ASUS Republic of Gamers Zephyrus S GX502 İncelemesi

ASUS Republic of Gamers Zephyrus S GX502 İncelemesi
Spread the love

İncelemekte olduğumuz model GX502GW kod adına sahip. İnce çerçeveli 1080p 240Hz ekranı 3ms gecikme süresine sahip. Bilgisayarın ekran kartı tercihi Nvidia RTX 2070’den yana yapılmış. Bu sayede 240 FPS’ye kadar oyunları akıcı oynatma konusunda hiçbir sıkıntı olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle ekranın G-sync desteklediğini de düşünürsek görüntülerde yırtılma gibi problemlerle de karşılaşmıyorsunuz.

Dış özellikler

ASUS daha önce pek çok oyuncu dizüstü bilgisayarında kullandığı tasarımı burada da devam ettirmiş. Bilgisayarın monitör kapağını yukarı kaldırdığınızda alt kapak bir miktar yükseliyor. Bu da dizüstü bilgisayarın fanlarına nefes alacak bir miktar alan yaratıyor, soğutma performansını iyileştiriyor.

Monitör çerçevesi gibi bilgisayarın kendi de oldukça ince, kapak kapalıyken 19mm inceliğe sahip. Kullandığı özel magnezyum ve aluminyum alaşımlı şasi sayesinde benzer 15 inçlik dizüstü bilgisayarlara oranla daha hafif.

Bilgisayarın klavye çevresinde mat plastik bir kaplama kullanılmış. Yakından bakınca sim serpiştirilmiş gibi bir görüntüsü var. Ancak bu yüzey cilt yağını tutuyor. Bilgisayar başında bir şey yeme alışkanlığınız da varsa çok çabuk kirletmeniz olası. Touchpad tam ortada yer alıyor ve oldukça isabetli takip yeteneği var.

Bildirim ışıkları klavyenin üzerine konumlandırılmış. Monitör menteşesinin girintili tasarımı sayesinde, ekranı kapattığınızda dahi bu ışıklar görünür durumda.

Monitörün arkasında fırçalanmış gibi çizgili yüzey üzerinde kırmızı aydınlatmaya sahip ASUS Republic of Gamers logosunu görüyoruz.

RGB aydınlatmalı klavyenin tuşları teker teker ayarlanabiliyor veya tüm tuşlarda geçerli aydınlatma şablonları uygulanabiliyor. Eğer ASUS Aura ekosistemine dahil çevre bileşenleriniz varsa bunlarla aydınlatmayı senkronize kılabiliyorsunuz.

İç özellikler

İşlemci olarak tercihini Intel i7 9750H’den yana yapmış ASUS. Bu işlemci 6 çekirdekli. 2.6 GHz temel, 4.5 GHz tek çekirdek turbo frekansı var. 6 çekirdek şu an dizüstü bilgisayarlarda ulaşılan en yüksek çekirdek sayısı ve Intel 45W TDP bütçesine en fazla bu kadar çekirdek sığdırabiliyor. Bunun AMD’nin mobil işlemleriyle ilerde değişmesini beklesek de, 6 çekirdek de oyun ve video düzenleme iş yükleri için 4 çekirdeğe oranla önemli bir artış sağlamakta.

Bellek olarak biraz ilginç bir durum söz konusu. Bilgisayarın anakartına lehimli halde 2666Mhz hızında 16GB modül bulunmakta. Eğer isterseniz bilgisayarın arka kapağını açıp boş olan SO-DIMM yuvasına 16GB daha takıp toplam 32GB çift kanallı şekilde kullanabiliyorsunuz.

Cihazda Intel’in grafik yongası devre dışı bırakılmış, yani Nvidia Optimus teknolojisini görmüyoruz. Harici grafik yongası olan 8GB GDDR6 bellekli Nvidia RTX 2070 sürekli çalışmakta. Bu kartın güç tasarrufu odaklı Max-Q versiyon değil, tam 2070 olduğunu belirtmemiz gerek zira arada gözle görülebilir bir performans farkı var. Ekranın 1080p olduğunu söylemiştik zaten ve bu ekran kartı 1080p çözünürlük için fazlasıyla kaslı. Bunun için olacak ki ASUS, artan 3D işleme gücünü daha yüksek çözünürlüğe değil, yüksek ekran tazelemeye ayırmayı uygun görmüş ve 240 Hz ekran koymuş. Tam da bu noktada 240 kare saniyeyi insan gözünün fark edip edemeyeceği ve oyunlarda bir fark yaratıp yaratmadığına dair videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Depolama olarak cihazda Samsung’un 1TB’lık PM981 SSD’si bulunmakta. PCI Express 3.0 x4 arabirimini kullanıyor.

Bu SSD için Samsung 970 serisinin üreticilere sunulan kurumsal versiyonu diyebiliriz. CrystalDiskMark testinde 3300 MB/sn ardışık okuma, 2287 MB/sn ardışık yazma, 45MB/sn 4k rastgele okuma, 101MB/sn rastgele yazma sonucu elde ettik. Bir dizüstü bilgisayar için oldukça etkileyici değerler. Depolamayı artırmak isteyenler için ikinci m.2 slot da mevcut.

Kablosuz bağlantılar noktasında bilgisayarın 802.11 AC ve Bluetooth 5.0 standartlarıyla donatıldığını belirtelim.

Giriş çıkış yuvalarına baktığımızda sağda 2 adet sürüm 3.0 USB tip A ve 1 adet Type-C yuva var. Sol tarafta adaptör girişi, gigabit Ethernet, HDMI 2.0 yuva, ayrı kulaklık ve mikrofon girişleri ve son olarak bir adet sürüm 3.0 tip A USB yuva görmekteyiz. Bilgisayarda kart okuyucu yok.

Soğutma

Bilgisayarın soğutma sistemi çift fana ve 7 bakır ısı borusuna sahip. Bu bakır borular 4 adet (2 adet yanlarda, 2 adet arkada) ısı değişim ünitesine bağlı. ASUS’un Zephyrus serisinde kullandığı havalandırma çözümü sayesinde bilgisayarın ekran kapağını açtığınızda alttaki mekanizma da yükselerek bu fanlara hava sağlayacak boşluk yaratıyor.

Ancak yine de tüm bu mühendislikler bir noktaya kadar işe yarıyor. İnce bilgisayarların aşil tendonu burada da kendini göstermekte.  Yüksek çalışma sıcaklıkları sadece bu bilgisayara özgü değil, tüm performanslı ince bilgisayarlarda gözlemlediğimiz bir durum.

25 derece ortam sıcaklığında yaptığımız testlerde bilgisayar performans modunda iken oyun oynadığınızda işlemci 95 dereceye kadar çıktı. 105 Dereceleri de gördüğümüz modeller oldu, bu yüzden üreticinin belirlediği limit önemli ki burada bu seviye 95 derece. Özetle Desktop Replacement kasaların ve ASUS’un dev GX modellerinin hala önemli bir işlevi var. Ancak ince kasanın taşınabilirliği ve genel performansı çok çekici.

Ekran kartı da oyunlarda 80 derece üzerine seyretti. Bu sıcaklıklar aslında yeni nesil laptoplar için normal diyebileceğimiz seviyeler, ancak masaüstü kullanıcıları için abartı gibi geliyor. Fan sesi bu tür yüklerde oldukça belirgin. Bütün oyuncu laptop modellerinde olduğu gibi bir yerden sonra bu fan sesi rahatsız edici olmaya başlıyor ve kulaklık kullanımını gerekli kılıyor.

Şunu da belirtelim, internette gezinme, film izleme gibi hafif iş yüklerinde fan sesini duymuyorsunuz. Salt RTX 2070 çalışmasına karşın Nvidia da mobil platformunda güç tüketimini düşürme konusunda iyi iç çıkarttı.

Hafif, ince, yüksek performanslı ve serin çalışan bir dizüstü bilgisayar herkesin hayali ancak yüksek güç tüketen parçalar iyi bir soğutmaya, iyi bir soğutmanın da kalın bir şasiye sığdığını düşünürsek aldığımız sonuçlar daha iyi anlam kazanacaktır. Tercih sizi, artı ve eksileri belli.

Oyun testleri

Oyunlar Grafik detayları Çözünürlük Ekran kartı / İşlemci Sıcaklığı Ortalama FPS/Skor
PUBG Ultra 1080p 86/96 °C 102 FPS
World of Tanks Encore Ultra 1080p 83/97 °C 24.763 puan
Shadow of the Tomb Raider Highest 1080p 84/97 °C 68 FPS
Far Cry New Dawn Ultra 1080p 79/95 °C 65 FPS
Total War Three Kingdoms Aşırı 1080p 83/93 °C 57 FPS

Oyun testlerimiz bize RTX 2070’in güncel oyunlarda en yüksek grafik kalitesini bile kaldırabildiğini ve akıcı kare saniye oranları sunduğunu gösterdi. Testlerimizi Ultra’da gerçekleştirsek de bu ayarlar bir tık aşağıya çekilip çok rahatlıkla güncel oyunlarda 100 FPS üzeri elde etmek mümkün. Bu da bir oyuncu dizüstü bilgisayarında aradığımız temel özellik.

Artılar: İncelik, tasarım, klavye kalitesi, ekran hızı ve görüntü kalitesi, performans. Magnezyum alaşımlı hafif kasa. Optimus ve getirdiği yazılım karışıklığı yok.

Eksiler: Optimus olmadığı için salt RTX 2070 çalışıyor, bu da Intel HD Graphics yongalara göre daha kısa pil ömrü demek. Soğutma iri kasalara göre daha hızlı dönmek zorunda.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.