Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Hertelden Konular > İstanbul’un Bu Güzel Eski Fotoğraflarıyla Zamanda Geriye Dönün

İstanbul’un Bu Güzel Eski Fotoğraflarıyla Zamanda Geriye Dönün

istanbul-boğazı

1931’de, Ayasofya’nın ünlü mozaikleri Amerika Bizans Enstitüsü ile birlikte ortaya çıkmaya başladı ve 1934’te Bakanlar Kurulu tarihi önemi nedeniyle müzeye dönüştürmeye karar verdi.

Ayasofya
Ayasofya
Ayasofya |

1932 yılında İstanbul’da Maslak yolunda genç bir kadının ve oğlunun fotoğrafı. Bugünlerde, Maslak yüksek gökdelenleri ile kentin yoğun ticaret bölgesidir.

Maslak Yolu |
Maslak Yolu
Maslak Yolu

İlk kanatları Rumeli Hisarı ile aynı taşlarla inşa edilmiş, 1871’de kapılarını açan İstanbul’un ünlü Robert Koleji’nin fotoğrafı. Bağlı Amerikan Kız Koleji’nin yanı sıra, Robert Kolej Amerika dışındaki ilk Amerikan eğitim kurumu idi.

Robert Koleji
Robert Koleji
Robert Koleji

İstanbul’un Tarabya semtinde bir zamanlar ünlü olan Tokatlıyan Hotel’in balkonunda kameraya poz veren bir kadını gösteren bir aile albümünden (1903 tarihli) bir fotoğraf.

Tokatlıyan Otel
Tokatlıyan Otel
Tokatlıyan Otel

1950’lerde, hızla büyüyen İstanbul nüfusu, İstanbul’un iki yakası arasında bir köprü inşa etti. Şehrin ilk asma köprüsü olan Boğaziçi Köprüsü, 30 Ekim 1973’te açıldı.

Boğaziçi Köprüsü
Boğaziçi Köprüsü
Boğaziçi Köprüsü |

İstanbul’un çok ünlü Taksim Meydanı (1946-1977 yılları arasında) Atatürk Kültür Merkezi’nin (Atatürk Kültür Merkezi) çatısından bir manzara.

Taksim Meydanı
Taksim Meydanı
Taksim Meydanı

1980’lerde İstanbul’un Beyoğlu ve 1857’de kurulan ve 1883’te kurulan ve İtalyan mimar Giovanni Battista Barborini tarafından tasarlanan ilk yerel belediye olan Galata mahallelerinin belediye binasının fotoğrafı.

Beyoğlu Belediye Binası
Beyoğlu Belediye Binası
Beyoğlu Belediye Binası

1988’de restore edildikten sonra İstanbul’un güzel Çiçek Pasajı’nın (ilk olarak 1876’da açıldığında Cité de Péra olarak da bilinir) çekilmiş fotoğrafı. İlginç bir gerçek: 1917’de gerçekleşen Rus Devrimi’nden sonra, birçok fakir Rus asil kadın çiçeklerini burada sattı. neden Çiçek Pasajı (Çiçek Pasajı) denir?

Çiçek Pasajı
Çiçek Pasajı
Çiçek Pasajı |

İstanbul Kariye Camii Caddesi’ndeki güzel ve eski bir ahşap ev, 1970’li ve 1980’li yıllar arasında çekilmiş.

Ahşap Ev
Ahşap Ev
Ahşap Ev |

1960’lı ve 1970’li yıllarda İstanbul’un pastoral Kanlıca semtinde (yoğurtuyla ünlü) İsmail Ağa Kahvesi’nin (Cafe) fotoğrafı.

İsmail Ağa Kahvesi
İsmail Ağa Kahvesi

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top