Giysilerinizi yıpratan 7 yıkama hatası

Giysilerinizi yıpratan 7 yıkama hatası
Spread the love

Yeni nesil çamaşır makineleri, oldukça akıllı ve pratik. Çamaşır yıkama konusunda size çok az bir iş kalıyor. Ancak, bu küçük işlemin bile hayal edebileceğinizden çok daha fazla ince noktası var.

Sizlere giysilerimizin dayanıklılığını azaltan yaygın yıkama hatalarının bir listesini çıkardık.

1. Yüksek sıcaklıkta yıkama

Düşük sıcaklıklarda giysiler, şekillerini ve renklerini daha iyi koruyacak ve daha yavaş yıpranacaktır. Ayrıca, ılık veya soğuk su, iyi bir çamaşır makineniz ve deterjanınız varsa, kir ile baş edebilir. Yüksek hijyen için yalnızca iç çamaşırları veya havlu gibi şeyler 90°C’de yıkanabilir. Geri kalan her şey için düşük sıcaklıklar idealdir.

2. Makineyi ağır lekeli giysilerle yükleme

Çok kirli çamaşırlar önceden ıslatılmalı ve lekeli giysiler çamaşır makinesine koyulmadan önce elle dikkatlice yıkanmalı veya leke çıkarıcıyla işlemden geçirilmelidir. Aksi takdirde, kir düzgün şekilde çıkmayabilir.

Leke sökücü yerine alternatif yöntemler kullanabilirsiniz. Limon suyu ter lekeleri için iyi bir temizlik maddesidir; sirke ve sıvı deterjan karışımı çimen izlerini temizleyebilir; meyve lekeleri 3:1 oranında su ve karbonat karışımı uygulandıktan sonra kaybolacaktır.

3. Çok fazla deterjan veya yumuşatıcı kullanma

Fazla deterjan kullanımı, deterjan kabını tıkayabilir ve hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Fazla yumuşatıcı ise elbiselerin durulanmasını zorlaştırır. Ambalajın üzerinde belirtilen dozajları dikkatlice okuyun ve ölçüm kabını kullanmayı unutmayın. Çamaşırlarınız gerçekten çok kirliyse, ön yıkama modunu kullanın veya 2 döngü çalıştırın.

4. Kotları çok sık yıkama

Kot üreticileri bu konuda radikal bir görüşe sahipler: rengi daha uzun süre korumak için makinede yıkamadan tamamen vazgeçilmesini öneriyorlar. Bu tavsiyeye uymaya hazır değilseniz, 2 yıkama arasındaki optimal aralık, kot pantolonunuzu ne sıklıkta giydiğinize ve vücudunuzun bireysel özelliklerine bağlı olarak 2 ila 6 ay arasındadır.

5. Yanlış kurutma

Yanlış kurutma, çamaşırlarınızı yanlış yıkama kadar olumsuz etkiler.

Hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

– Otomatik kurutmayı çok sık kullanmayın. Bu, giysilerinizin daha hızlı yıpranmasına ve renk kaybetmesine neden olur. İnce ve narin çamaşırları kurutmak için hiç kullanmayın.

– Örme ve yünlü ürünleri asmayın, çünkü şeklini kaybeder. Yatay bir yüzeye bir havlu üzerine yayın.

– Çamaşırları asmadan önce, kırışmayı önlemek için silkeleyin.

6. Kötü çamaşır makinesi bakımı

Kir, deterjandan çıkan artık ve zaman içinde çamaşır makinesinde biriken her şey er ya da geç çamaşırlarınıza bulaşarak kötü kokulara ve beyaz lekelere neden olur.

Bunu önlemek için birkaç basit bakım kuralını izleyin:

– Her yıkamadan sonra makineyi havalandırın.

– Her yıkamadan sonra artık deterjanı temizleyin.

– Deterjan kabını düzenli olarak durulayın.

– Yaklaşık ayda bir kez, dezenfeksiyon için deterjan (1 çay kaşığı) ve sirke (4 su bardağı) karışımı ile makineyi boş olarak çalıştırın.

7. İç çamaşırlarını yıkarken dikkat edin

Otomatik yıkama sayesinde sütyenler hızla gerilir ve şeklini kaybeder, bu nedenle onları elle yıkamak en iyisidir. Aynısı dantel iç çamaşırı ve mayolar için de geçerlidir.

Tersine, birkaç basit kural izlenirse makinede taytlar yıkanabilir:

– Hassas yıkama için özel bir deterjan kullanın.

– 30°C ve düşük bir hızda yıkayın.

– Taytları özel bir yıkama torbasına koyun.

– Taytları ters çevirin.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.