Evde Kalın Uyarılarını Zerre Umursamayıp Dışarıda Fıldır Fıldır Gezenler İçin Yeni Bir Kelime Bulundu: Covidiot!

Genetik Adam®
Evde Kalın Uyarılarını Zerre Umursamayıp Dışarıda Fıldır Fıldır Gezenler İçin Yeni Bir Kelime Bulundu: Covidiot!
Spread the love

Türkçe isim önerilerinizi de bekliyoruz. 🙂

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için günlerdir gerek yetkililer gerekse duyarlı vatandaşlar uyarılarda bulunuyor.

İnsanların evde kalması için genci yaşlısı, ünlüsü siyasetçisi hep birlikte seferber oldu resmen. Evde kalmanın ne kadar hayati bir mesele olduğu anlatılıyor sürekli.

Fakat ne yazık ki tüm bu uyarılara rağmen durumun ciddiyetini anlayamayan insanlarımız var. Bu elbette sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil. Dünyanın dört bir yanında uyarılara aldırmayan birçok insan görebilirsiniz.

Mesela Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden biri olan İtalya’da insanların hala sokaklarda dolaşması yöneticileri resmen çıldırtmış.

Hal böyle olunca da “Urban Dictionary”, insan hayatını umursamayan bu kişiler için yeni bir kelime türetti. O kelime “Covidiot”

“Covid ve idiot” kelimelerinin birleşiminden oluşan “Covidiot”, sosyal mesafe kuralını görmezden gelerek daha fazla Covid-19 yayılmasına sebep olan aptal bir kişi anlamına geliyor.

Aynı zamanda bu kelime “gereksiz bir şekilde yiyecek içecek stoklayanlar” için de kullanılabiliyor. Anlayacağınız umursamama durumu artık o kadar büyük bir sorun haline gelmiş ki insanlar yeni bir kelime türetme ihtiyacı bile hissetmiş.

Tabii işe gitmek zorunda olan insanları bu kelimenin dışında tutuyoruz. Bu kelime tamamen keyfi için dışarıda gezen insanları tanımlıyor.

Bu kelimenin Türkçe bir karşılığı da yok. Sizce “Covidiot” yerine ne diyebiliriz? Yorumlarda sizlerden yeni isimler bekliyoruz. 🙂

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.