Intel AMD yarışı giderek büyüyor: Intel i3-10300

Intel AMD yarışı giderek büyüyor: Intel i3-10300
Spread the love

İşlemci dünyasında Intel AMD yarışı hız geçmeden devam ediyor. Son nesil Ryzen işlemcileri duyuran AMD’ye karşı, Intel i3-10300 modelini çıkarmaya hazırlanıyor. Performans testiyle ortaya çıkan i3-10300 özellikleri de belli oldu. Hypertherad özelliği bulunan ilk i3 işlemci olma özelliğini taşıyan model, masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak.

Intel AMD yarışı, i3-10300 özellikleri ile tekrar gündemde

Dünyanın önde gelen işlemci üreticileri AMD ve Intel arasındaki rekabet devam ediyor. Her geçen gün performans testleriyle birbirini geçmeye çalışan iki firma arasında, son günlerde AMD öndeydi. Çünkü son nesil Ryzen ve Ryzen Threadripper işlemciler, girdikleri hız aşırtma testlerinde rakibi olan Intel modellerini geçmişti.

Suskun gidişata son vermek isteyen Intel, i3 ailesine yeni bir model kazandırarak kendinden söz ettirmeyi başardı. Hız testleri (Benchmark) sayfasından sızan bilgilere göre Intel Core i3-10300 performans testi sonuçları belli oldu.

Twitter aracılığıyla paylaşılan sızıntıyla birlikte yeni nesil i3 işlemcinin, 4 çekirdekli ve 8 iş parçacığına sahip olduğu ortaya çıktı. 3.8 GHz çalışma hızına sahip olan işlemci, 4.2 GHz hıza da aşırtma yapabilecek. Yine sızan bilgiyle birlikte yeni işlemci, hyperthread (eş zamanlı olarak iş listelerinin çalışması) özelliğine sahip olan ilk i3 oldu. Bu model ailesinde daha önce kullanıma sunulan işlemci i3-9300 olmuştu. i3-9300, 4 çekirdekli ve 3.70 GHz normal hız, 4.30 GHz aşırtma hız ile piyasaya sürülmüştü.

İşlemci hakkında bütün detaylar belli olmasa da test sonuçları, yeni işlemci hakkında bazı fikirler veriyor. AMD Ryzen işlemcilerin hyperthread konusunda önde olmasına rağmen, Intel’in yeni işlemcisi adından söz ettirecek bir değerde performans gösterdi.

Hız testini yapan site tarafından verilen puanlamada, Intel i3-10300 oyun için yüzde 87, masaüstü kullanımı için yüzde 97 ve sunucu kullanımında yüzde 70 oranını yakaladı. Testin detaylarına ait yapılan açıklamada ise işlemcinin aynı anda yapılan işlemlerde başarılı olduğu belirtildi. Buna örnek olarak müzik dinleme, internette gezme ve ofis programları kullanımı gösterildi. Grafik alanındaki 3 boyutlu görüntülerde test yapanları etkileyen işlemci için 16 GB RAM kullanımın yeterli olduğu belirtildi.

Fabrikasyon sürecinde 10 nm ya da 14 nm olması beklenen işlemcinin 2020 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sunulması bekleniyor. Intel i3-10300 fiyatı ise henüz belli olmadı.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.