Etkili Çalışan Değerlendirmesi Nasıl Sağlanır?

by:

Hertelden Konular

Çalışanlar, bir işletme kuruluşunun bulunduğu sütunlardır. Çalışıyorlar ve şirketin başarısı ve ilerleyişi için çaba sarf ediyorlar. Bu çabalar herhangi bir çalışanın takdiri veya takdiri olmadan giderlerse , motivasyon düzeylerini azaltarak olumsuz etkilenecektir. Çalışanlar, aynı hevesle çalışmak için onlara sahip olmayacaklardır.

Bu nedenle, çalışanlarınızı iyi bir iş için ödüllendirmek zorunludur. Çalışanların tanınması, memnuniyetle doğrudan ilişkilidir ve memnun çalışanlar daha iyi çalışır ve daha az ayrılma eğilimi gösterir. Verimliliği artıran ve artan başarıya katkıda bulunan birçok çalışan katılımı fikirlerinden biridir . Çalışanların rollerine ve şirketlerinin meşgul olması için duygusal bir bağlantı hissetmesi gerekir. Bir şirketin yapabileceği en iyi şey, çalışanların takdir edilebilirliğinin elde edilebileceği bir ortam sağlamaktır . Aşağıda, iş tatmini ve daha güçlü, daha pozitif bir kurum kültürü oluşturulmasına yardımcı olabilecek bazı takdir ve katılım fikirleri listelenmiştir.

  • Şeffaf olun: Şeffaflık sadece müşterileriniz veya hissedarlarınız için önemli değildir; personeliniz için de önemlidir. Çalışanlarınıza sürekli güncellemeler ve iletişim sağladığınızdan emin olun. Çalışanlarla gerekli bilgileri paylaşmak, şirketlerine dahil olduklarını hissettirir. Ayrıca bilgi ile güçlendirilmiş hissedecekler. İnsanlar döngüden çıktıklarında, daha az değerli hissetme eğilimine sahipler, keder, hayal kırıklığı ve mutsuzluğa yol açarlar. Şirketiniz yeni işe alımlarla veya büyüme planlarıyla ilgili haberlere saygılı değilse, çalışanlarınızın mutluluğu ve katılımı bir isabet alacaktır. Bu nedenle, şirketiniz olabildiğince şeffaf ve iletişimsel olmalıdır.
  • Rol netliği sağlayın:  Hiç kimse, tekerlekte başka bir dişli gibi hissetmek istemez. Çalışanlar, yaptıkları işin değerini ve şirket hedeflerine ulaşmak için diğer rollerle nasıl çalıştıklarını anladığında, şirketlerinin misyonlarıyla meşgul olma olasılıkları daha yüksektir. Şirketiniz, çalışanların sorumluluklarını, ilk onboard sürecinden itibaren net bir şekilde yapmalıdır.
  • Ödüllendirin: Şirketiniz iyi çalışmalara izin vermemeli ve işler fark edilmemelidir. Çalışanların takdiri , işte nihai performans artırıcı bir katılım aracıdır. Orijinal tanınma, çalışanların moralini güçlendirebilir ve iş başarısını artırabilir. Tanıma sadece yönetimden gelmek zorunda değildir; Organizasyondaki herhangi birinden gelebilir.
  • Teşvik edin: En değerli çalışan katılımı fikirlerinden biri, çalışanlarınıza mümkün olduğunca rollerinde özerklik kazandırmaktır. Çalışanlarınıza ne yapacağını ve nasıl yapılacağını söylemek yerine, onlara neleri başarmasını istediğinizi bildirin. Daha sonra, bu hedeflere, onlara en uygun şekilde ulaşmalarına izin verin.
  • Doğru alanı oluşturun: Fiziksel bir ofis alanı, çalışanların katılımı ve verimliliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ofisinizin çalışanlarınız ve ofis kültürünüz için uygun olması önemlidir.

Günümüzün artan tanıma ve çalışan değer kazanma önemi ile, çalışanlarınızı pozitif güçlendirme yoluyla motive etmeniz şarttır. Her zaman memnun bir çalışanın organizasyon başarısının anahtarı olduğunu unutmayın.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir