Yatak odası düzeni uyku kalitesini etkiliyor

Yatak odası düzeni uyku kalitesini etkiliyor
Spread the love

Kafein, stres, gürültü, ışık, sıcaklık… Uyku kalitenizi etkileyebilecek çok fazla faktör var. Ve işte bu listeye eklemek için bir tane daha: Yatak odası düzeni.

Yatak odası tasarımı ve düzeni uyku kalitenizde rol oynar, ancak sadece rahat çarşafları veya odayı karartan perdelerden bahsetmiyoruz. Bazı mobilya düzenlemeleri uyku bilimi hakkında bir web sitesi olan Sleep Junkie tarafından yapılan 1000’den fazla kişinin katıldığı bir ankete göre, uyku kalitesini doğrudan etkiliyor.

Yüzde 75’i aynı düzeni seçti

Çalışmada katılımcılara, uyku kaliteleri ile ilgili olarak yatak odası düzenlerini sordular. Birden fazla mobilya düzenlemesi sunuldu ve katılımcılardan kendi odalarının tasarımını en iyi temsil eden tasarımı seçmesi istendi. Ankete katılanların yüzde 75’inde dinlendirici bir uykuyu işaret eden mobilya düzeni, iç duvarda ortalanmış bir yatak, bitişik duvardaki kapı, yatağın karşısında TV ve yanlara doğru bir pencere içeriyordu. İkincisi ise hemen hemen aynı bir düzendi ancak yatak odaya ortalanmak yerine bir köşedeydi.

Aydınlatma açısından düşünürseniz, bu düzenleme anlamlanabilir. Yatağınızı bir iç duvara yerleştirmek, pencerelerden ve kapılardan uzağa bakmak, dışarıdan veya koridordan gelen ışığı engelleyebilir. Yandaki pencere sayesinde ise doğal gün ışığını sabahları kaçırmak imkansız hale geliyor.

Yatak odası mobilya düzeninizi yeniden düzenleyerek, siz de bunu deneyebilirsiniz. Anket, temiz ve düzenli yatak odaları olan katılımcıların yüzde 73’ünün, dağınık odalara sahip olanlara göre daha iyi uyuduğunu gösteriyor. Çünkü, dağınık bir oda strese neden oluyor ve bu da uyku kalitenizi doğrudan etkiliyor.

Son zamanlarda uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, hızlı bir yatak odası yenileme zamanı gelmiş olabilir. Tatlı rüyalar!

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.