Apple’ın AirTag isimli izleme cihazının özellikleri sızdırıldı: U1 çipinin gizemi çözüldü

Genetik Adam®
Apple’ın AirTag isimli izleme cihazının özellikleri sızdırıldı: U1 çipinin gizemi çözüldü
Spread the love

Apple'ın geliştirmekte olduğu izleme cihazı AirTags'e ait yeni bilgiler paylaşıldı. Fudge (@choco_bit) isimli Twitter kullanıcısının AirTags'e ilişkin aktardığı bilgiler, takip aksesuarının özelliklerini ve çalışma mantığını gözler önüne sererken, iPhone 11 modellerinde karşımıza çıkan U1 çipinin de sır perdesini araladı. 

AirTag etiketlerini kullanabilmek için U1 donanımı şart değil

Uzamsal farkındalık teknolojisi için iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinde Ultra Geniş Bant (U1) Çipi'ne yer veren Apple, bu hamlesiyle AirTags isimli izleme cihazını akıllara getirmişti. Zira son derece hassas konum doğruluğuna sahip bu çipin, AirTags'de de yer alacağı ve AirTags'ın yalnızca U1 çipine sahip iPhone'lar ile kullanılacağı tahmin edliliyordu. 

Ancak gelen yeni bilgiler, bu iddiaları çürüttü. Öyle ki U1 çipinin, AR (artırılmış gerçeklik) tabanlı konum izleme teknolojisinden istifade edebilmek için yer verildiği belirtiliyor. Ayrıca U1 çipi bulunmayan iPhone, iPad ve iPod Touch modellerinin de AirTag izleme etiketleriyle çalışabilecek lakin AR izleme özelliğinden yoksun kalacak. 

Üzerinde dahili bir hoparlör bulunacak 

Eşyaları bulmayı kolaylaştırmak için üzerinde dahili bir hoparlör bulunduracak olan AirTags, hareketleri algılayabilmesi için de ivmeölçere ev sahipliği yapacak. 

Tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi AirTags'de de hırsızlara karşı bir güvenlik mekanizması olan etkinleştirme kilidine yer verilecek. Bu özellik, etiketlerin kaybolması ya da çalınması halinde başkası tarafından kullanılmasını engelliyor. 

Birden fazla renk opsiyonuyla geleceği söyşenen Apple AirTags izleme aksesuarının ne zaman tanıtılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.