Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Sağlık > Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda, görülen artmış saç kaybının iki doğal aşaması vardır.

Dişi kellik ve kadınlarda saç dökülmesi oldukça sık görülür. Erkeklerle karşılaştırıldığında dört kadından birini etkileyebilir. Ayrıca en çok tartışılan ve aranan konulardan biri. Birçok kadın genel incelme deneyimini yaşarken, diğerleri de bir grup tapınak resesyonuna sahiptir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri hakkında ayrıntılı bir eğitimin anlaşılması önemlidir. Sebep basitden geçici veya daha karmaşık vakalara kadar değişebilir. Saç dökülmesine karşı savaşmak için tıbbi yöntemler ve saç ekimi tedavisi kanıtlanmıştır .

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri:

 1. Doğum sonrası dönem [çocuk doğumdan sonra]
 2. OC hapları kesildikten sonra
 3. Ateş sonrası dönem [Ateşten 3 ay sonra]
 4. Kilitlenme diyetleri
 5. Psikolojik stres [sevgili olanların kaybı]
 6. Anemi [Hindistan’da en yaygın neden]
 7. Bazı ilaçlar [anti-metabolitler]
 8. Dermatolojik hastalıklar. [Alopeciaareata]
 9. Trichotillomania [saçın kendiliğinden uyarılması]
 10. Hormonal rahatsızlıklar. [Hipotiroidizm ve Pcod vb. Gibi tiroid problemleri ..]
 11. VIT D ve VIT12 vb. Gibi vitamin eksiklikleri
 12. VIT A’nın hiper vitaminozu

Kadınlar neden ve ne zaman saçlarını kaybeder?

Saç dökülmesinde yaygın saç dökülmesi, kadınlarda Telogen effluvium, Anagen effluvium, Hipotiroidizm, Demir eksikliği anemisi, zayıflatıcı hastalık, ciddi duygusal stres ve bazı ilaçlara bağlı olabilir.

Kadınlarda, görülen artmış saç kaybının iki doğal aşaması vardır. Yaklaşık 30 ila 35 yaşlarında ve menopoz sonrası yaşlardadırlar. Bu post menopozal aşamada, östrojen eksikliğinden dolayı bireysel saç tellerinin kademeli incelmesi görülür.

Telojen effluvium-kadınlar bu tip saç dökülmesine daha yatkındır. Bu tip kayıp, akut ya da kronik bir hastalık, ani hormon değişimi, çarpma diyetler, demir ve anti epileptik, [sodyum valproat] beta blokerler, antikoagülanlar, lityum ve sözlü retinoidler gibi bazı ilaçlar ile birlikte protein ve vitamin eksikliği sonra takip eder.

Ateşler ve Post cerrahi dönemleri:

Bölümün 2-3 ay sonra insanların çoğunda ağır saç dökülmesi fark edilir. Genellikle iyileşme 5-6 aydan başlar. Elbette iyi bir beslenme ve yeterli dinlenme, uygun ilaçlarla birlikte önemlidir.

Anagen effluvium- Bu, bazı kanserleri tedavi etmek için kullanılan anti-metabolit ilaçlardan (kemoterapi ilaçları) kaynaklanır. Kafa derisi saçlarının ani tam kaybı, ilacın kesilmesinden sonra aynı şekilde tekrar ortaya çıkar. Bu kemoterapi ilaçları Mitotik hücre bölünmesi üzerinde etkilidir.

Doğru teşhis, sadece saç dökülmesi için doktor muayenesi ile yapılabilir.

Stres ve Sinir Bozuklukları:

 • Stres, çok sayıda saç folikülünün dinlenme evresine girmesini tetikler, bu nedenle stresli olaydan birkaç ay sonra; Bu foliküller aynı zamanda saçları döktü.stress 300x232 - Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Tedavisi
 • Aşırı stres nedeniyle bazen kendinden kaynaklı saç kopması problemi fark edilir. Uygun psikolojik danışma ve ilaçla birlikte büyüme gerçekleşir. Bu duruma TRICHOTILLOMANIA denir. Çoğunlukla genç kadınlar bu problemle karşı karşıyadır.

Dermatolojik Hastalıklar:

Bazen cilt hastalıkları nedeniyle kalıcı saç kökü tahribatı ilacın yeniden büyümesi ile ortaya çıkar. Bunlara Sikatrisyel alopesi veya skar alopesi denir.

Örnek: Pseudo pelade, likenplanus, lichenplanopilaris.etc ..

Bazen geri dönüşümlü saç dökülmesi oluşur. Spontan veya ilaçlı saçlar uzar. Bunlara Sikatrisyel olmayan veya Yarasız alopesi denir.

Örnek: Androjenik alopesi, Alopesi areata, Tinea vb.

Kilitlenme diyetleri:

Bazı zamanlar insanlar kısa zaman dilimlerinde aşırı kilo kaybına uğrarlar. Bu koşullar, toplam kafa derisi üzerinde kaba incelme ve yaygın saç kaybına yol açar. Bu koşullarda, uygun diyet ve ilaçla bile tam iyileşme imkansızdır.

FPHL – Dişi Desen kellik, frontal tutam bölgesinin incelmesiyle başlar ve daha sonra tepe noktasına genişler. Olguların çoğunda frontal saç çizgisi Aromataze enzim korumasına bağlı olarak kalır. Bu günlerde kadınlarda en yaygın saç incelmesi ve saç dökülmesidir.

Kadın tipi kellik için tedavi mevcut

İlaç:

Kadınlar için androjen reseptörleri blokerleri

Bunlar kadınlarda AGA içindir. Androjenin aracılık ettiği süreci inhibe ederek spesifik AR [androjen reseptörü] için DHT veya Testosteron ile rekabet eder.

Bunlar erkeklerde kontrendikedir.

Siproteron asetat

DHT’nin reseptörlere bağlanmasını bloke ederek hareket eder. Şiddetli akne ve hirsuitizm tedavisinde etinil estradiol ile kombine edilebilir. Saç dökülmesini önlemek için genellikle doz 2mg’dir, ancak günde 50 mg’a kadar kullanılabilir. Saç dökülmesinin önlenmesi ve artan saç kalınlığı 1 yıl kadardır.

Yan etkiler- kilo alımı, meme hassasiyet, depresyon vb

spiranolakton

Bir Aldosteron antagonisti ve zayıf anti androjendir. Genellikle hipertansiyon tedavisinde kullanılır.

AR’yi engeller ve ayrıca Adrenallerden androjenlerin üretimini de engeller. Sadece saç dökülmesinin ilerlemesini durdurur, hiçbir gelişme görülmez.

Simetidin Genellikle mide asiditesini tedavi etmek için kullanılır. Aynı zamanda DHT’nin reseptöre bağlanmasını da önler.

Anti androjenler – Ketokonazol erkeklerde ve kadınlarda güvenle kullanılabilen bir anti androjendir. Anti-mantar, antibiyotiktir. Kafa derisine topikal olarak uygulanabilir. Sistemik etki göstermez. Saç dökülmesini ve kepeği de önler.

Minoksidil (Kadınlar İçin)

Minoksidil losyon – Saç çıkma için ilk FDA onaylı topikal losyon. % 2 oranında losyon başlangıçta kadınlar için onaylanmıştır, ancak% 5 losyon da mükemmel sonuçlarla denenebilir.

Bir potasyum kanal açıcı ve vazodilatatör olan ve başlangıçta anti hipertansif ajan olarak kullanılan bir piperidinopiramitidin türevidir.

Bu, bilinmeyen bir etki mekanizmasına sahip spesifik olmayan bir biyolojik yanıt modifiye edicidir.

 • Ara folikülleri Terminal saçına dönüştürür.
 • Yaşam döngüsünü uzatarak minyatür kılların düşmesini durdurur.
 • Uyuyan saç köklerini yeniden büyümeye uyarır.
 • Sonuçların fark edilmesi için en az 6-8 ay devam edilmelidir. 3 ayın sonunda saç dökülmesi tutuklanacak. İlk 4-8 ​​haftada vellous tüyü düşüyor. Mevcut saçların daha fazla zarar görmesini önlemek için losyona daha uzun süre devam edilmelidir.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top