Kasım ayı, uskumru ayı

Kasım ayı, uskumru ayı
Spread the love

Balık sezonu en taze haliyle devam ederken, sevilen bir sokak lezzeti olan balık ekmek, Kasım ayında havaların soğumasıyla artık daha lezzetli. Deniz sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte yağ oranları artan balıklar, besin değeri açısından da artık güçlü bir yapıda.

Soğuk havalara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirecek, Kasım ayının en lezzetli balıkları;

Uskumru

Sürüler halinde dolaşan, yaz aylarını Karadeniz’de geçiren uskumru, eylül ve ekim aylarında Marmara’ya iner ve kışı burada geçirip yumurtlar. En lezzetli ve en yağlı zamanı ise Kasım ayıdır. Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumrunun, ızgarası, kağıt kebabı, dolması, köftesi ve tuzlaması çok güzel olur.

Hamsi

Azak denizinde üreyip kışlamak üzere güneye, orta ve doğru Karadeniz bölgesine inerler; Nisan sonunda da kuzeye göç ederler. Ayrıca Marmara hamsisi denilen yalnız Marmara’da çıkan daha küçük ve göç etmeyen bir hamsi türü de vardır. Aynı tür kuzey egede de bulunur. Bu hamsinin sırt rengi daha açıktır. Siyah etli olmasına rağmen Hamsi’nin hemen her türlü yemeği yapılır. Izgara, fırın, kağıt kebabı, buğlama, plaki, yahni gibi.

Dil balığı

Dil balığı da yerli balıklarımızdan olup ege ve Akdeniz’de bolca yakalanır. Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı kasım ile şubat ayları arasıdır. Tavası çok güzel olur. İrilerinden fileto çıkarılıp şiş veya salçalı fileto yapılabilir.

Kefal

Bütün denizlerimizde bulunan kefal balığını alırken çok dikkat etmek, tercihen tanıdık balıkçılardan almak gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever ve buralarda diğer balıklar yaşamazken o yaşar. Bu sularda yakalanmış kefal ise insan sağlığı açısından büyük tehlike arz eder. Sonbahar ve kış aylarında oldukça lezzeti olan bu balığın buğulaması ve pilakisi çok güzel olur.

Sarıağız

Halk arasında kocaman ve içi sarı bir ağza sahip olduğu için ‘sarıağız’ olarak anılan balık; ülkemiz denizlerinde, okyanusun uzantıları olan ılıman bölgelerde yaşar. Kocaman ağzıyla kabukluları ve küçük balıkları yiyerek beslenir. Levrek ve minakop balıklarına çok benzer. Yaz ve sonbaharda ülkemiz denizlerinde bolca bulunan, beyaz etli olan lezzetli bir balık olmasıyla dünyada da ün kazanmış bu balığın ana vatanı sularımızdır.

Sazan

Dünyada ve ülkemizdeki tatlı su göllerinin genelinde bulunan sazan balığı amatör ve sportif olta balıkçılarının gözdesidir. Bulunduğu ortamda genelde dipte kurtçuklar, böcekler ve bitkilerle beslenir. Kolay ürediği için çeşitli yörelerde ve özellikle baraj göllerinde üretimi yapılmaktadır. Eti oldukça lezzetli olan sazan balığı, genellikle fırında pişirilerek tüketilir.

Gizem Bozdağ

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.