Yeni NVIDIA ekran kartları oyuncuları üzebilir

Yeni NVIDIA ekran kartları oyuncuları üzebilir
Spread the love

2020 yılında 7 nm üretim sürecinden geçecek yeni NVIDIA ekran kartları, oyuncuları bir miktar üzebilir. Geçtiğimiz günlerde 7 nm üretim bandı ile ilgili haberi sizler için paylaşmıştık. Yeni gelen haberlere göre, grafik DRAM modüllerindeki fiyat artışı, ekran kartlarını olumsuz yönde etkileyeceğe benziyor.

Yeni NVIDIA ekran kartları fiyatıyla üzebilir

Gelen piyasa raporlar, 2020 yılında grafik DRAM modül fiyatlarının en az yüzde 5 artacağı yönünde. Bu yüzden AMD ve NVIDIA ekran kartlarının, önceki yıllara göre biraz daha fazla fiyat artışıyla gelebileceği belirtildi. Firmaların fiyat konusunda nasıl bir politika izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

Grafik DRAM modülleri, talep değişikliklerine diğer bellek ürünlerinden daha duyarlı, bu nedenle fiyat artışı da dengeli olmayabiliyor. OEM müşterilerinin stok taleplerini artırmasıyla, grafik DRAM sözleşme fiyatlarının da yüzde 5 üzerinde artması bekleniyor. Fiyat artışının en büyük nedeni ise arz ve talep meselesi.

AMD ve NVIDIA, GDDR5’ten GDDR6 belleğe kayıyor. NVIDIA, RTX serisi ile birlikte GDDR6 belleklere geçiş yapmış olsa da, GeForce GTX kartları da GDDR6 bellekler kullanmaya hazırlanıyor. Benzer şekilde, AMD’nin büyük bir GDDR5 bellek tabanlı grafik kartı modelleri olsa da, en son Navi kartları GDDR6 belleklere geçiriyor. AMD Radeon RX 5700 XT ve RX 5700, GDDR6 bellek tasarımına sahip ilk AMD kartlarıydı. Firma yakın zamanda mobil ve masaüstü pazarlarını hedefleyen, GDDR6 bellek özellikli RX 5500 serisi kartları piyasaya sürdü.

AMD ayrıca, CES 2020 ile birlikte GDDR6 belleğe sahip olduğu onaylanan Radeon RX 5600 adlı üçüncü bir Navi tabanlı seri de sunacak.

Xbox Series X ve PlayStation 5 gibi konsolların da GDDR6 belleklere geçiş yapması, stok durumunu iyice zora sokuyor. Grafik DRAM modüllerine bir anda yüksek talep olması da fiyatların artmasına neden oluyor. Fiyatların tam olarak ne kadar artacağı yönünde ise net bir bilgi yok.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.