AMD Big Navi modeli özellikleri netleşiyor

AMD Big Navi modeli özellikleri netleşiyor
Spread the love

Nvidia ile rekabet konusunda bazı sorunlar yaşayan şirket yeni kartını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. AMD, Big Navi adını verdiği yeni kartında büyük değişikliklere gidecek.

AMD Big Navi, RX 5700 XT iki katı büyülükte olabilir

Şirket, hem performans hem de fiziksel boyut olarak yükseltme yapacak. İddialara göre tanıtılacak ekran kartı RX 5700 XT modelinin iki katı büyüklüğe sahip olacak. Navi 21 GPU kullanılacak olan kartta RX 5700 XT modelinde kullanılan Navi 10 GPU modelinden iki kat büyük olması bekleniyor.

AMD, 2017 yılında piyasaya sürülen Vega model kartlardan sonra üst seviye kart piyasasına yeni bir model kazandırmaya hazırlanıyor. Radeon VII ve RX 5700 XT modelleri 2080 Super ve 2080 Ti ile performans konusunda rekabet edemiyor.

Geliştirilen Navi 21 GPU ile bu sorunun ortadan kalkması bekleniyor. İddialara göre AMD Big Navi 505mm2 olabilir. İddialar doğru ise yeni model Navi 10 GPU’nun tam 2 katı özelliklere sahip olacak. Radeon VII modelinin güç aldığı Vega 20 GPU modelinin de yaklaşık 1.5 katı büyüklükte gelecek olan AMD Big Navi, birçok kullanıcının şimdiden ilgisini çekmeyi başardı.

Bir diğer iddia ise yeni modelin HBM2E yerine GDDR6 temelli olacağı. Şirketin, HBM teknolojisinin pahalı olmasından dolayı böyle bir yola başvurduğu tahmin ediliyor.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Kâr Amacı Gütmeyen Bu Sitenin Sahibiyim. Sadece Boş Zamanlarını Değerlendirmeye Çalışan Bir Vatandaş Diyebilirsiniz ;)
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.