Botoks yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler

Botoks yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler
Spread the love

Botoks sadece medyatik kişiler arasında değil çevremizde de çok fazla uygulanan bir işlem haline geldi. Bu talep fazlalığı, yapılan işlemin kalitesine de olumsuz etkiliyor. Maalesef gerek çevremizde gerekse ünlüler arasında donuk, çok fazla belli olan botoks uygulamaları görüyoruz. İşin püf noktası ne yaptığını bilen, bu konuda deneyimli bir hekim bulabilmekte.

Yaş tek kıstas değil

Dr. Mustafa Karataş, 20’li yaşlarının başında, genç yaşlarına rağmen alın ve göz kenarlarındaki mimik çizgilerinden şikâyetçi olanların botoks yaptırmak konusunda çekinceleri bulunduğunu anlatıyor. “Botoksa başlamak için çok genç olduklarını düşünüyorlar. Ancak bu enjeksiyonlara başlamak için ideal bir yaş yok. Çünkü botoksa başlama yaşı kişiye, kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Çok genç biri bile, alnı çok mimikli olduğu ya da gözlerini çok kıstığı için, ileri yaşları çizgisiz ve kırışıksız karşılamak için botoks enjeksiyonlarına ihtiyaç duyabilir. Yani, 21 yaşındaki biri kliniğime gelip alnındaki dinamik çizgilerinden şikayetçi olduğunu söylerse onu tedavi edebilirim. Öte yandan, yine aynı yaşta başka bir kişi, hiçbir dinamik çizgisi olmamasına rağmen botoks yaptırmak istiyorsa onu tedavi etmemeyi tercih ederim. Yani yaş, botoks uygulamasında tek başına bir kıstas değildir.”

Karataş, mimikli kişilerde botoksun çizgilerin oluşumunu yavaşlattığı, hatta önlediğini söylüyor. “Botoks, mimik kaslarını zayıflatır ve geçici olarak aktivelerini azaltır. Bu da botoks yapılan bölgenin düz ve pürüzsüz olmasını sağlar. Mesela kaşlarınızı çok çatıyorsunuz diyelim. Botoks yaptırırsanız kaşlarınızı eskisi gibi çatamazsınız. Böylece yıllar içinde kaşlarınızın arasındaki kırışıklıkların, çizgilerin oluşumu da yavaşlayacaktır.”

Doz kişiden kişiye değişir

“Eğer botoks yapılması istenen alanda çok fazla donuk, dolayısıyla da doğal olmayan bir ifade oluşması istenmiyorsa -ki doğrusu da budur- işin sırrı doğru dozda saklı. Doktorunuz cilt yapınıza ve çizgilerin durumu ve bulunduğu alana göre size en uygun dozu belirleyecektir. Yani uygulanacak doz kişiden kişiye değişir ve belli bir standardı yoktur.”

Biraz acı var ama

“Fakat bu acı oldukça hafif ve enjeksiyonun hemen ardından geçen, sinek ısırığına benzer bir acıdır. İğnenin girdiği yerlerin bir miktar kanaması normaldir. İşlem sonrasında uygulama yapılan bölge pamukla hafifçe temizlenir.”

Botoks sonrası yasaklar

“Botoks yaptırdıktan sonra ağır egzersizler önerilmiyor. Birkaç gün başınızı öne eğmemeye de özen göstermelisiniz. Ayrıca yüzünüze çok nazik davranmanız da önemli. İlk günler cildinizi ovmanızı gerektirecek cilt bakımlarından kaçınmanız gerekiyor.”

Kızarıklık ve hafif morluklar normaldir

“Bazı hastalarda enjeksiyona bağlı morluklar görülebilir. Kızarıklar da sık rastlanan bir durumdur ve cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak en fazla bir kaç gün içinde tamamen geçerler. Çok nadir de olsa işlem sonrası bazı hastalardan başlarının ağrıdığına yönelik şikâyetler olabiliyor.”

Etkilerini ne zaman görebilirsiniz

“Botoksun etkisini 3-5 gün içinde fark etmeye başlayabilirsiniz. Ancak işlemin nihai sonucu 10-14 gün sonra ortaya çıkar. Uygulamanın ardından enjeksiyon yapılan bölgeyi hareket ettirmekte zorlanmanız normal. Bu durum ilk başta farklı gelse de kısa sürede alışacaksınız.”

Botokstan optimum fayda için

“Botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 aydır. Eğer botoksunuzun ömrünün kısalmasını istemiyorsanız, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, çok fazla güneşe maruz kalma ve stres gibi olumsuz durumlardan kaçınmaya özen gösterin. Çünkü bütün bu faktörler, kolajenin daha hızlı parçalanmasına sebep olur. Tabii sadece yaşam seçimlerinizin değil cildin kas yapısının, yaş ve metabolizmanın da belirleyici faktörler olduğu unutulmamalı.”

Dr.Mustafa Karataş

Medikal Estetik Hekimi

https://www.drmustafakaratas.com

Facebook: @drmustafakaratas

Instagram: @drmustafakaratas

YouTube – Dr. Mustafa KARATAŞ

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.