Ekran Kaydını Kullanarak Daha İyi Kalite Videolarını Yakalamanın Etkili Yolları

by:

Teknoloji

Ekranınızdaki video görüntülerini yakalamak için ekran kayıtlarını hiç kullandınız – masaüstü, uygulama, web sitesi veya başka bir şey olsun? Videoyu izlediyseniz ve izlediyseniz, kalitesinin tam olarak beklediğiniz gibi olmadığına şaşırabilirsiniz.

Popüler inanışın aksine, ekran kaydı ekranınızdan video yakaladığı için, kalitenin tam olarak orada gördüğünüz şeyi yansıtacağı anlamına gelmez. Bunun yerine, video kalitesini eninde sonunda etkileyecek çok sayıda faktör var.

Ekran kaydıyla daha kaliteli videolar çekmeye başlamak istediğinizi varsayalım, başlayabileceğiniz birkaç yol vardır:

  • 1 videoyu tam ekranda kaydedin
  • 2 En Boy Oranının Doğru olduğundan emin olun
  • 3 KaydıR Çerçevenin Artırılması
  • 4 Gereksiz Uygulamaları ve Arka Plan İşlemlerini Kapatın
  • 5 Videoyu Sağ Video Ayarları ile Kodlama

Videoyu tam ekranda kaydet

Ekran kaydını kullanarak çektiğiniz videonun çözünürlüğü, kaydettiğiniz çerçevenin çözünürlüğü olacaktır. Bu önemlidir, çünkü kaydettiğiniz maksimum çözünürlük, ekranınızın tam ekran çözünürlüğü olacaktır.

Çözünürlüğün olabildiğince yüksek olmasını ve video tanımlamanızın iyi olmasını istediğinizi düşündüğünüzde, tam ekranda kayıt yapmayı denemelisiniz. Bir uygulamayı veya videoyu kaydediyorsanız, daha küçük bir pencere yerine tam ekranda çalıştırın. Aksi takdirde daha yüksek bir çözünürlükte kaydedebilirsiniz.

En Boy Oranının Doğru olduğundan emin olun

Kaydettiğiniz videonun en boy oranının, görüntülenecek çerçeve ile aynı olduğundan emin olun, böylece kenarlarda siyah çubuklarla birlikte ‘letterboxed’ videosu görünmez. Tipik olarak, videolar için en yaygın en boy oranı 16: 9’dur, ancak bazı sosyal medya platformları bunun yerine 1: 1 kullanır.

Tam ekranda kayıt yapmak istemeyeceğiniz tek istisnanın bu olduğuna dikkat edilmelidir. Örneğin, Instagram için bir video kaydediyorsanız, daha küçük bir 1: 1 kare yakalama daha iyi olur.

Rehberin Çerçevesini Yükseltme

Daha yüksek bir kare hızında kayıt yapmak, videonun daha akıcı görünmesini sağlar ve özellikle bir fare imlecine veya çerçevedeki diğer hızlı hareketlere sahip video kayıt videoları için fark edilir. Videonun ekranınız kadar yumuşak görünmesini istiyorsanız, kare hızını 60’a çıkarmak, ekranların çoğunun 60 Hz yenileme hızına sahip olması için iyi bir adım olacaktır.

Daha yüksek bir kare hızında kayıt yapılmasının daha fazla sistem kaynağı gerektireceğini ve video dosyası boyutunun da daha büyük olacağını unutmayın.

Gereksiz Uygulamaları ve Arka Plan İşlemlerini Kapatın

Videolarınızı ekranınızdan kaydederken gereksiz uygulamaları ve arkaplan süreçlerini kapatmalısınız . Bunu yaparak, genel olarak iyi olan sistem kaynaklarını serbest bırakırsınız ve sisteminizin performansını etkilemeden ekran kayıtlarının talepleriyle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kapanış uygulamalarının ve arkaplanının üst kısmında, işlemler görev çubuğunu ve diğer alanların daha temiz görünmesini sağlar ve kaydın ortasında istenmeyen mesajların ortaya çıkmasını önler. Kuşkusuz bu doğrudan video kalitesini etkilemeyecek, ancak çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Videoyu Doğru Video Ayarları ile kodlayın

Çoğu durumda, ekran kayıt videolarının kalitesiyle ilgili sorun kayıtla ilgili bir şey değil, daha sonra videoyu kodlamayı tamamladıktan sonra kodlamak için kullanılan ayarlardır. Tercih ettiğiniz herhangi bir formatı kullanırken, ayarladığınız çözünürlük ve kare hızının, videoyu kaydetmek için kullanılan ayarlarla aynı olduğundan emin olmalısınız.

Bunun da ötesinde, video bit hızı, oynatıldığında oynatılan sıkıştırma efektlerini önlemek için yeterince yüksek olmalıdır. Gerekli olan bit hızı, videonuzun biçimine, çözünürlüğüne ve kare hızına bağlı olarak değişecektir.

İncelemeniz gereken başka bir alan ses kalitesidir. Sadece sistem sesini kaydediyorsanız bir sorun olmayacaktır, ancak bir mikrofon aracılığıyla bir ses kaydına kayıt yapıyorsanız, kalitesinin videonuzda da çalınacak bir parçası olacaktır.

Her durumda, yukarıda listelenen ipuçlarını uygulamak için kayıt parametrelerini kontrol edebilmeniz gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu yüzden kullandığınız ekran kaydedici önemlidir ve masaüstü yakalama için deneyebileceğiniz iyi bir örnek Movavi Screen Capture Studio’dur.

Ekranınızdan bir Kalite Videoları kaydettiğinizde, yukarıda listelenen ipuçlarından mümkün olduğunca fazla uygulamayı deneyin. Oranlar, yaptıkları farkın farkına varacaksınız ve geçmişte yakaladığınız her şeyden çok daha üstün görünen bir videoyla sonuçlanacaksınız

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir