Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Hertelden Konular > Garip ama harika, bu kargalar süper akıllı

Garip ama harika, bu kargalar süper akıllı

kargalar

Bazı insanlar kuşların aptal olduğunu, küçük beyinleri olduğunu ve öğrenemediklerini düşünüyor. Bazı insanlar belirli kuşları sevmezler ve kargaların ortalama ve kötü bir kuş olduğunu düşünürler.

Ama bu yazı size farklı söyleyecektir. Kuşların akıllı olduklarını ve öğrenebileceklerini söyleyecektir. Sadece bu değil, bir çalışma kargaların insanları tıpkı insanlar gibi hafızadan tasarlayabildiğini gösteriyor. Vaybe.

Kargalar gördüklerini ve hafızaya dayalı tasarım araçlarını hatırlayabilirler. Hayvan kralları için, bu nadir bir niteliktir. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden ve Yeni Zelanda’daki Auckland Üniversitesi’nden çıkan bilimsel raporlar , karga kültürünün alet yapım koşullarından geçmesine izin veren “metal şablon eşlemesi” olduğunu söylüyor.

Yeni Kaledonya kargaları, temel çubuk araçlarını, çengelli çubuk araçlarını ve dikenli aletlerini bitki yapraklarından çıkarır. Bu alet tasarımlarını birbirinden öğrenmeyi ve tasarımların çağlar boyunca geliştiğini öğreniyor olabilirler.

Fakat vahşi olan kargalar birbirlerini gözlemlemekte ya da taklit etmemektedirler. Onları görebildiğimizin ötesinden olmalı, çünkü aynı tasarımlar birkaç on yıl boyunca farklı alanlarda görüldü. Ve tasarımları zamanla gelişti.

Bu çalışmanın, bu alet yapımı becerilerinin karga popülasyonları boyunca ilerlediğini göstermesinin nedeni budur. Ama bunu nasıl yapıyorlar? Gizemli olan budur.

Araştırmacılar, kargaların araçların zihinsel bir şablonunu oluşturduğuna ve insanlar gibi bir şey görebildiklerine, bir şey görebildiklerine ve talimatsız olarak, tıpatıp aynı ya da daha iyi olanı benzer şekilde moda edebileceklerine inanıyorlar.

Araştırmacılar bu teoriyi test etmek istediler, böylece kargaları teste tabi tuttular ve bilinmeyen materyalleri olan sekiz farklı kuşa sahip olduklarını, bir otomat makinesinden yarattıkları aletlerle yiyecek aldılar:

“Pandanus aleti üretimini yansıtan isteğe bağlı bir üretim görevini geliştirdik, çünkü yiyecek elde etmek için malzemenin sökülmesini gerektirdi. Ancak, pandanus yaprakları yerine, bilinmeyen bir üretim malzemesi (kart) kullandık. Bu insan yapımı malzemeyi, pandanus araçlarından farklı şekiller alan öğeler yaratmak için kargalar kullanmaları gerektiğinden, bizim görevimiz, kargaların eski alet üretimi tecrübeleri sırasında ortaya çıkarılan öğrenilmiş kuralların vahşi ortamlarda aktarılmasını önlemek için yeterli yeniliklere sahipti. ”

Sekiz kargadan 6’sı kağıttan yapılmış aletler üretebilmişti, ancak materyaller izinsiz kaliteye sahipti (damarlar gibi) ve görevi daha da zorlaştırdılar. Araştırmacılar, bu iki kuşun başarısız olduklarını, çünkü yavru kuşlar olduklarını ve tamamen gelişmiş bir bilişsel kapasiteye sahip olmadıklarını söyledi.

“Bizim sonuçlarımız, Yeni Kaledonya kargalarının zihinsel bir şablondan nesnelere yönelik bilişsel kapasiteye sahip olduklarını gösteren ilk kanıtı sunuyor” dedi. Araştırmacılar, karga kültürünün hafızadan geliştiğini kabul ediyorlar. “Zihinsel şablon eşleştirmesi, Yeni Kaledonya karga araçlarının neden kümülatif kültürel evrimin bazı özelliklerini gösterdiklerini açıklamak için önde gelen bir hipotez” dedi.

Dediğim gibi garip ama harika. Yolculuk, kargalar!

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top