Yeni IBM batarya teknolojisi ile pil derdine son

Yeni IBM batarya teknolojisi ile pil derdine son
Spread the love

Sony, 1991 yılın son kullanıcı için lityum-iyon pillerini piyasaya sürdü. O zamanlar için büyük bir icat olan lityum-iyon piller, günümüz için yetmemeye başladı. Teknolojinin ve elektronik aygıtların gelişmesine karşın, son kullanıcı için pil teknolojisi yerinde saymaya devam etti.

Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte pil sorunu da tavan yaptı. Son gelen haberlere göre, yeni IBM batarya teknolojisi ile birlikte pil derdine son verilmesi planlanıyor.

Yeni IBM batarya teknolojisi ile lityum-iyon piller son bulacak

Akıllı telefonlar ve taşınabilir bilgisayarın gittikçe önem kazanması, pil sürelerini de önemli hale getirmeye başladı. Günümüzde birçok kullanıcı, akıllı telefon alacağı zaman dikkat ettiği ilk özelliklerden birisinin batarya kapasitesi olduğunu belirtiyor. Cihaz ne kadar performanslı olursa olsun, bataryası iyi bir kullanım ömrü sunmuyorsa kullanıcılar bu cihazı tercih etmek istemiyor.

Akıllı telefonlar ve taşınabilir bilgisayarlara ek olarak, elektrikli otomobil teknolojisi de giderek gelişiyor. Bu otomobillerin pil güvenliği ve sürüş menzili de oldukça önem taşıyor. Yeni IBM batarya teknolojisi ile bütün bu dertlere son verilecek gibi.

Yeni geliştirilen piller ile patlama riski azaltılırken, sıcaklık sorunlarının da tarihe karışması planlanıyor. Ayrıca yeni piller, daha kısa sürede çok daha hızlı bir şekilde şarj oluyor. IBM’in geliştirdiği 800 Wh/L kapasiteye sahip prototip batarya, 5 dakikada yüzde 80 doluma ulaşabiliyor. Ayrıca belirtilene göre yeni piller, lityum-iyon pillere kıyasla aynı hacimde daha yüksek kapasite sunuyor.

Yine IBM’in belirttiğine göre, yeni piller çok daha uzun döngü sürelerine sahip. Yıllar içerisinde, binlerce kez döngüye girseler bile ortalama olarak yüzde 80 pil ömrünün kaldığı söylendi.

Yeni pilin yapısı da sıvı elektrolit şeklinde. Pil için gereken üç temel malzeme de deniz suyunda bulunuyor. Bu sayede pil maliyeti düşerken, çevreye verilen zarar minimize ediliyor. IBM, yeni pilleri için Mercedes-Benz Ar-Ge, Sidus ve Central Glass gibi şirketlerle beraber çalıştığını belirtti.

Son olarak IBM, yeni pillerinin iki yıl içerisinde elektronik cihazlarda kullanılabileceğini belirtti.

Siz yeni pil teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.