hayvan kıllarına karşı mücadelede başarınızı garanti altına alacak ve hayvan arkadaşlarınızla daha fazla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Kapalı Kanepe – Temiz Ev
Basit ama önemli bir şeyle başlayalım – evcil hayvanınızın örtülerle uyuduğu yerleri güvence altına alın. Bu, hiç çaba harcamadan kürksüz mobilyalara sahip olmanın en kolay yoludur. Diğer bir seçenek de köpek / kedi yatakları satın almak. Evcil hayvanınız yatağa alışınca, orada uyuyacak ve tüm tüylerin kalacağı yer orası olacaktır. Kedinizin veya köpeğinizin uzanmasını sevdiği mobilyaları örtmek için eski çarşafları veya battaniyeleri kullanabilirsiniz. Tüm örtüleri günlük olarak temizlediğinizden ve haftada bir yıkadığınızdan emin olun. Evinizdeki evcil hayvan kıllarının seviyesi yalnızca bu hızlı adımı uygulayarak azalır.

Tımar Temizleme Eşittir
Tımar aslında bir evcil hayvan makyajıdır. Evde yapabilir veya evcil hayvan salonuna gidebilirsiniz. Evcil hayvanınızın saçını fırçalamak en iyi ve en güvenli bakım tekniğidir. Bazı ırkların traş edilmediği ve kedinizin veya köpeğinizin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Nem oranı yüksek ya da sık yağmurlu bir yerde yaşıyorsanız kesinlikle bir dökülme problemi olacaktır. Londra’da yaşayan evcil hayvanlar, Güney Avrupa’daki kuzenlerinden daha fazla kuluçkaya yatmaktadır. Buradaki sebep tamamen çevresel – evcil hayvanınızın soğuk Londra duşlarına karşı daha fazla korunmaya ihtiyacı var. Öte yandan, günlük temizleme rutininizde daha ısrarcı olmanız gerekir . Ekim ayları boyunca, evinizi nispeten kılsız tutabilmek için her gün evcil hayvanınızı fırçalamanız gerekir.

Suyun Temizleme Gücü
Temizlerken bol su kullanın. Elektrikli süpürgeden önce zemini ıslak bir paspas ile temizleyin. Halıları da kaydır. Islak paspas, gevşek tüylerin çoğunu toplar ve daha sonra süpürmeyi kolaylaştırır. Döşemenin hızlı bir şekilde temizlenmesi için aynı tekniği kullanabilirsiniz. Sadece ellerinizi ıslatın ve kanepeyi silin, evcil hayvan kılları size yapışacak ve bitince elinizi yıkayabilirsiniz.

Basit Temizlik Yolu
Ellerini kullanmak istemiyorsan, neden normal bantla denemiyorsun? Mobilyalarınızı, giysilerinizi, yastıklarınızı ve halılarınızı bu şekilde temizleyebilirsiniz. Altho sadece kıyafetler ve perdeler ve genellikle daha küçük yüzeyler için kullanmak en iyisidir. Halılar, kilimler ve döşemeler için daha basit bir yöntem kullanın – lastik eldivenler. Eldivenleri takın ve koltuk yastığınızı silin, en küçük kıllar bile eldivenlere yapışmış gibi yapışacaktır. Basit ama etkili!

evcil,temizlik,hayvan tüyleri,hayvan tüyleri temizleme,temiz ev

 

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top