Hassas Dişler Hakkında Her Şey

by:

Sağlık

Buz gibi soğuk yiyecekler ya da çay veya kahve gibi sıcak içecekler alırken dişinizde kısa ve keskin bir ağrı hissediyor musunuz?

Bu hassas dişlerin bir işareti olabilir. Hassas dişlere sahip olmak çok acı verici.

Hassas dişlerin nedenleri

Hassas dişlerin nedeni, dentin (dişlerin iç tabakası) maruz kalmasına bağlı olabilir. Emaye dişlerin dış tabakası olan dentini kapsar. Emaye tabakası özellikle sakız çizgisinde inceltiğinde, dentin korunmaz. Dentin dişin sinirine bağlı küçük kanallara sahiptir. Dentin maruz kaldığında, diş sinirleri uyarılarak dişlerde ağrıya neden olur.

Diş hassasiyetine neden olabilen faktörler

 • Güçlü fırçalama: Dişleri çok sert fırçalamak veya sert kıllara sahip diş fırçası ile fırçalamak, dentinin açığa çıkmasına neden olan mine kaybına neden olabilir.
 • Diş eti hastalığı: Diş eti iltihabı olarak adlandırılan diş eti hastalıklarının erken evresi de hassas dişlerin sebebi olabilir. Diş eti iltihabı erken bir aşamada tedavi edilmediğinde, diş eti dokularının kaybına yol açabilir.
 • Diş eti sakızı: Diş eti hastalıkları erken tedavi edilmediğinde diş etlerine neden olur. Bu periodontitis olarak adlandırılan ileri aşamaya götürür.
 • Dişlerin taşlanması: Dişlerin taşlanması, dentinin maruz kaldığı ve böylece ağrının sebep olduğu mine kaybına neden olabilir.
 • Kırık dişler: Dişlerinizden herhangi biri çatlamış veya kırılmışsa, bakteriler dişlerin içine kolayca girebilir, bu da diş etlerine iltihap ve hassasiyet verir. Bu diş hassasiyetine yol açabilir.
 • Plak birikmesi: Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamıyor ve diş ipi kullanmıyorsanız, plak oluşacaktır. Plak dişlerin emayesine zarar verir, onları hassas olmaya eğilimliler.
 • Diş beyazlatma ürünlerinin kullanılması: Bazı diş macunlarında, birçok üretici diş beyazlatma kimyasalları ekler. Bazı insanlar dişlerini hassaslaştıran bu kimyasallara karşı duyarlıdır.
 • Asidik olan yiyecekler almak: Yüksek miktarda asit içeriği olan yiyecekleri düzenli olarak tüketiyorsanız, emayenin erozyonuna neden olabilir. Domates, turşu, turunçgiller vb. Gibi yiyecekler asidiktir.
 • Yakın zamanda bir diş tedavisine sahip olmanız halinde: Dişlerde hassasiyet (dişlerin temizlenmesi), kök kanal tedavisi, diş veya dişlerin restorasyonu (diş kronu veya köprü), vb.

Dişlerin hassasiyetini nasıl azaltabilirim?

 • İyi ağız hijyeninin sağlanması: İyi ağız hijyeni, dişlerin ve ağızların uygun şekilde temizlenmesi anlamına gelir. Buna düzenli olarak fırçalama ve diş ipi verme dahildir. Günde en az iki kez fırça ve diş ipi kullanmanız tavsiye edilir. Her yemekten sonra fırçalamak ve diş ipi sürmek iyi bir uygulamadır. Dişlerinizi temiz tuttuğunuzda, daha az plak oluşumu ve hassasiyetin önlenmesine yardımcı olur.
 • Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasının kullanılması: Yumuşak kıllara sahip diş fırçası, dişlerin hassasiyetini azaltmaya yardımcı olur.
 • Anti-duyarlı diş macununun kullanılması: Hassas dişler için birçok diş macunu vardır. Bu diş macunlarını düzenli olarak kullanarak dişlerdeki hassasiyeti azaltır.
 • Diyetinizi kontrol edin: Çok fazla asitli gıda tüketiyorsanız, diş minesinin çözülmesine neden olur, böylece dişlerinizin hassas hale gelmesine neden olabilecek dentin açığa çıkar.
 • Diş hekimini altı ayda bir ziyaret: Dişlerinizi bir diş hekimi tarafından temizleyin. Diş hekiminiz, diş sağlığına duyarlı olma konusunda daha az şansın olacağı ağız sağlığının korunmasında önerilerde bulunacaktır.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir