Şuanda Bu Konudasınız
Anasayfa > Sağlık > Aşırı Çay İçmenin Zararları

Aşırı Çay İçmenin Zararları

AsiriCayIcmeninZararlari

Çay üretimi oluşturular senesi ülkelerden bir tanesi olan ülkemiz, şüphesiz ki çay kullanımında da dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almakta. Türk misafi perverliğinin bir göstergesi olarak en mühim ikram içeceği olan çayı ‘Türklerin milli içeceği’ olarak açıklamak da çok hatalı olmaz. Peki bu tür yüksek oranlarda tükettiğimiz bu lezzetli içeceğin ne kadar tüketilmesi gerekliliğini, ne kadar içildiğinde faydalı ne kadar içildiğinde ise zarar verebileceğini biliyor musunuz? Alman Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Aran, Türk insanının damak keyfinin ayrılmaz bir parçası durumuna gelen çay kullanımı hakkındaki bilinmesi gerekli olanlari şu şekilde anlattı:
En çok tüketilen İkinci meşrubat
Türkiye de çay, sudan sonra en fazla tüketilen İkinci meşrubattir. Günlük tüketilen çay su yerine geçmez, yalnızca sıvıdır. Vücudunuzun günlük sıvı ihtiyacıni çay gibi başka meşrubatla sağlayabilmek mümkün olabilir. Fakat, gün içinde içilen çayın şeker ek yapılarak tüketilmesi ve öğünlerle birlikte tercih edilmesi, sıhhat yönünden olumsuz etkisin meydana gelmesine yol açmaktadır.
Öğünlerle tercih edilen çay, demir emiliminin azalmasına sebep olabilmektedir. Mesela; kahvaltınızda yumurta ile çay tüketmek yerine taze sıkılmış meyve suyu veya meyveyi tercih etmek olumsuz etkisi azaltmanın bir yoludur. Çünkü çay içindeki adet gıdalardan alınabilecek demirin emiliminin azalmasına sebep olabilmektedir.
Aşırı tüketime ilgi!
Gün içinde aşırı tüketilen çay; sinir sorunu, kabızlık, yüksek tansiyon, el titremesi, baş ağrısı, ve uykusuzluğa sebep olabilmektedir. Aşırı çay kullanımı, idrar sayısının da yükselişina sebep olur. İdrarla dışarı atılan üre asidi sayısını azaltır. Romatizma hastalığı olanlara zarar sunar. Çayda okzalat çoktur. Bu sebeple böbreğinde kum ve taş olanlara çay zararlıdır. Yüksek tansiyon hastası, karaciğer hastası ve kabızlık çekenler, üre albümin olanlar çay içmemelidir.
Şekerin dozunu iyi ayarlayın!
Çaya şeker ek edilerek aşırı tüketilmesi de; kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, serum lipit sayısal değerinde yükselme gibi olumsuz neticelere neden olabilir. Şekerli veya şekersiz aşırı çay kullanımı, bedende demir emilimini ters yönde (anemi) tesirlediği kadar, bedende toksik madde birİkimine de sebep olabilmektedir. Yani, bedeninizin defalarca kez şiş olmasına (ödem) sebep olur. Çay tüketmekten vazgeçemiyorsanız ve tercihiniz şekerli tüketmekse; ilk önce şeker sayısını azaltabilirsiniz. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilmeniz mümkün. Günlük tatlandırıcı tüketiminde 8 tableti geçmemeye özen göstermelisiniz. Çayınızı demlerken çubuk tarçın kullanırsanız çayınızı daha rahat tüketebilirsiniz. Çayı şekersiz ama çok oranda kullanıyorsanız; 4 çay bardağı çay hakkını atlattıktan sonra her bardak çay için ekstra 1 bardak su içiniz. Çayınızı açık olarak tüketmeye çalışınız.
Çayın faydaları saymakla sınırlı değil
Çay içerken dengeli tüketime ve şeker dozunun iyi ayarlanmasına çok ilgi göstermek gerekiyor. Bu sebeple eksperler günlük çay kullanımının 4 bardaktan çok olmamasını öneriyor. Ekstra 1 bardak çay için ise ekstra 1 bardak su içilmesini tavsiye ediyor. Bu kurallara uyulduğunda ise çayın faydaları saymakla sınırlı değil. İşte milli içeceğimiz çayın bedenimize faydaları…
-Kanser tehlikesini azaltır,
-Kolesterolü düşürür,
-Beyni korur,
-Hazmı basitleştirir,
-Kendisinde barındıdığı florid sebebiyle diş çürüklerini engelleyici tesire sahiptir,
-Flavonoid; bitkilerden elde ettikleri, gıdalarda natural olarak tespit edilen antioksidantdır,
-Kan damarlarının genişleterek kanın bedendeki dolaşımını basitleştirir,
-Yapılan çoğu incelemeye göre; günde maksimum 2 kupa çay tüketmenin kalp krizi ile ölüm tehlikesini azalttığı meydana çıkmıştır.

Facebook Yorumları

Bu Konuyu Paylaşabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevap yazın

Top