MacBook modelleri artık mekansal ses sunacak

MacBook modelleri artık mekansal ses sunacak
Spread the love

Bugün pek çok dizüstü bilgisayar modelinde ve oyuncu odaklı modellerde ses kalitesi oldukça arttı. Üreticiler seslerin geldiği yönü belirlemek veya mekansal ses sunmak gibi alternatiflerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor. Apple da bu trende karşı ilgisiz kalamadı.

Trendi yakalayacak

Kompleks ses sistemlerinde üreticiler gürültü engelleme yaparak sol hoparlörün sadece sol kulağa, sağ hoparlörün de sağ kulağa doğru ses sinyallerini yaymasını sağlıyor. Böylece daha yoğun bir ses tecrübesi ortaya çıkıyor.

Genelde MacBook modellerinde stereo hoparlör sistemleri ile yetinen Apple bugüne kadar rakipleri gibi daha kompleks sistemleri tercih etmemişti. Ortaya çıkan yeni bir patent MacBook modellerindeki mekansal ses teknolojisine işaret ediyor.

Apple’ın yeni teknolojisi mekanın şeklini ve boyutlarını algılayarak gürültü engelleme sistemini devreye sokuyor ve mekansal sesin o doğrultuda gitmesini sağlıyor. Konferans veya video izleme gibi durumlarda sistem yoğun ses veya surround gibi unsurları devreye alabiliyor.

Apple’ın henüz patenti ne zaman devreye alacağı bilinmiyor ancak son dönemdeki yükselen trend göz önüne alındığında bir veya iki yıl içerisinde kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.