Apple’dan yeni klavye patenti

Apple’dan yeni klavye patenti
Spread the love

iPhone 12 ve iPhone SE 2 hakkında sızıntılar çıkmaya devam ederken, Apple da yeni patent haberleriyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bugün de Apple yeni klavye patenti ile gündemde.

Apple yeni klavye patenti ile gündemde!

Teknoloji gündemi iPhone SE 2 ve iPhone 12 serisini konuşmaya ve detaylandırmaya devam ederken, Apple da yeni patent başvurularına devam ediyor. 2019 yılı içerisinde Apple’a ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından 53 yeni patent verildi ve yeni patentler için onay gelmeye de devam ediyor.

Bugün ise Apple’ın onaylanan son patentinin detayları ortaya çıktı. Şirket parmak hareketlerini destekleyen kumaş tabanlı bir klavye patenti aldı. Yeni klavyenin, Smart Keyboard Folio modellerinin daha geliştirilmiş ve cihazlara entegre bir hali olduğu düşünülüyor.

Daha önce, Apple Magic klavyelerde dokunma hareketleri için birkaç farklı patent almıştı. Şirketin dokunma hareketlerini Smart Keyboard Folio’ya da getirmeyi planladığı düşünülüyor. Yani böyle bir durumda, iPad Pro klavyedeki dokunma hareketlerini de destekleyecek gibi duruyor. Touch Gestures yani dokunma hareketlerini açacak olursak, laptop touchpad’leri üzerinde yaptığımız farklı hareketlerin farklı fonksiyonlarla karşımıza çıkmasına verdiğimiz genel ad diyebiliriz.

Apple’a göre, kullanıcı çoklu hareketlere dokunmak veya farklı fonksiyonları yerine getirmek için sadece touchpad kullanmak zorunda olmamalı. Klavye üzerinden de bazı tuşların kendine ait işlevsellikleri olmalı. Bu yüzden yeni patenti ile yatay ve dikey kapasitif bir dokunmatik sensörün kesişme noktalarında kapasitans yükünü ölçebilmektedir.

Bu yeni teknikle de klavye üzerinde tuşlara sadece basmayacağız. Tuşlar üzerinde farklı dokunuşlarla farklı işlevlere sahip olacağız. Bu da kullanıcıların bazı şeyleri daha hızlı yapabilmesini sağlayacak. Sistemin tam olarak nasıl çalıştığı konusunda henüz net açıklamalar yok fakat bu yeni patentin hem yeni MacBook ailesinde hem de yeni iPad’lerde kullanılması bekleniyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.