Güne yürüyüşle başlamanın yararları

Güne yürüyüşle başlamanın yararları
Spread the love

Sabah uyandığınızda, hareket birinci önceliğiniz olmayabilir. Ancak güne bir yürüyüşle başlamak vücudunuza birçok sağlık yararı sunabilir.

İşte güne birkaç adım atarak başlamanın yararları.

1. Enerjinizi artırın

Güne yürüyüşle başlamak, gün boyunca size daha fazla enerji verebilir. Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler, gün içinde enerjinizi artırır. Araştırmalar, 20 dakika boyunca açık havada yürüyüş yapan yetişkinlerin, 20 dakika boyunca iç mekanlarda yürüyüş yapanlara göre daha fazla canlılık ve enerji yaşadıklarını göstermektedir. Küçük bir çalışma, 10 dakikalık yürüyüşün, uykusuzluk çeken 18 kadın için bir fincan kahveden daha enerji verici olduğunu buldu.

Sabah enerjisine ihtiyaç duyduğunuzda ya da uyandığınızda yorgun hissettiğinizde, küçük bir yürüyüş yapmayı deneyin.

2. Ruh halinizi geliştirin

Sabahları yürümenin birçok fizyolojik yararı vardır. Özgüven artması, pozitif ruh halini, stres azalması, yorgunluğun azalması ve depresyon belirtilerini hafifletmek veya depresyon riskini azaltmak gibi birçok durum, haftada en az 5 gün, 20 ila 30 dakika yürüyüş ile elde edilebilir.

3. Günlük fiziksel aktivitenizi tamamlayın

Sabah yürüyüş yapmanın başka bir yararı da günlük fiziksel aktivitenizi tamamlayacağınızdır. Sağlıklı yetişkinler haftada en az 150 ila 300 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmalıdır. Bu gereksinimleri karşılamak için haftada 5 sabah 30 dakikalık bir yürüyüş yapmayı deneyin.

4. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Sabahları yürümek, kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. 30 dakika ılımlı bir tempoda yapılan yürüyüş, 150 kalori kadar yakmanızı sağlayabilir. Sağlıklı bir diyet ile birlikte, kilo verebileceğinizi görebilirsiniz.

5. Hastalıkları önleyin veya yönetin

Yürüyüş, sağlığınız için, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra çeşitli hastalıkları önlemenizi veya yönetmenizi sağlayabilir. Çalışmalar, günde 30 dakika yürümenin kalp hastalığı riskini yüzde 19 azaltabileceğini göstermektedir. Diyabetle yaşıyorsanız, yürümek kan şekeri seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir. Hatta yaşam sürenizi arttırmanıza ve kardiyovasküler hastalıklar ve bazı kanserler için riski azaltmanıza yardımcı olabilir.

6. Kasları güçlendirir

Yürümek bacaklarınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için orta tempoda yürüyün. Rutini değiştirmeyi ve merdivenleri çıkmayı, tepelere inip çıkmayı veya koşu bandında bir eğimde yürümeyi deneyin. Daha fazla kas tonusu için haftada birkaç kez bacak güçlendirme egzersizi yapın.

7. Zihinsel netliği arttırın

Bir sabah yürüyüşü zihin açıklığınızı ve gün boyunca odaklanma yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan yeni bir çalışma, yaşlı yetişkinler arasında güne sabah yürüyüşüyle ​​başlayanların, hareketsiz kalanlara kıyasla bilişsel işlevlerini geliştirdiğini göstermektedir.

Yürümek ayrıca daha yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, yürümenin fikir akışını artırdığını ve daha iyi problem çözmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu durum özellikle açık hava yürüyüşlerinde geçerlidir.

8. Geceleri daha iyi uyuyun

Yürüyüş, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. 55-65 yaşları arasındaki geceleri uykuya dalmakta zorluk çeken veya hafif uykusuzluk yaşayan yaşlı yetişkinlerin gözlendiği bir çalışmada, sabahları egzersiz yapanların, geceleri daha iyi uyudukları gözlendi.

Kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı yapılmalı

Kahvaltının atlanmasının metabolizmanızı arttırıp arttırmayacağına veya daha hızlı kilo vermenize yardımcı olup olmadığı üzerine araştırmalar karışık. Bazı araştırmalar kahvaltıdan önce egzersiz yapmanın vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bu durum daha çok vücudunuza bağlıdır. Yemek yemeden önce yürüyüşe çıkmayı düşünüyorsanız de daha iyi hissediyorsanız, sorun değil. Ancak, egzersiz yaptıktan sonra sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızdan ve bol su içtiğinizden emin olun.

Serkan Sıtkı Şahin

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.