Yoğun antrenman sonrası beslenme

Yoğun antrenman sonrası beslenme
Spread the love

Görüyorum; bu dönem bol bol yarışlara girip çıkıyoruz. Herkes maaşallah arı gibi. Yarıştan önce yoğun bir antrenman programına giriyoruz. Yarış sırasında üstün bir güç ve performans sağlıyoruz. Tüm bunlar olurken beslenmemize uykumuza düzenimizi ekstra dikkat ediyoruz. Fakat yarış bittikten sonra geriye sadece kutlama mı yapıyoruz? Zihninizin ve ruhunuz dışarıdan tebrikleri kabul ediyor. Peki siz de bedeninize yeterli ödülü verip onu kucaklıyor musunuz? Cevabınız dolu dolu bir EVET değil ise bu önerileri okuyalım.

Yarış sonrası beslenmenin önemi “recovery” yani yerine koyma, telafi etme ihtiyacını karşılamasıdır. Yoğun olarak kaybedilen enerjinin ve boşalan glikojen depolarının telafisi için:

Kompleks karbonhidratlar ( tam tahıllı ekmek, tam buğday makarna, yeşil mercimek gibi) tüketilmelidir.

– Kas yıkımını engellemek için, hayvansal kaynaklı proteinler ( kırmızı et, hindi eti, yumurta gibi) tüketilmeli; yanı sıra, kas yapımını uyararak yıkımı engelleyen çinko takviyesi alınmalıdır.

– Uzun vadeli enerji kaynağı olan sağlıklı yağlar (zeytinyağı, avokado, hindistan cevizi yağı gibi) öğünlere eklenmelidir.

– Terlemeyle kaybedilen sodyum ve magnezyum minerallerinin telafisi için taze sebzeler tüketilmeli ve yarış akşamı, özellikle de kas yorgunluğunu engellemesi adına magnezyum takviyesi alınmalıdır.

– İdrar takibi ile dehidrasyon durumu gözlenmeli ve ihtiyaç duyulan su tüketimi sağlanmalıdır.

Dyt. Gizem Keservuran

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.