Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Sağlık > Egzama / Dermatit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Egzama / Dermatit Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Egzama

İngiltere’de GP’lerle ilgili şaşırtıcı yeni bir çalışma, son yıllarda Eczaneden muzdarip kişilerin raporlarının% 40’ın üzerinde artış gösterdiğini ortaya koymuştur.

Bunun çeşitli nedenleri var ve bu cilt durumuyla ilgili farkındalığın yayılmasının önemli olduğunu hissettik.

İster geçici olarak ister hayatınızın tamamı olsun, dermatit olarak da adlandırılan egzama en iyi ihtimalle rahatsızlık verebilir ve en kötü ihtimalle acı verici ve üzücü olabilir. Hastalar için, semptomları hafifletmek için çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

Egzama nedir?

İki ana tip egzama, atopik ve temas vardır. Atopik egzama genellikle kol katları, kolun arkasındaki diz kapaklarının arkasındaki deri kıvrımlarında bulunur. Atopik egzama, ya aile ya da aile saman nezlesi ya da astım öyküsü olan bireylerde sıkça görülür. İkinci tip kontak egzama denir ve bu en yaygın olarak eller ve ayaklarda oluşur.

Egzama cildi etkiler ve iltihaplıdır, cildin kurumasına, kırmızılaşmasına, kaşınmasına ve çatlamasına neden olur ve bu da daha fazla problem ve rahatsızlığa neden olabilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki semptomlara bakın.

Egzama genellikle küçük yaşta küçük çocukları etkiler, ancak genellikle bir yıl içinde ya da belki de çocuk ergenlik dönemine kadar kaybolur. Ayrıca daha uzun bir süre devam edebilir ve bazı durumlarda yetişkinler erişene kadar herhangi bir semptomu olmayabilir. Bazı durumlarda, bireyler daha sonraki yıllarda egzama gelişir.

Ancak, bazıları için, bu durum uzun vadede, muhtemelen yaşam süreleri boyunca olacak ve bir çok rahatsızlığa ve hüsrana neden olabilir.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, egzama vakalarının yükseldiği ve önceki dört yılda% 40 oranında arttığını ortaya koymuştur. Hala egzama neden tam olarak bilinmemektedir, ne de durum için tam bir tedavi yoktur. Atopik egzama genellikle bir ailenin kuşakları boyunca geçirilir ve atopik rahatsızlıkların yakınları genellikle egzamaya ek olarak başkalarına da sahip olacaktır.

Egzama / dermatit belirtileri nelerdir?

Egzema veya dermatit ile ilişkili baskın semptom kaşıntıdır ve etkilenen cilt bölgeleri de kırmızı, kuru, pul pul ve sıklıkla çatlar. Kaşıntı, bir kol veya el gibi vücudun sadece bir alanı ile sınırlı olabilir veya ayaklar, bacaklar, eller ve diğer alanlar üzerinde yaygın olabilir.

Semptomlar, kişiden kişiye şiddetli olarak da değişecektir, bazılarında kaşıntılardan ve daha sonraki cilt hasarından sadece küçük bir tahrişe neden olurken, diğerleri özellikle rahatsız edici ve uzun süreli semptomlara sahip olacaktır. Ekzema ile ilgili sorunlardan biri, hastalığın etkilenen bölgeyi ne kadar çok kaşıdığı, daha sonra cildin daha kötü durumda olacağıdır.

Cildin etkilenen bölgelerinin bozulması nedeniyle egzema daha da komplike olabilir. Acı çeken kişi çok fazla kaşıntıya maruz kalırsa, cilt genellikle çatlak ve açık hale gelebilir ve bu da genellikle reçetelenen egzamaya yol açabilir – ki bu genellikle doktor tarafından tedavi edilmesini gerektirir.

Egzemanın tıbbi olmayan tedavisi

Uzman kremleri satın almaya ve GP’nizi görmeye ek olarak, egzama semptomlarını hafifletmek için atabileceğiniz başka adımlar da vardır. Ek olarak, egzamayı tetikleyen şeyleri tanımlamanız mümkün olabilir, bu durumda önleyici eylemde bulunabilirsiniz.

