Enerjinizi arttıracak en etkili ipuçları

Enerjinizi arttıracak en etkili ipuçları
Spread the love

Ofiste, alışveriş merkezinde, evde veya tatilde bile yorgun hissedebilirsiniz. Bazen yorgunluk ve stres egzersiz eksikliğinden, beslenme ve çalışma ortamından dolayı olabilir. Fakat nerede olursanız olun ve ne yaparsanız yapın 10 bardak kahve ve 10 saat uyku olmadan enerjinizi artırabilirsiniz.

Yorgunluğunuzu atmaya ve enerjinizi yükseltmeye yardımcı olacak ipuçları…

– 20 dakikalık uyku.

Rahatsız etmeyen serin ve karanlık bir yerde, öğle yemeğinden 2 saat sonra, ışığı kesmek için uyku maskesiyle 20 dakikalık bir uyku size daha fazla enerji verecektir.

– Dümdüz oturmak.

Bazı araştırmalar, dik pozisyonda oturmanın kanımızdaki oksijen seviyesini artırarak yorgunlukla savaşmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirmek ve enerjiyi artırmak için masanızda ışık bulundurabilirsiniz.

– Gülmek.

Güldüğümüzde kalbimizi ve kaslarımızı uyaran ve endorfin seviyesini yükselir. Kahkahalar bize gerçek bir enerji dalgalanması verir. Böylece, enerjinizin azaldığını hissediyor ve iş ya da ev işlerine devam edemezsiniz, komik bir şeyler izlemek ya da okumak için mola verin.

– Tarçın kokusu.

Tarçın kokusunun insan beyninde inanılmaz bir etkisi var. Beyin aktivitesini artırır ve daha fazla üretken olmaya ve hızlı düşünmeye fayda sağlar. Ayrıca, hafıza kaybı, gerginlik ve sinirle başa çıkar.

– Güneş ışığı.

Karanlık ortamlar sık sık yorgun hissetmemize ve baş ağrısına neden olur. Karanlık yerler az serotonin üretmeye neden olur ve bu da uykulu hissettirir. Perdeleri açın ve güneş ışığının içeri girmesine izin verin veya açık havada yürüyüşe çıkın. Temiz havada nefes alın, güneş ışınlarının tadını çıkarın. Muhtemelen daha mutlu ve daha enerjik hissedeceksiniz.

– Kendi enerji içeceğini yap.

1 çorba kaşığı zencefil, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. Üzerine 1 bardak su ekleyin. İçine buz ekleyerek soğuk olmasını da sağlayabilirsiniz.

– Ya da bir bardak su.

Doktorlara göre yorgunluk ve halsizliğin ana nedenlerinden biri de az su içmek. Susuz kalmak, baş ağrısı, baş dönmesi ve ruh halini olumsuz etkileyen belirtileri var. Uykulu ve sersem gibi hissederseniz, bir bardak su için ve sonuçlarını görün. 🙂

– Müzik dinle.

Tıpkı yürüyüş, egzersiz gibi şarkı söylemek ve dinlemek beyninizi uyandırır ve kan akışını arttırır. Sizi neşelendiren hoş bir melodiyi dinlerseniz daha enerjik hissedersiniz.

– Stres giderici ayak masayı yapın.

Stres, günün sonunda tükenmiş hissetmemizin nedenlerinden biridir. İyi bir stres giderici ayak masajı, yorgun vücudunuzda harikalar yaratabilir. Ayaklarda 7000 sinir ucu, 19 farklı kas, 107 bağ ve 30 eklem bulunuyor. Ayaklarınıza uyguladığınız doğru basınç ağrı, stres ve yorgunluğu azaltıyor.

Nasıl yapılır: ayak masajı, basınç noktalarına basarak parmak veya eklemlere birkaç saniye nazik bir şekilde kuvvetli ovuşturma ile yapılır. Ayrıntılı talimatlar için mesaj terapistlerinin videolarını izleyebilirsiniz.

– Badem yemek.

Badem, gün ortasında enerji veren mükemmel bir atıştırmalıktır. Beyin aktivitesini çalıştırır. Aynı zamanda magnezyum, bakır ve genel vücut sağlığını iyileştiren ve öğle yemeği sonrası hafıza azalması ile mücadele eden diğer vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

Not: Sürekli yorgunluk hissediyorsanız ve hiçbir şey yardımcı olmuyorsa, yorgunluğa yol açan durumu anlamak için doktora başvurmak sizin için en iyisi olacaktır.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.