Üzerinde konsantrasyon yaratabilecek alanlar şunları içerir:

  • hidrasyon

Dehidrasyon, cildin normalden daha kuru olmasına neden olabilir. Hidrasyon eksikliğinin vücudunuzdaki hücreleri etkileyebileceğini ve egzamayı tetikleyebileceğini gösteren kanıtlar vardır, bu nedenle kendinizi gün boyu hidratlı tutmanın cilt durumunuza yardımcı olabileceğini fark edebilirsiniz.

  • Giyim

Kıyafet cildini de tahriş edebilir, özellikle de aşırı ısınırsa veya kumaşın kendisi cildi tahriş ederse (örn. Yünlü süveter). Ayrıca evde veya iş yerinde eldiven kullanıyorsanız, bulaşık yıkamak veya bahçecilik yapmak gibi işler için, hangi tür kullandığınız konusunda dikkatli olun. Örneğin lastik eldivenlerin cildi tahriş ettiği ve böylece egzamayı kötüleştirdiği bilinmektedir.

  • Sabun ve duş jelleri

Her gün kullandığınız sabun, el yıkama ve duş jellerine dikkat edin. Çoğu ana akım sabun ve kozmetik aslında cildin tam tersini iddia etmelerine rağmen, kullanmadan önce cildin daha kuru olmasına neden olur. Yine, kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu nedenle cildinizi duş aldıktan sonra saatlerce düzenli olarak bulursanız, yerel eczanenizden alternatif ve belki de ilaçlı alternatifleri arayın.

  • Günlük aktiviteler

Son olarak, rutin günlük aktivitelerin etkilerine dikkat edin. Örneğin tuvalete gittikten sonra ellerinizi yıkarsanız, ellerinizi doğru şekilde kuruduğundan emin olun. Ayrıca, ellerin sık yıkanması ve kurutulması ellerde egzamayı daha da kötüleştirebilir, bu yüzden bir sabun yerine kullanılması önemlidir.

Egzama tedavisi

Eğer egzama belirtileriniz olduğunu fark ederseniz, öncelikle eczaneden reçetesiz kremler ve merhemler sunabilen eczacınızdan yardım almalısınız. Cildinizi nemlendirmeye yardımcı olacak birçok krem ​​vardır ve böylece egzama semptomlarını giderir. Bununla birlikte, her birinin etkinliği bir hastadan diğerine farklılık gösterecektir, bu yüzden sizin için en uygun olanı bulmanız için birkaç kişiyi denemeye hazır olmanız gerekebilir. Bu yumuşatıcı kremler günde en az 3-4 kez kullanılmalıdır – cildinizin gün boyunca iyice nemlenmesini sağlar. Bazı kremler, duş almak ve elinizi yıkamak için bir sabun yerine de katlanabilir. Bireylerin bu kremleri yeterince kullanamamaları ve bu da doktorunuzun sizin için önereceği ilk şeylerden biri olduğu zaman egzamadan kaynaklanan birçok alevlenme olur.

Semptomlarınız oldukça kötüyse, birkaç hafta içinde uzaklaşmayın ya da reçetesiz ilaçlar işe yaramadıysa o zaman GP’yi görmeniz önerilir. Bir GP ilk önce egzama olup olmadığını onaylamak ve sonra özellikle rahatsız edici olduğunda egzama üzerinde kullanmak için bir steroid krem ​​reçete yazacaktır. Doktor, normal olarak, herhangi bir reçeteli steroid kremine ek olarak, yumuşatıcı kremleri bol miktarda kullanmaya devam etmenizi tavsiye edecektir. Çok nadiren, bir egzama özellikle zahmetli ve normal tedaviye cevap vermiyorsa, bir doktor bir uzmana sevk etmek zorunda kalabilir.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top